Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Na zdjęciu: pszczoły powracające do uli. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/editorial/beehive_placement.jpg

lokalizacja pasieki pasieka pasieka wędrowna rodzina pszczela lot pszczół

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

W gospodarce wędrownej pszczelarze również powinni przestrzegać prawa i pilnować, aby ich pasieka była ustawiona prawidłowo. Jeśli odpowiednio wcześniej o to nie zadbają, może się okazać, że wybrana lokalizacja będzie bardzo problemowa.

W przypadku pasieki wędrownej właściciela obowiązują te same przepisy, którym muszą sprostać właściciele pasieki stacjonarnej. Ale nie tylko. Pszczelarz, który wędruje razem z pszczołami musi tych wymogów spełnić nieco więcej. Przede wszystkim, bez względu na to, czy wybiera się kilometr dalej czy kilkadziesiąt kilometrów, musi posiadać świadectwo zdrowia rodzin, które chce przewieźć. Wystawia je powiatowy lekarz weterynarii, ale jest ono ważne zaledwie przez trzy dni. Warto więc takie świadectwo zdobyć tuż przed wyjazdem. Jeżeli pszczelarz planuje przewieźć pasiekę na pożytki, których lokalizacja związana jest już z innym powiatem, musi zgłosić zamiar przewiezienia pasiek także lekarzowi weterynarii odpowiedniemu dla tej planowanej lokalizacji. Chodzi o to, by nie przewozić rodzin na tereny, na których znajdują się ogniska chorobowe. Warto o tym wiedzieć zawczasu – jeśli pszczelarz nie dopilnuje tego obowiązku i przez swoje niedopatrzenie znajdzie się na terenie zapowietrzonym, wydostanie się z niego i zabranie własnych rodzin może być mocno utrudnione. Przed wyjazdem pszczelarz musi mieć też pozwolenie na postawienie uli na terenie docelowym. Stawianie pasieki bez pozwolenia to prosta droga do konfliktu nie tylko z właścicielem terenu, ale też z prawem. Zamiast pilnować pszczół, by latały na dobre pożytki, pszczelarz będzie musiał borykać się z większymi problemami.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 114

Zobacz również:

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6263

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis

2014-03-11 07:51:46

Niby takie to proste i zrozumiałem a jednak dochodzi do nieporozumień...

emil

2014-03-25 22:31:44

Dlatego staramy się przypominać o pewnych niuansach sztuki pszczelarskiej.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.