Portal Pszczelarski

Gospodarka wędrowna a zbieranie informacji o pożytkach

Na zdjęciu: tir załadowany ulami. Źródło zdjęcia: comoxvalleybeeclub.com/cvbc/wp-content/uploads/2013/07/Now-Thats-Bee-Truck-Honey-Robber-1-300x225.jpg

gospodarka wędrowna pożytki pasieki wędrowne informacja o pożytkach

Pszczelarz, którzy prowadzą gospodarkę wędrowną borykają się z wieloma trudnościami i zadaniami. Jednym z nich jest zbieranie informacji o pożytkach – to szczególnie ważne z punktu widzenia efektywności takiej wędrówki i późniejszej produkcji.

Szeroka wiedza na temat roślin poużytkowych i producentów spadzi to klucz do sukcesu w produkcji miodu w gospodarce wędrownej. Pszczelarze, którzy transportują swoje rodziny z pożytku na pożytek muszą bowiem dobrze znać cel wędrówki. Eksperymentowanie i twierdzenie, że jakoś to będzie nie są wskazane. W ten sposób można pszczołom utrudnić produkcję – jeśli niewłaściwie wybierzemy pożytek, możemy stracić nie tylko produkcję, ale też siłę rodziny pszczelej.

Poszukując nowych pożytków warto zasięgnąć opinii leśników i rolników. Oni doskonale znają tereny, na których pracują i są w stanie doradzić szczególnie tym pszczelarzom, którzy dopiero zaczynają przygodę z gospodarką wędrowną. Co ciekawe, tereny, które obfitują w interesujące pożytki pszczelarz może namierzyć i zidentyfikować już podczas zimy. Dzięki temu na wiosnę nie musi tracić czasu, tylko od razu może zabrać się za przygotowanie rodziny do wędrówki. Warto doprecyzować przede wszystkim kwestię formalności związanych z korzystaniem z danego terenu. Często bywa, że musi podzielić się wyprodukowanym miodem. Jednak jest też druga strona medalu – może zarobić na stawianiu pasieki na terenach rolniczych czy w sadach. Warto również pamiętać, by zbierając informacje o pożytkach zadbać także o wiedze na temat dojazdu na nie. Pasieka musi być bowiem ustawiona w takim miejscu, do którego można bez problemu dojechać w razie deszczu czy innych niesprzyjających warunków.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 112

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 3071

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie