Portal Pszczelarski

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

Na zdjęciu: pszczoła miodna w locie. Źródło zdjęcia: sticktoplanbee.com/tag/honey/

pszczoła miodna istnienie pszczoły miodnej masowe ginięcie pszczół zapylanie roślin

Komu potrzebna jest pszczoła miodna?

Dzisiejsze pszczelarstwo boryka się z wieloma problemami, powodowanymi głównie przez postępującą chemizację rolnictwa oraz działalność pasożytów pszczół. Mamy do czynienia z wymieraniem pszczół. Czy faktycznie jest to problem jedynie pszczelarzy, którzy mogą stracić źródło utrzymania?

Owszem, dla pszczelarzy pszczoła jest wytwórcą produktów, które potem mogą sprzedać. Jest więc oczywiste, że dbają o nie najlepiej, jak tylko mogą. Jednak w przypadku wymierania pszczół lub ich masowego ginięcia to nie brak miodu i innych produktów prosto z ula jest nadrzędnym problemem. Chodzi przede wszystkim o to, że pszczoły miodne oprócz funkcji produkcyjnych spełniają jeszcze inną bardzo ważną rolę – są zapylaczami dla wielu roślin, nie tylko tych dziko rosnących, ale także uprawianych przez rolników i sadowników. Jeśli zabraknie tych głównych zapylaczy, rośliny uprawne czy drzewka owocowe będą dawały dużo niższy plon.

Warto więc na problem wymierania pszczół oraz ich ochrony spojrzeć z szerszej perspektywy. Konieczna jest też pełna współpraca między właścicielami pasiek a rolnikami czy sadownikami z pobliskich terenów. W wielu przypadkach wymieranie pszczół następuje bowiem w wyniku zatrucia spowodowanego środkami ochrony roślin używanymi na polach i w sadach. I tu dochodzimy do błędnego koła – środki ochrony roślin stosujemy, by dawały lepszy plon i były wolne od pasożytów i innych chorób, a jednocześnie wpędzamy w choroby pszczoły, bez których te rośliny i tak nie dadzą plonu. Dobrze jest więc pamiętać zasadę, że to od jakości i intensywności pracy pszczół zależy rozwój szeroko pojętego rolnictwa.

Zobacz również:

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Rola pszczół miodnych w zapylaniu roślin

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2163

Komentarze z forum pszczelarskiego

Stanislaw

2014-12-31 18:01:42

w wiekszosci ludziom pszczola jest niepotrzebna a to tylko dlatego ze jest brak podstawowych informacji na temat pszczol ich pracy jaka wykonuja i jakie sa pracowite i pozyteczne dla natury i dla nas ludzi.Oto jedna z wielu wypowiedzi niemca ,gdy zwrocilem uwage nato ze robi opryski zboza w nie odpowiednim czasie i Szkodliwych dla pszczol i oczywiscie dla ludzi to odpowiedzial mi Ze jego nie interesuje zdrowie jego jedo dzieci i wnukow Jego interesuja PIENIADZE i tu jest problem nasz calego kontynentu musimy to odwrocic ze zdrowie jest na pierwszym miejscu.Za malo mamy w telewizji programow przyrodniczych .

factis

2015-01-01 13:59:47

@Stanislaw, zgadzam się z Tobą. Żeby jednak można było coś zmienić trzeba zacząć od ujednolicenia i respektowania prawa. Jak pojawią się gigantyczne i surowe kary dla trucicieli pszczół, wówczas powinno się coś zmienić w myśleniu. Można by też wtedy nagłośnić działalność pszczół i pszczelarzy oraz znaczenie istnienia pszczół dla całej ludzkości. Nie wiem czy programy przyrodnicze będą najlepsze. Myślę, że wystarczy powtórzyć kilka razy taki reportaż w Wiadomościach, Panoramie i Faktach. Wtedy pewnie trafi się do większości Polaków. Takie samo działanie powinni zastosować inne media poza granicami Polski. Taki zmasowany "atak" może przyniesie oczekiwany rezultat.

tulipan

2017-01-03 16:54:32

zgadzam się z tobą factis o tym ja tak myślę pozdrawiam tulipan

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.