Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Na zdjęciu: powałka ula wielkopolskiego. Źródło zdjęcia: materiały przekazane przez firmę Bartnicy.pl.

powałka beleczki beleczki odstępnikowe propolis

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Powałka lub beleczki to dwa elementy, które można wykorzystać jako zamknięcie ula. W pszczelarstwie tradycyjnym od pokoleń były wykorzystywane beleczki, jednak nowocześnie pszczelarze coraz bardziej są skłonni do wykorzystywania powałki.

Beleczki odstępnikowe zamykają gniazdo od góry. Na nich też osadza się czasami propolis, jednak skrobanie go z drewnianych elementów nie daje zbyt wiele korzyści, gdyż może być on zanieczyszczony drobnymi wiórkami drewna, które są bardzo trudne do usunięcia. Pszczelarze, którzy używają beleczek doskonale zdają sobie sprawę, że jest to zadanie wymagające wiele nakładu pracy. Co więcej, istnieje nawet pogląd, że to właśnie z powodu beleczek jakość pracy przy pasiekach jest dość niska. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli pasiek poszukuje mniej problemowych rozwiązań i skłania się do używania jednolitej powałki. Może być ona wykonana z zespolonych deseczek, sklejki, płyty pilśniowej, a czasem ze styropianu i poliuretanu.

Powałka jest powszechnie wykorzystywana jako dno przy transporcie miodowych korpusów z pasieczyska do pomieszczeń, w których miód jest wirowany. Zdejmowany korpus ula kładzie się na powałkę, a następnie przykrywa tak, by pszczoły miały zapewniony spokój i były dobrze chronione przed drapieżnikami. Powałkę w ulu umieszcza się na dolnych krawędziach ostatniego korpusu w taki sposób, aby jej płaszczyzna była oddalona maksymalnie 10 mm od górnych listewek ramek. Jest to na tyle niewielka przestrzeń, że pszczoły nie będą budować na niej plastrów, a jednocześnie zbyt duża, by zabrały się za kitowanie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 31

Zobacz również:

Propolis - produkt pszczeli

Pozyskiwanie propolisu (kitu pszczelego)

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 29741

Komentarze z forum pszczelarskiego

ultrapitt

2015-05-27 19:10:07

Logicznie myśląc powałke ustawia sie na GÓRNYCH krawędziach ostatniego korpusu... Chyba ze ja czegoś nie rozumiem. Jestem początkujący i wole zapytać.

Stanislaw

2015-06-02 23:18:08

najlepie folia i bez problemu przez folie widac pszczoly
beleczki sa niewygodne i za duzo roboty przy wyjmowaniu beleczek jest glosno bo strzelaja bo sa sklejone a w ulu powinien byc spokoj

panol

2015-10-18 13:42:36

Czy ktos konkretnie budowal powalki foliowe na wieksza ilosc uli i sie to sprawdzalo? Jezeli tak to powieddzie moze jaka folie kupowaliscie i gdzie. Wielkie dzieki. Leszek

blondynekkrk

2015-10-19 18:16:04

@panol, ja słyszałem, że powałka foliowa przydaje się głównie na wiosnę, ponieważ skrapla się na niej woda, którą pszczoły później zbierają. Plusem jest też podobno to, że jest tańsza oraz że daje możliwość podglądnięcia pszczół w zimie.

eugeniusz

2017-01-07 21:44:32

Beleczki spotykam tylko u wiekowych kolegów w naszym Kole (uparci tradycjonaliści).Można też stosować pierścienie dystansowe z wkładaną płytą pilśniową z pajączkiem i gotowa powałka.Tylko stosowanie powałek ułatwia pracę , ale i daje wygodę pszczółkom bo mogą sprawniej się przemieszczać.Pozdrawiam

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.