Portal Pszczelarski

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

Na zdjęciu: pszczoły powracające do uli. Źródło zdjęcia: media.mnn.com/sites/default/files/editorial/beehive_placement.jpg

lokalizacja pasieki pasieka pasieka wędrowna rodzina pszczela lot pszczół

Pasieka na locie a prawidłowa lokalizacja pasieki

W gospodarce wędrownej pszczelarze również powinni przestrzegać prawa i pilnować, aby ich pasieka była ustawiona prawidłowo. Jeśli odpowiednio wcześniej o to nie zadbają, może się okazać, że wybrana lokalizacja będzie bardzo problemowa.

W przypadku pasieki wędrownej właściciela obowiązują te same przepisy, którym muszą sprostać właściciele pasieki stacjonarnej. Ale nie tylko. Pszczelarz, który wędruje razem z pszczołami musi tych wymogów spełnić nieco więcej. Przede wszystkim, bez względu na to, czy wybiera się kilometr dalej czy kilkadziesiąt kilometrów, musi posiadać świadectwo zdrowia rodzin, które chce przewieźć. Wystawia je powiatowy lekarz weterynarii, ale jest ono ważne zaledwie przez trzy dni. Warto więc takie świadectwo zdobyć tuż przed wyjazdem. Jeżeli pszczelarz planuje przewieźć pasiekę na pożytki, których lokalizacja związana jest już z innym powiatem, musi zgłosić zamiar przewiezienia pasiek także lekarzowi weterynarii odpowiedniemu dla tej planowanej lokalizacji. Chodzi o to, by nie przewozić rodzin na tereny, na których znajdują się ogniska chorobowe. Warto o tym wiedzieć zawczasu – jeśli pszczelarz nie dopilnuje tego obowiązku i przez swoje niedopatrzenie znajdzie się na terenie zapowietrzonym, wydostanie się z niego i zabranie własnych rodzin może być mocno utrudnione. Przed wyjazdem pszczelarz musi mieć też pozwolenie na postawienie uli na terenie docelowym. Stawianie pasieki bez pozwolenia to prosta droga do konfliktu nie tylko z właścicielem terenu, ale też z prawem. Zamiast pilnować pszczół, by latały na dobre pożytki, pszczelarz będzie musiał borykać się z większymi problemami.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 114

Zobacz również:

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Prawidłowa lokalizacja pasieki - jak ją wybrać?

Efektywny lot pszczoły a pożytki pszczele

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - świadectwo zdrowia pszczół

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 9209

Komentarze z forum pszczelarskiego

factis 2014-03-11 07:51:46

Niby takie to proste i zrozumiałem a jednak dochodzi do nieporozumień...

emil 2014-03-25 22:31:44

Dlatego staramy się przypominać o pewnych niuansach sztuki pszczelarskiej.



  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych