Portal Pszczelarski

Sprzedaż a konsumpcja miodu pszczelego

Na zdjęciu: słoiki z miodem w koszyku. Źródło obrazka: motherearthnews.com/~/media/Images/MEN/Editorial/Articles/Magazine%20Articles/1979/01-01/Retired%20and%20Beekeeping%20One%20Couple%20Explains%20How%20To%20Sell%20Honey%20Using%20the%20Honor%20Sys

sprzedaż miodu konsumpcja miodu miód pszczeli

Sprzedaż a konsumpcja miodu pszczelego

Rynek miodu w Polsce, podobnie jak w przypadku innych produktów żywnościowych, jest powiązany zależnościami między podażą a popytem. Co więcej, zauważalna jest sezonowość zarówno sprzedaży, jak i konsumpcji.

Najlepiej miód sprzedaje się tuż po zakończeniu sezonu pszczelarskiego. Konsumenci wykazują zwiększone zainteresowanie jesienią i zimą. Ma to związek z prozdrowotnymi właściwościami miodu. Nadal jeszcze kupujemy go nie tyle dla wartości smakowych, co z powodu właściwości prozdrowotnych. Widoczne jest też zwiększone zainteresowanie sprzedażą miodu przed świętami, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem. Większości konsumentów zapach miodu i przypraw korzennych kojarzy się właśnie z tym okresem.

Choć produkcja miodu od dziesięcioleci ma się dobrze, dużo gorzej jest z jego sprzedażą. Ma to związek także z dużo tańszym miodem z importu. Niestety, podobnie jak w przypadku innych produktów zaliczanych do żywności wysokiej jakości, miód naturalny chętnie jest kupowany przez określoną grupę konsumentów, którzy podczas zakupów kierują się nie ceną, a jakością i zdrowotnością produktu. W ostatnich latach, właśnie z tego powodu, organizowanych jest wiele akcji promocyjnych, mających na celu sprzedaż miodu. Choć zainteresowanie rośnie, nadal ilość wyprodukowanego przez pszczelarzy miodu jest większa niż ich rynek zbytu. Aby wzrosła, konieczne jest edukowanie konsumentów odnośnie sposobów wykorzystania miodu i jego przeróżnych pozytywnych właściwości.

Warto też wspomnieć o sposobie sprzedaży miodu. Tego dobrego, naturalnego nie znajdziemy raczej na półkach hipermarketów. A to oznacza, że konsument musi wykazać się aktywnością w poszukiwaniu produktu. Bardzo często jest to powodem rezygnacji z zakupu miodu naturalnego. Duże szanse w tym zakresie niesie za sobą sprzedaż internetowa. Dzięki temu dostęp do naturalnego, dobrej jakości miodu mają nie tylko osoby mieszkające w pobliżu pasiek czy mające wśród znajomych pszczelarzy, ale także mieszkańcy dużych miast. Coraz więcej właścicieli pasiek decyduje się na sprzedaż swoich produktów online. To właśnie ta grupa pszczelarzy radzi sobie najlepiej pod względem zbycia produktów swoich pasiek.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3221

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal-trabka

2014-11-23 17:18:08

Jak ktoś uważa się za osobę myślącą, to nie kupi miodu ze sklepu tylko z pasieki. Sam się nie spotkałem z tym, żeby miód sprzedawany w supermarkecie był miodem w czystej postaci. To są mieszanki miodów. Nikt poza producentem nie wie co tak na prawdę w słoiku się znajduje.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.