Portal Pszczelarski

Pszczelarz zawodowy - co zrobić, by nim zostać?

Na obrazku: pszczelarz obok uli. Źródło obrazku: gde-fon.com/download/Bogatov-Nicholas_beekeeper_picture_mood_old-man/424996/1680x1050 Autor malowidła: Nicholas Bogatov

pszczelarz zawodowy zawód pszczelarz technik pszczelarz zgoda na sprzedaż bezpośrednią jad pszczeli

Pszczelarz zawodowy – co zrobić, by nim zostać?

Podczas gdy dla jednych osób pszczelarstwo to pasja, hobby i sposób spędzania wolnego czasu, dla innych to zawód i sposób zarabiania pieniędzy. Więcej zadań i obowiązków stoi, oczywiście, przed przedstawicielami tej drugiej grupy.

Jak zostać zawodowym pszczelarzem? Na początku trzeba być przez pewien czas amatorem. Warto przyglądać się, jak pracują inni pszczelarze – nie jednorazowo, ale w czasie całego rocznego cyklu. Dopiero wtedy możemy obiektywnie przyjrzeć się zarówno plusom, jak i minusom tej pracy.

Zawód pszczelarz
Zawodu pszczelarza można nauczyć się w ramach kształcenia zawodowego w szkołach średnich. Jest to przede wszystkim oferta dla ludzi młodych, najczęściej wywodzących się z rodzin o tradycjach pszczelarskich, którzy od dawna wiedzą, co chcą robić w życiu. Pszczelarzem można zostać po ukończeniu nauki w zasadniczej szkole zawodowej, technikum lub na kursach kwalifikacyjnych w zawodzie pszczelarz lub technik pszczelarz. Aby uzyskać tytuł zawodowy zdaje się egzamin państwowy, a po jego pozytywnym zaliczeniu uzyskuje się stosowne dokumenty. Po zakończeniu nauki w szkole można więc być pszczelarzem, ale – podobnie jak w przypadku innych zawodów – bycie teoretykiem nie oznacza, że będzie się dobrym praktykiem. O wiele ważniejsze dla pszczelarza jest posiadanie własnej pasieki i codzienna praca z pszczołami.

Zarabianie na pszczołach
Zawodowy pszczelarz to także każda osoba, która żyje z tego, co wyprodukuje we własnej pasiecie. Nie trzeba do tego posiadać stosownego papierka, za to konieczne jest spełnienie wielu formalności. Aby móc sprzedawać produkty ze swojej pasieki, trzeba mieć decyzję powiatowego lekarza weterynarii o dopuszczeniu sprzedaży bezpośredniej produktów ze swojej pasieki. (Tę kwestie bliżej opisano w artykule: Zgoda na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich – jak ja uzyskać?).

Dobra kondycja będzie niezbędna
Bez względu na to, jaką drogę do zawodowego pszczelarstwa obierzemy, ważne są nie tylko umiejętności, ale też predyspozycje. Zawodowy pszczelarz, który chce swoją długoterminową przyszłość związać z hodowlą pszczół powinien być, przede wszystkim, odporny na jad pszczeli. Uczulenie na jad (zdarza się tez uczulenie na inny wytwór pszczół – propolis) może skutecznie zamknąć drogę do pszczelarstwa. Trzeba też odznaczać się dobrą kondycja fizyczną. Co prawda, właściciel kilkuset rodzin pszczelich może zapewne sobie pozwolić na zatrudnienie pomocników, jednak na początku działalności, przy kilku czy kilkunastu rodzinach pszczelich, wszystkie prace w pasiece trzeba wykonywać samodzielnie.

Produkcja nastawiona na zysk
Aby zostać pszczelarzem zawodowym, nie wystarczy jedynie wiedza na temat hodowli pszczół czy produkcji miodu. Zawodowy pszczelarz musi ze swojego gospodarstwa uzyskać dochody, które pozwolą mu na utrzymanie także w tych okresach, gdy pszczoły spokojnie przebywają w ulu na zimowli i nic nie produkują. Zawodowy pszczelarz musi więc znać podstawy marketingu, orientować się w sytuacji na rynku pszczelarskim i po prostu umieć sprzedać produkty ze swojego ula. Musi wykazać się umiejętnością planowania długoterminowego, a jego wszystkie działania powinny być przemyślane. W razie potrzeby, gdy w jednym miejscu nie ma pożytków, powinien być gotowy do przeniesienia pasieki w bardziej obfite pod względem pożytkowym miejsce.

Zobacz również:

Zgoda na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich - jak ją uzyskać?

http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/63/zgoda_na_sprzedaz_bezposrednia_produktow_pszczelich__jak_ja_uzyskac.html
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 24708

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.