Portal Pszczelarski

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Na zdjęciu: pszczoły powracające do uli. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/editorial/beehive_placement.jpg

lokalizacja pasieki pasieka pasieka wędrowna rodzina pszczela lot pszczół

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

W gospodarce wędrownej pszczelarze również powinni przestrzegać prawa i pilnować, aby ich pasieka była ustawiona prawidłowo. Jeśli odpowiednio wcześniej o to nie zadbają, może się okazać, że wybrana lokalizacja będzie bardzo problemowa.

W przypadku pasieki wędrownej właściciela obowiązują te same przepisy, którym muszą sprostać właściciele pasieki stacjonarnej. Ale nie tylko. Pszczelarz, który wędruje razem z pszczołami musi tych wymogów spełnić nieco więcej. Przede wszystkim, bez względu na to, czy wybiera się kilometr dalej czy kilkadziesiąt kilometrów, musi posiadać świadectwo zdrowia rodzin, które chce przewieźć. Wystawia je powiatowy lekarz weterynarii, ale jest ono ważne zaledwie przez trzy dni. Warto więc takie świadectwo zdobyć tuż przed wyjazdem. Jeżeli pszczelarz planuje przewieźć pasiekę na pożytki, których lokalizacja związana jest już z innym powiatem, musi zgłosić zamiar przewiezienia pasiek także lekarzowi weterynarii odpowiedniemu dla tej planowanej lokalizacji. Chodzi o to, by nie przewozić rodzin na tereny, na których znajdują się ogniska chorobowe. Warto o tym wiedzieć zawczasu – jeśli pszczelarz nie dopilnuje tego obowiązku i przez swoje niedopatrzenie znajdzie się na terenie zapowietrzonym, wydostanie się z niego i zabranie własnych rodzin może być mocno utrudnione. Przed wyjazdem pszczelarz musi mieć też pozwolenie na postawienie uli na terenie docelowym. Stawianie pasieki bez pozwolenia to prosta droga do konfliktu nie tylko z właścicielem terenu, ale też z prawem. Zamiast pilnować pszczół, by latały na dobre pożytki, pszczelarz będzie musiał borykać się z większymi problemami.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 114

Zobacz również:

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7266

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-03-11 07:51:46

Niby takie to proste i zrozumiałem a jednak dochodzi do nieporozumień...

emil 2014-03-25 22:31:44

Dlatego staramy się przypominać o pewnych niuansach sztuki pszczelarskiej.  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Banan w cieście

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.