Portal Pszczelarski

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Źródło zdjęcia: comoxvalleybeeclub.com/cvbc/wp-content/uploads/2013/07/Now-Thats-Bee-Truck-Honey-Robber-1-300x225.jpg

gospodarka wędrowna pasieka wędrowna trudności prowadzenia pasieki wędrownej pożytki cel gospodarki wędrownej świadectwo zdrowia pszczół

Wędrowanie z pszczołami nastręcza wiele trudności. Czasem jednak jest konieczne – wiele pasiek typowo wędrownych jest przemieszczanych z pożytku na pożytek w celu zwiększenia efektywności produkcji. W takim przypadku przed pszczelarzem staje nie lada wyzwanie – musi bowiem zapewnić komfort wędrówki pszczołom, które są bardzo podatne na stres.

Pszczelarze wędrują z pszczołami nie tylko w celu wymiany pożytków na bardziej efektywne. Czasem przemieszanie odbywa się w celu przezimowania pasieki, zapewnienia większej różnorodności pożytków, umożliwienia szybszego rozwoju wiosennego, zwiększenia rentowności pszczół, a nawet troski o zdrowie rodziny pszczelej. Młode rodziny przenosi się też na większe odległości po to, by zminimalizować ryzyko, że zaczną powracać do macierzystej rodziny. Wędrówką jest również przewożenie pszczół po ich zakupie albo sprzedaży.

Załatw świadectwo zdrowia
Aby podjąć wędrówkę z pszczołami pszczelarz musi spełnić wiele wymogów i formalności. Przede wszystkim – rodziny, które będą przewożone muszą posiadać świadectwo zdrowia. Można je uzyskać u weterynarza pracującego w powiatowym inspektoracie weterynarii. Zanim takie świadectwo zostanie wystawione, pszczelarz i jego pasieka zostaną dokładnie skontrolowani. Trzeba pamiętać, że świadectwo zdrowia dla przewożonych pszczół jest wystawiane zaledwie na dwa tygodnie. Jeśli więc pszczelarz chce przewieźć pszczoły przykładowo na początku kwietnia, powinien uzyskać świadectwo zdrowia około połowy marca.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11-113

Zobacz również:

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 5169

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016