Marketing pszczelarski - ustalanie cen miodu

Na zdjęciu: łyżka miodu. Źródło zdjęcia: photos2.demandstudios.com/dm-resize/photos.demandstudios.com%2Fgetty%2Farticle%2F69%2F57%2F168762036_XS.jpg?w=400&h=10000&keep_ratio=1
Marketing pszczelarski – ustalanie cen miodu
Naturalny miód wytwarzany w tradycyjnych pasiekach należy do grupy produktów zaliczanych do żywności wysokiej jakości. Dlatego też jego cena nie może i nie powinna być sztucznie zaniżona. Nie pomoże to pojedynczemu pszczelarzowi, a może dodatkowo zepsuć cały rynek.
Konkurowanie za pomocą ceny nie jest właściwym działaniem z punktu widzenia sprzedaży miodu. Konsumenci, którzy decydują się na zakup tego rodzaju produktów również bowiem nie kierują się ceną, a przede wszystkim wartościami smakowymi i zdrowotnymi, jakie mogą uzyskać z wybranego przez siebie słoiczka. Niestety, wielu pszczelarzy decyduje się właśnie na takie formy promocji – sprzedają miód taniej, myśląc, że w ten sposób zyskają klientów na dłużej. Później natomiast narzekają, że sprzedają poniżej poziomu opłacalności produkcji. I zapewne będą musieli sprzedawać tak dalej – jeśli klient otrzyma za niższa cenę produkt dobrej jakości, trudno go będzie potem przekonać do ponownej podwyżki.
Cena miodu powinna obejmować wszystkie koszty jego wyprodukowania i prowadzenia działalności, włącznie z podatkami czy kosztami dystrybucji. Na nieco niższą cenę mogą pozwolić sobie ci pszczelarze, którzy sprzedają miód bezpośrednio w pasiece – im bowiem odpadają koszty dystrybucji czy kolejnych pośredników. Warto też cenę miodu ustalać regularnie, co roku, w zależności od wysokości produkcji. Jeśli udało się wyprodukować wyjątkowo dużo miodu, pszczelarz może pozwolić sobie na niższą cenę za jeden słoiczek. Jednak w przypadku trudnego i słabego w pożytki lata warto cenę ustalić na nieco wyższym poziomie. Świadomy konsument zdaje sobie bowiem sprawę, że cena miodu, podobnie jak w przypadku produktów rolniczych, idzie w górę wraz z kiepskimi uwarunkowaniami pogodowymi.
Zobacz również:
Marketing pszczelarski w teorii - cena
Liczba wyświetleń artykułu: 3048
Komentarze z forum pszczelarskiego
Bikej0909 2018-02-08 10:47:54

Upalne lato przyczyni się do wzrostu cen miodu w 2018 roku?
Czy tylko od pogody zależy cena miodu? Krzysztof Dębski

Miód Manuka wśród produktów spożywczych dla bogaczy
Ceny produktów spożywczych rosną przed świętami. Miód Manuka w cenie. Jak zawsze. Marcin Balana

Właściwości miodu wrzosowego
Miód wrzosowy i jego właściwości Anna Celińska

Miód drożeje nieprzerwanie od października 2015 roku
Miód w przeciągu roku podrożał o 2,5% Iga Grądzka-Cholcha

Droższy miód na święta Bożego Narodzenia 2016
Klienci na Warmii i Mazurach zapłacą więcej za miód 2016 Iga Grądzka-Cholcha

Marketing pszczelarski w praktyce - cena
Jakie znaczenie w marketingu odgrywa cena miodu? Anna Celińska

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego w kujawsko-pomorskim 2016
Zbiory miodu w województwie kujawsko-pomorskim 2016 Iga Grądzka-Cholcha
