Portal Pszczelarski

Dennica wysoka higieniczna do ula wielkopolskiego

Na zdjęciu: dennica wysoka higieniczna do ula wielkopolskiego wykonana przez firmę Bartnicy.pl. Źródło zdjęcia: materiały nadesłane przez producenta.

dennica higieniczna dennica wysoka higieniczna ul wielkopolski budowa dennicy siatka dennicy higienicznej zalety dennicy wysokiej higienicznej wady dennicy wysokiej higienicznej Varroa destructor zwalczanie warrozy wentylacja ula wilgoć w ulu dzika zabudowa

Dennica wysoka higieniczna do ula wielkopolskiego

Dennica jest najniższą częścią w ulu wielkokorpusowym. Rodzajów dennic jest dość sporo, różnią się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością, dlatego wybór konkretnego typu powinien być przez pszczelarza przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Dennica ogranicza konstrukcje ula od dołu. W tej części znajduje się również wkładka wylotowa – dzięki niej można regulować wielkość otworu wylotowego i dopasowywać go w zależności od siły rodziny. Dennice w dzisiejszych ulach mają jednak do spełnienia dużo więcej zadań – zapewniają odpowiedni przepływ powietrza podczas transportowania rodzin, umożliwiają diagnozowania roztoczy Varroa destructor, czasem też służą do pomieszczenia zbyt licznie rodzących się młodych pszczół. Im wyższa dennica, tym to schronienie dla pszczół jest lepsze.

Dennica z drewna lub z tworzywa sztucznego
Jedną z bardzo popularnych rodzajów dennic jest dennica wysoka higieniczna stosowana w ulu wielkopolskim. Wysokie ścianki dennicy sprawiają, że jest w niej sporo wolnej przestrzeni. Wykorzystują ją nie tylko młode wygryzające się pszczoły. Dennica tradycyjnie wykonywana jest z drewna, jednak od wielu lat w sprzedaży dostępne są także dennice z tworzywa sztucznego. Wysokość ścian dennicy to około 10-15 cm (w zależności od modelu i tego, czy kupujemy dennicę gotową czy wykonujemy ją samodzielnie). Jest ona wyposażona w wysuwaną szufladę, która ułatwia utrzymanie porządku w ulu i wokół niego.

Dobra metoda diagnozy warrozy
Dennica wysoka higieniczna nazwę „wysoka” wzięła od nietypowo wysokich ścianek bocznych. A dlaczego jest higieniczna? Bo zamiast podłogi ma siatkę o bardzo gęstych oczkach – na tyle dużych, że żadna pszczoła nie jest w stanie się przez nią przecisnąć. Przez oczka przedostają się natomiast osobniki Varroa destructor oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia, co pozwala pszczołom na utrzymanie wysokiego poziomu higieny w pasiece. Jest też dobrym sposobem na zdiagnozowanie, w jakim stopniu rodzina pszczela została zaatakowana przez warrozę. W tym celu na dnie szuflady, gdzie spadają pasożyty warto umieścić kartkę posmarowaną tłuszczem – pasożyty zostaną unieruchomione i nie rozejdą się. Można je później bez problemu usunąć, bez konieczności ingerowania w pszczele gniazdo i niepotrzebnego denerwowania pszczół.

Siatka zapewni dobra wentylację
Siatka zamiast dna jest też bardzo dobrym sposobem na zwiększenie wentylacji ula w zimie. Dzięki prawidłowej wentylacji z ula odprowadzany jest nadmiar wilgoci, który ma niekorzystny wpływ na rozwój i zimowanie rodziny pszczelej. Siatka wykonana jest z aluminium – jest wytrzymała, trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i nie wymaga żadnego specjalnego konserwowania. Jeśli dennicę wykonujemy samodzielnie, siatkę można kupić na metry bieżące.

Dennica wysoka ma też pewne minusy, na które niektórzy pszczelarze zwracają uwagę. Duża wysokość dennicy może w pewnych warunkach skłonić pszczoły do dzikiej zabudowy – pojawią się wtedy charakterystyczne języczki woszczyny. Temu zjawisku można natomiast zapobiec, niekoniecznie poprzez wymianę dennicy na niższą – jeśli pszczoły zaczynają szukać miejsca na budowę dzikich plastrów, wystarczy im po prostu poszerzyć gniazdo.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 30

Zobacz również:

Dennice - ule wielkopolskie

Ule wielkopolskie wielokorpusowe

Ul wielkopolski stojak - zalety

Ul wielkopolski - budowa, malowanie, wady i zalety

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 31647

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie