Portal Pszczelarski

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Na zdjęciu: pszczoły powracające do uli. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/editorial/beehive_placement.jpg

lokalizacja pasieki pasieka pasieka wędrowna rodzina pszczela lot pszczół

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

W gospodarce wędrownej pszczelarze również powinni przestrzegać prawa i pilnować, aby ich pasieka była ustawiona prawidłowo. Jeśli odpowiednio wcześniej o to nie zadbają, może się okazać, że wybrana lokalizacja będzie bardzo problemowa.

W przypadku pasieki wędrownej właściciela obowiązują te same przepisy, którym muszą sprostać właściciele pasieki stacjonarnej. Ale nie tylko. Pszczelarz, który wędruje razem z pszczołami musi tych wymogów spełnić nieco więcej. Przede wszystkim, bez względu na to, czy wybiera się kilometr dalej czy kilkadziesiąt kilometrów, musi posiadać świadectwo zdrowia rodzin, które chce przewieźć. Wystawia je powiatowy lekarz weterynarii, ale jest ono ważne zaledwie przez trzy dni. Warto więc takie świadectwo zdobyć tuż przed wyjazdem. Jeżeli pszczelarz planuje przewieźć pasiekę na pożytki, których lokalizacja związana jest już z innym powiatem, musi zgłosić zamiar przewiezienia pasiek także lekarzowi weterynarii odpowiedniemu dla tej planowanej lokalizacji. Chodzi o to, by nie przewozić rodzin na tereny, na których znajdują się ogniska chorobowe. Warto o tym wiedzieć zawczasu – jeśli pszczelarz nie dopilnuje tego obowiązku i przez swoje niedopatrzenie znajdzie się na terenie zapowietrzonym, wydostanie się z niego i zabranie własnych rodzin może być mocno utrudnione. Przed wyjazdem pszczelarz musi mieć też pozwolenie na postawienie uli na terenie docelowym. Stawianie pasieki bez pozwolenia to prosta droga do konfliktu nie tylko z właścicielem terenu, ale też z prawem. Zamiast pilnować pszczół, by latały na dobre pożytki, pszczelarz będzie musiał borykać się z większymi problemami.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 114

Zobacz również:

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8969

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-03-11 07:51:46

Niby takie to proste i zrozumiałem a jednak dochodzi do nieporozumień...

emil 2014-03-25 22:31:44

Dlatego staramy się przypominać o pewnych niuansach sztuki pszczelarskiej.



  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Tosty na słodko

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy