Portal Pszczelarski

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Źródło zdjęcia: comoxvalleybeeclub.com/cvbc/wp-content/uploads/2013/07/Now-Thats-Bee-Truck-Honey-Robber-1-300x225.jpg

gospodarka wędrowna pasieka wędrowna trudności prowadzenia pasieki wędrownej pożytki cel gospodarki wędrownej świadectwo zdrowia pszczół

Wędrowanie z pszczołami nastręcza wiele trudności. Czasem jednak jest konieczne – wiele pasiek typowo wędrownych jest przemieszczanych z pożytku na pożytek w celu zwiększenia efektywności produkcji. W takim przypadku przed pszczelarzem staje nie lada wyzwanie – musi bowiem zapewnić komfort wędrówki pszczołom, które są bardzo podatne na stres.

Pszczelarze wędrują z pszczołami nie tylko w celu wymiany pożytków na bardziej efektywne. Czasem przemieszanie odbywa się w celu przezimowania pasieki, zapewnienia większej różnorodności pożytków, umożliwienia szybszego rozwoju wiosennego, zwiększenia rentowności pszczół, a nawet troski o zdrowie rodziny pszczelej. Młode rodziny przenosi się też na większe odległości po to, by zminimalizować ryzyko, że zaczną powracać do macierzystej rodziny. Wędrówką jest również przewożenie pszczół po ich zakupie albo sprzedaży.

Załatw świadectwo zdrowia
Aby podjąć wędrówkę z pszczołami pszczelarz musi spełnić wiele wymogów i formalności. Przede wszystkim – rodziny, które będą przewożone muszą posiadać świadectwo zdrowia. Można je uzyskać u weterynarza pracującego w powiatowym inspektoracie weterynarii. Zanim takie świadectwo zostanie wystawione, pszczelarz i jego pasieka zostaną dokładnie skontrolowani. Trzeba pamiętać, że świadectwo zdrowia dla przewożonych pszczół jest wystawiane zaledwie na dwa tygodnie. Jeśli więc pszczelarz chce przewieźć pszczoły przykładowo na początku kwietnia, powinien uzyskać świadectwo zdrowia około połowy marca.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11-113

Zobacz również:

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5344

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.