Portal Pszczelarski

Książka pasieczna i karta ula

Na zdjęciu: książka ula. Źródło zdjęcia: portalpszczelarski.pl/static/img/arts/bc7eaffe771df22a7c39ad76a1891c4b.th.jpg

książka pasieczna karta ula

Książka pasieczna i karta ula

Książka pasieczna i karta ula to doskonały sposób na uporządkowane informacje na temat posiadanych rodzin, ich zdrowotności i prowadzonych zabiegów leczniczych oraz pielęgnacyjnych.

Notatki na temat wydajności pszczół, ich zachowania przy różnych warunkach pożytkowych i pogodowych są bardzo przydatne w dalszej pracy. Warto je więc stosować w codziennej pracy w pasiece. Notatki można prowadzić na wiele sposobów – wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań pszczelarza. Mogą to być zapisy wykonywane na samym ulu albo notatki wykonywane na folii przykrywającej za pomocą niezmywalnego flamastra – żeby zapisków nie zmył deszcz. Można też wykorzystać szeroką taśmę do klejenia i przyklejać na ulu zwykłą kartkę papieru, za to odpowiednio umocowana i zabezpieczoną. Dobrym i nieco bardziej profesjonalnym podejściem do sporządzania notatek jest prowadzenie książki pasiecznej. Wtedy każdej rodzinie trzeba nadać odpowiedni numer, a wszystkie dane skrupulatnie zapisywać do książki. Najważniejsze – w przypadku prowadzenia książki pasiecznej trzeba zapomnieć o myśleniu typu: nie chce mi się albo pomyślę i zapisze o tym jutro. Wszystkie zapisy muszą być prowadzone na bieżąco.

Książka pasieczna przydaje się zawsze, jednak wyjątkowo niezastąpiona jest w przypadku pasieczysk, które są oddalone od miejsca zamieszkania właściciela pszczół. Przy pomocy książki pasiecznej przygotowuje się prace związane z przeglądami, wędrówki pszczół, wykonuje się odkłady, podkarmia rodzinę czy niweluje jej nastrój rojowy. Takie kwestie, jak zachowanie pszczół, nastrój rojowy, wygląd plastrów z czerwiem i ich ułożenie, a także zaobserwowane objawy chorób ocenia się w skali od jednego do czterech.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 156

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na kwiecień

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7244

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki bananowo-owsiane z miodem

Tosty na słodko

Miód z dziką różą

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół