Portal Pszczelarski

O co chodzi w BeePower!?

Na rysunku: schemat współpracy projektu BeePower!. Źródło rysunku: materiały przekazane przez Enactus WSZiB.

Enactus BeePower edukacja pszczelarska współpraca projekt

BeePower! to projekt, którego zbiór postawionych przed uczestnikami zadań, zmierza do podniesienia świadomości społecznej na temat roli pszczelarstwa i samych pszczół w życiu człowieka oraz roli, jaką te owady odgrywają w rolnictwie, sadownictwie oraz innych dziedzinach naszej ludzkiej gospodarki.

Projekt przewiduje także gromadzenie pewnych środków na cele, które będą realizowane, czyli: szkolenia, prelekcje i akcje nasad i „adopcji” roślin o walorach pożytku pszczelego. Ostatecznie zadanie ma się wypełnić poprzez uświadomienie jak największej liczby osób o wartościach pszczelego roju, a przez to podniesienie wydajności i opłacalności prowadzenia pasiek – możliwość zwiększenia produkcji i sprzedaży, którą aktywnie wspieramy, a dzięki zyskom - wsparcie finansowe projektu. To z kolei da możliwość nasadzenia roślinności nektaro- i pyłkodajnej na terenie naszego kraju oraz przeprowadzanie szkoleń i prelekcji.

Naszą pracę rozpoczynamy u podstaw, dlatego też zapraszamy do współpracy szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uczelnie wyższe, pszczelarzy i inne firmy, które widzą siebie w tym przedsięwzięciu. Zapraszamy także tych, którzy o własnej pasiece dopiero marzą. Zapraszamy miasta, wsie i gminy posiadające tereny, na których można przeprowadzić nasadzenia roślin nektaro- i pyłkodajnych (na placach, pasach zieleni przy ulicach, w parkach lub na nieużytkach).   

Dlaczego chcemy zająć się pszczołami i związanymi z nimi zagadnieniami gospodarczymi? Ponieważ z zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki płyną do nas niepokojące informacje o masowym ginięciu pszczół. W USA jest to na tyle duży problem, że prowadzi się badania przyczyn i skutków wymierania pszczelich rodzin. Teorii na temat tego, dlaczego giną pszczoły jest kilka:
- gwałtowne zmiany sposobu hodowli i ochrony roślin,
- rozwój sieci komunikacji bezprzewodowej,
- roślinność modyfikowana genetycznie i pasożyty – spadek odporności owadów.
Oszacowano, że brak zajęcia się tym problemem i wyginięcie pszczół zapylających rośliny uprawne, doprowadzi to spadku produkcji żywności o 1/3 w stosunku do dzisiaj. Grozi to głodem w wielu rejonach naszej planety.

Co zrobić, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów i chorób? Jak dbać o środowisko, by pszczołom żyło się lepiej? Chcemy nauczyć społeczności we współpracy z pszczelarzami, do których trafimy z ofertą współpracy. Zaczynając od szkół, aby wiedza o tym problemie i walce z nim towarzyszyła od najmłodszych lat. Chodzi o to aby pszczoły mogły żyć a my moglibyśmy nadal spożywać „złoty przysmak”!

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4031

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski