Portal Pszczelarski

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Na zdjęciu: dzieci w pasiece. Źródło zdjęcia: online.citibank.pl/gcd/lp/2012/z2012_05.jpg

edukacja pszczelarska młody pszczelarz Akademia Przyjaciół Pszczół

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Pszczoły należą do niezwykle pożytecznych gatunków, ale są tez gatunkiem zagrożonym. Ich ochrona, dbałość o dobrostan i zwiększenie populacji to zadanie na wiele pokoleń naprzód. To dlatego tak ważna jest edukacja pszczelarska już najmłodszych dzieci.

Wycieczka do pasieki może być wyjątkowa lekcją ekologii zarówno dla młodszych maluchów, jak i dla nastolatków. Dzięki temu mogą na własne oczy zobaczyć pszczoły i ich wyjątkowe mieszkania, a także zajrzeć do ich wnętrza. Taka żywa lekcja przyrody jest dużo lepsza niż zwykła książkowa nauka.

Ciekawa inicjatywą, o której należy wspomnieć w przypadku pszczelarskiej edukacji najmłodszych jest Akademia Przyjaciół Pszczół.  Obecnie do tej unikalnej akademii należy ponad 2,5 tysiąca szkół i przedszkoli w całej Polsce. Placówki te w ramach uczestnictwa w programie otrzymują specjalne granty w formie dofinansowania wielu projektów, zgodnych z celami programu. Jest to więc szansa na dofinansowanie pracowni przyrodniczych, ogródków przyszkolnych czy ciekawych wycieczek powiązanych z nauką podaną w zupełnie inny sposób.

Uczestnicy Akademii Przyjaciół Pszczół mają możliwość udziału w ciekawych akcjach i konkursach z nagrodami, ale przede wszystkim - otrzymują ciekawe materiały edukacyjne, które przybliżają dzieciom i młodzież pszczeli świat. Cała wiedza jest podana w lekki i przystępny sposób. Oprócz wycieczek do pasieki w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół odbywają się również akcje sadzenia roślin miododajnych.

Na pewno niejedno dziecko po takich zajęciach odkryje w sobie pszczelarską pasję. Najważniejsze, by miało ją gdzie potem realizować.

Zobacz również:

Dlaczego warto być pszczelarzem za młodu?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 6035

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-03-03 10:02:35

Uważam, że nauka dzieci o pszczołach to dobry kierunek działań. Myślę, że też w szkołach powinno się na przyrodzie coś więcej wspominać o tych pożytecznych owadach.

emil 2014-03-07 17:57:28

Też jesteśmy tego zdania, stąd promocja edukacji pszczelarskiej i wszelkich działań z nią związanych.  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej