Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół
Wędrowanie z pszczołami nastręcza wiele trudności. Czasem jednak jest konieczne – wiele pasiek typowo wędrownych jest przemieszczanych z pożytku na pożytek w celu zwiększenia efektywności produkcji. W takim przypadku przed pszczelarzem staje nie lada wyzwanie – musi bowiem zapewnić komfort wędrówki pszczołom, które są bardzo podatne na stres.
Pszczelarze wędrują z pszczołami nie tylko w celu wymiany pożytków na bardziej efektywne. Czasem przemieszanie odbywa się w celu przezimowania pasieki, zapewnienia większej różnorodności pożytków, umożliwienia szybszego rozwoju wiosennego, zwiększenia rentowności pszczół, a nawet troski o zdrowie rodziny pszczelej. Młode rodziny przenosi się też na większe odległości po to, by zminimalizować ryzyko, że zaczną powracać do macierzystej rodziny. Wędrówką jest również przewożenie pszczół po ich zakupie albo sprzedaży.
Załatw świadectwo zdrowia
Aby podjąć wędrówkę z pszczołami pszczelarz musi spełnić wiele wymogów i formalności. Przede wszystkim – rodziny, które będą przewożone muszą posiadać świadectwo zdrowia. Można je uzyskać u weterynarza pracującego w powiatowym inspektoracie weterynarii. Zanim takie świadectwo zostanie wystawione, pszczelarz i jego pasieka zostaną dokładnie skontrolowani. Trzeba pamiętać, że świadectwo zdrowia dla przewożonych pszczół jest wystawiane zaledwie na dwa tygodnie. Jeśli więc pszczelarz chce przewieźć pszczoły przykładowo na początku kwietnia, powinien uzyskać świadectwo zdrowia około połowy marca.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11-113
Zobacz również:
Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia
Liczba wyświetleń artykułu: 6306
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!