Portal Pszczelarski

Książka pasieczna i karta ula

Na zdjęciu: książka ula. Źródło zdjęcia: portalpszczelarski.pl/static/img/arts/bc7eaffe771df22a7c39ad76a1891c4b.th.jpg

książka pasieczna karta ula

Książka pasieczna i karta ula

Książka pasieczna i karta ula to doskonały sposób na uporządkowane informacje na temat posiadanych rodzin, ich zdrowotności i prowadzonych zabiegów leczniczych oraz pielęgnacyjnych.

Notatki na temat wydajności pszczół, ich zachowania przy różnych warunkach pożytkowych i pogodowych są bardzo przydatne w dalszej pracy. Warto je więc stosować w codziennej pracy w pasiece. Notatki można prowadzić na wiele sposobów – wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań pszczelarza. Mogą to być zapisy wykonywane na samym ulu albo notatki wykonywane na folii przykrywającej za pomocą niezmywalnego flamastra – żeby zapisków nie zmył deszcz. Można też wykorzystać szeroką taśmę do klejenia i przyklejać na ulu zwykłą kartkę papieru, za to odpowiednio umocowana i zabezpieczoną. Dobrym i nieco bardziej profesjonalnym podejściem do sporządzania notatek jest prowadzenie książki pasiecznej. Wtedy każdej rodzinie trzeba nadać odpowiedni numer, a wszystkie dane skrupulatnie zapisywać do książki. Najważniejsze – w przypadku prowadzenia książki pasiecznej trzeba zapomnieć o myśleniu typu: nie chce mi się albo pomyślę i zapisze o tym jutro. Wszystkie zapisy muszą być prowadzone na bieżąco.

Książka pasieczna przydaje się zawsze, jednak wyjątkowo niezastąpiona jest w przypadku pasieczysk, które są oddalone od miejsca zamieszkania właściciela pszczół. Przy pomocy książki pasiecznej przygotowuje się prace związane z przeglądami, wędrówki pszczół, wykonuje się odkłady, podkarmia rodzinę czy niweluje jej nastrój rojowy. Takie kwestie, jak zachowanie pszczół, nastrój rojowy, wygląd plastrów z czerwiem i ich ułożenie, a także zaobserwowane objawy chorób ocenia się w skali od jednego do czterech.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 156

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5567

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.