Badanie miodu w domowych warunkach
Badanie miodu w domowych warunkach
W dość odległych czasach, bo w starożytności, nie brak było osób, które obecnie określilibyśmy mianem "fałszerzy" lub "kombinatorów". Skąd ta pewność i co to ma wspólnego z miodem?
W książce kucharskiej z przełomu IV i V wieku zatytułowanej "O sztuce kulinarnej" pojawia się zapis, który niewątpliwie nakłania do fałszowania miodu: "Możesz zrobić by słaby miód nadawał sie do sprzedaży jeśli zmieszasz razem jedną część miodu słabego z dwoma częściami najlepszego miodu." Nomen omen z porady tej zdarza się, że korzystają obecni dostawcy miodu, pragnący "poprawić" jakość oferowanego produktu.
Żeby móc w jakimś stopniu ustrzec się przed fałszerzami zaprezentowano cztery domowe sposoby badania miodu, które odnoszą się do analizy jego gęstości, czystości oraz smaku i zapachu.
Gęstość miodu
Jednym z domowych sposobów sprawdzenia czy miód, z którym mamy do czynienia jest fałszywy, jest badanie jego gęstości. Badanie to przeprowadza się na miodzie w stanie płynnym - patoce. W tym celu należy nabrać miód dużą łyżką i zlewać go z powrotem do naczynia z pewnej wysokości. Jeżeli miód spływający z łyżki układa się w kształcie wypukłego stożka, świadczy to o tym, że nie zawiera dużo wody, jest dostatecznie gęsty i z dużą dozą pewności - nie jest fałszywy. Jeżeli jednak układa się w kształcie wklęsłego stożka oraz tworzy wklęśnięcia, istnieje prawdopodobieństwo, że jest z nim coś nie tak.
Czystość miodu
Znalezienie w miodzie milimetrowych drobinek wosku to rzecz zupełnie naturalna. Czasem podczas spływania miodu przez sitko, nie wszystkie drobinki na nim osiądą. Przeważnie to zwykły naturalny wosk z propolisem, którego zjedzenie z pewnością nam pomoże, a nie zaszkodzi. Co innego, jeżeli w miodzie znajdziemy coś innego.
Jak przeprowadzić badanie czystości miodu w domowych warunkach? Miód należy dokładnie wymieszać w naczyniu, nabrać łyżką i nalać najlepiej na biały talerz. W rozlanej cienkiej warstwie miodu jest zdecydowanie łatwiej zauważyć większość zanieczyszczeń.
Smak miodu
Dzięki zawartości w miodzie kwasów organicznych smak miodu jest jednocześnie słodki i lekko kwaskowaty. W zależności także od jego gatunku, może mieć charakterystyczny, albo ostry (w przypadku miodu bławatkowego), albo gorzki (miód rzepakowy), albo korzenny (miód gryczany) smak. Należy zatem wcześniej zapoznać się z indywidualnymi cechami miodów odmianowych.
Zapach miodu
O tym czy miód jest fałszywy, czy też nie, świadczy także zapach.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę jednocześnie gęstość, smak i zapach miodu, i okaże się, że spływający z łyżki miód układa się w stożki dążące do kształtu nitek, smak jest mdły, a zapach prawie niewyczuwalny, najprawdopodobniej badany miód został zafałszowany syropem cukrowym lub syropem ziemniaczanym.
Zobacz również:
Refraktometr – urządzenie do badania zawartości wody w miodzie
Jakość miodu. Przepisy, normy i parametry oceny jakości miodu
Badanie laboratoryjne jakości miodu
Liczba wyświetleń artykułu: 28905
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2015-01-16 09:54:53
Sylwek 2015-01-16 18:51:39
marcin 2015-01-28 17:21:47
blondynekkrk 2015-01-30 14:31:56
michal1972 2015-02-02 22:14:52
factis 2015-07-01 10:16:54
"Miód jako cenny produkt od lat poddawany jest różnym próbom fałszerstwa. Poniżej kilka najprostszych sposobów rozpoznania małowartościowych miodów:
- kropla prawdziwego miodu nie powinna się toczyć po gładkiej powierzchni;
- nabrana łyżka miodu wlana z powrotem do słoika powinna tworzyć górkę, a nie dołek;
- miód wylewany i ciągnący się jak nitka prawdopodobnie jest zafałszowany syropem owocowym lub ziemniaczanym;
- miód zafałszowany przez dodanie skrobi (dla powiększenia ciężaru) rozpoznaje się, gotując łyżeczkę miodu w szklance wody przez pięć minut, a następnie dodając dwie kropce jodyny. Jeżeli roztwór zmieni barwę na czarną lub niebieską, oznacza to, że dodano skrobi;
- czystość miodu bada się wylewając łyżeczkę dobrze rozmieszanego miodu na biały, najlepiej porcelanowy talerz - wówczas gołym okiem można zaobserwować pływające w nim zanieczyszczenia;"