Portal Pszczelarski

O co chodzi w BeePower!?

Na rysunku: schemat współpracy projektu BeePower!. Źródło rysunku: materiały przekazane przez Enactus WSZiB.

Enactus BeePower edukacja pszczelarska współpraca projekt

BeePower! to projekt, którego zbiór postawionych przed uczestnikami zadań, zmierza do podniesienia świadomości społecznej na temat roli pszczelarstwa i samych pszczół w życiu człowieka oraz roli, jaką te owady odgrywają w rolnictwie, sadownictwie oraz innych dziedzinach naszej ludzkiej gospodarki.

Projekt przewiduje także gromadzenie pewnych środków na cele, które będą realizowane, czyli: szkolenia, prelekcje i akcje nasad i „adopcji” roślin o walorach pożytku pszczelego. Ostatecznie zadanie ma się wypełnić poprzez uświadomienie jak największej liczby osób o wartościach pszczelego roju, a przez to podniesienie wydajności i opłacalności prowadzenia pasiek – możliwość zwiększenia produkcji i sprzedaży, którą aktywnie wspieramy, a dzięki zyskom - wsparcie finansowe projektu. To z kolei da możliwość nasadzenia roślinności nektaro- i pyłkodajnej na terenie naszego kraju oraz przeprowadzanie szkoleń i prelekcji.

Naszą pracę rozpoczynamy u podstaw, dlatego też zapraszamy do współpracy szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uczelnie wyższe, pszczelarzy i inne firmy, które widzą siebie w tym przedsięwzięciu. Zapraszamy także tych, którzy o własnej pasiece dopiero marzą. Zapraszamy miasta, wsie i gminy posiadające tereny, na których można przeprowadzić nasadzenia roślin nektaro- i pyłkodajnych (na placach, pasach zieleni przy ulicach, w parkach lub na nieużytkach).   

Dlaczego chcemy zająć się pszczołami i związanymi z nimi zagadnieniami gospodarczymi? Ponieważ z zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki płyną do nas niepokojące informacje o masowym ginięciu pszczół. W USA jest to na tyle duży problem, że prowadzi się badania przyczyn i skutków wymierania pszczelich rodzin. Teorii na temat tego, dlaczego giną pszczoły jest kilka:
- gwałtowne zmiany sposobu hodowli i ochrony roślin,
- rozwój sieci komunikacji bezprzewodowej,
- roślinność modyfikowana genetycznie i pasożyty – spadek odporności owadów.
Oszacowano, że brak zajęcia się tym problemem i wyginięcie pszczół zapylających rośliny uprawne, doprowadzi to spadku produkcji żywności o 1/3 w stosunku do dzisiaj. Grozi to głodem w wielu rejonach naszej planety.

Co zrobić, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów i chorób? Jak dbać o środowisko, by pszczołom żyło się lepiej? Chcemy nauczyć społeczności we współpracy z pszczelarzami, do których trafimy z ofertą współpracy. Zaczynając od szkół, aby wiedza o tym problemie i walce z nim towarzyszyła od najmłodszych lat. Chodzi o to aby pszczoły mogły żyć a my moglibyśmy nadal spożywać „złoty przysmak”!

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3387

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.