Pierwsze przeglądy rodzin pszczelich na wiosnę – 2014
Pierwsze przeglądy rodzin pszczelich na wiosnę 2014
Wiosna w tym roku przyszła dość wcześnie, dlatego też wielu pszczelarzy wcześniej niż w poprzednich latach przystąpiło do wiosennego przeglądu pszczół. Ta coroczna czynność ma na celu ocenę, jak rodzina zniosła zimę i ewentualne podjęcie działań, mających na celu odbudowanie siły rodziny.
Zima 2013/2014 była dość łagodna i krótka, większość rodzin pszczelich, które były dobrze przygotowane do zimowli, przeżyła zimę w dobrym stanie i szybko na wiosnę uzyskała pełną siłę i wyruszyła na pożytki. Te również pojawiły się w tym roku dość wcześnie.
W trakcie corocznego wiosennego przeglądu ocenia się zapasy pokarmu. W początkowym okresie wychowu czerwia na wiosnę w jednej rodzinie pszczelej powinny być co najmniej 4 kilogramy pokarmu. Jeśli jest mniej, trzeba pszczoły podkarmić. Kolejną kwestią jest sprawdzenie, czy w rodzinie znajduje się matka zdolna do składania zapłodnionych i niezapłodnionych jaj. Jak to rozpoznać? Trzeba dobrze obejrzeć plastry – jeśli znajduje się w nich czerw we wszystkich stadiach rozwojowych pszczół, matka na pewno jest w ulu i wykonuje swoje funkcje bez zarzutu.
Obserwacja czerwia na wiosnę może tez dostarczyć pszczelarzowi wielu dodatkowych informacji, między innymi na temat wydajności matki oraz zdrowia samego czerwia. Zdrowy czerw jest zabarwiony jednolicie, a na jego komórkach są lekko wysklepione zasklepy. Jeśli natomiast czerw jest rozstrzelony lub ma zapadnięte zasklepy, może to świadczyć albo o chorobach czerwia, albo o niewydolności matki. Warto wtedy wybrać się do specjalisty zajmującego się chorobami pszczół.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 60
Liczba wyświetleń artykułu: 5630
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!