Portal Pszczelarski

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Na zdjęciu: powałka ula wielkopolskiego. Źródło zdjęcia: materiały przekazane przez firmę Bartnicy.pl.

powałka beleczki beleczki odstępnikowe propolis

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Powałka lub beleczki to dwa elementy, które można wykorzystać jako zamknięcie ula. W pszczelarstwie tradycyjnym od pokoleń były wykorzystywane beleczki, jednak nowocześnie pszczelarze coraz bardziej są skłonni do wykorzystywania powałki.

Beleczki odstępnikowe zamykają gniazdo od góry. Na nich też osadza się czasami propolis, jednak skrobanie go z drewnianych elementów nie daje zbyt wiele korzyści, gdyż może być on zanieczyszczony drobnymi wiórkami drewna, które są bardzo trudne do usunięcia. Pszczelarze, którzy używają beleczek doskonale zdają sobie sprawę, że jest to zadanie wymagające wiele nakładu pracy. Co więcej, istnieje nawet pogląd, że to właśnie z powodu beleczek jakość pracy przy pasiekach jest dość niska. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pasiek poszukuje mniej problemowych rozwiązań i skłania się do używania jednolitej powałki. Może być ona wykonana z zespolonych deseczek, sklejki, płyty pilśniowej, a czasem ze styropianu i poliuretanu.

Powałka jest powszechnie wykorzystywana jako dno przy transporcie miodowych korpusów z pasieczyska do pomieszczeń, w których miód jest wirowany. Zdejmowany korpus ula kładzie się na powałkę, a następnie przykrywa tak, by pszczoły miały zapewniony spokój i były dobrze chronione przed drapieżnikami. Powałkę w ulu umieszcza się na dolnych krawędziach ostatniego korpusu w taki sposób, aby jej płaszczyzna była oddalona maksymalnie 10 mm od górnych listewek ramek. Jest to na tyle niewielka przestrzeń, że pszczoły nie będą budować na niej plastrów, a jednocześnie zbyt duża, by zabrały się za kitowanie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 31

Zobacz również:

Propolis - produkt pszczeli

Pozyskiwanie propolisu (kitu pszczelego)

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 37392

Komentarze z forum pszczelarskiego

ultrapitt 2015-05-27 19:10:07

Logicznie myśląc powałke ustawia sie na GÓRNYCH krawędziach ostatniego korpusu... Chyba ze ja czegoś nie rozumiem. Jestem początkujący i wole zapytać.

Stanislaw 2015-06-02 23:18:08

najlepie folia i bez problemu przez folie widac pszczoly
beleczki sa niewygodne i za duzo roboty przy wyjmowaniu beleczek jest glosno bo strzelaja bo sa sklejone a w ulu powinien byc spokoj

panol 2015-10-18 13:42:36

Czy ktos konkretnie budowal powalki foliowe na wieksza ilosc uli i sie to sprawdzalo? Jezeli tak to powieddzie moze jaka folie kupowaliscie i gdzie. Wielkie dzieki. Leszek

blondynekkrk 2015-10-19 18:16:04

@panol, ja słyszałem, że powałka foliowa przydaje się głównie na wiosnę, ponieważ skrapla się na niej woda, którą pszczoły później zbierają. Plusem jest też podobno to, że jest tańsza oraz że daje możliwość podglądnięcia pszczół w zimie.

eugeniusz 2017-01-07 21:44:32

Beleczki spotykam tylko u wiekowych kolegów w naszym Kole (uparci tradycjonaliści).Można też stosować pierścienie dystansowe z wkładaną płytą pilśniową z pajączkiem i gotowa powałka.Tylko stosowanie powałek ułatwia pracę , ale i daje wygodę pszczółkom bo mogą sprawniej się przemieszczać.Pozdrawiam  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich