Portal Pszczelarski

Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?

Na zdjęciu: słoik ze skrystalizowanym miodem. Źródło zdjęcia: biohoneyquality.files.wordpress.com/2012/05/raw-crystallized-honey.jpg

patoka krupiec miód kremowany dekrystalizacja miodu krystalizacja miodu miód płynny

Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?

Dostępne na rynku miody konsumenci mogą kupić w trzech postaciach – płynnej, skrystalizowanej lub kremowanej. Konkretny wybór jest zwykle uzależniony od indywidualnych potrzeb i upodobań jego konsumentów.

Miód płynny (patoka) to produkt, który powstaje tuż po wirowaniu miodu. Jest gęsty, a jednocześnie lejący i w takiej formie występuje, dopóki nie zacznie krystalizować. A proces ten pojawia się wcześnie lub późno, w zależności od konkretnej odmiany miodu. Miód skrystalizowany (krupiec) ma formę stałą i można go nieco rozrzedzić jedynie poprzez kąpiele w ciepłej wodzie. Jest też trzecia forma miodu – miód kremowany, który powstaje przy wykorzystaniu odpowiednich technik mieszania, dekrystalizacji lub zaszczepiania miodu. Miód kremowy jest gęsty, ale gładki i jednorodny, dzięki czemu idealnie rozsmarowuje się na przykład na chlebie. Forma miodu nie ma przełożenia na jego wartości smakowe czy trwałość, miód zawsze ma takie też same wartości odżywcze. Wybór konkretnego rodzaju miodu zależy głównie od tego, w jaki sposób chcemy korzystać z jego pozytywnych właściwości. Jako zamiennik cukru do napojów najlepszy będzie miód płynny. Jako dodatek do kanapek można wykorzystywać miód kremowany. Można go też dodać do ciasta i innych potraw. Miód skrystalizowany jest najtrudniejszy do wyjęcia ze słoika, jednak on również jest doskonały do rozpuszczania w napojach.

Jeśli chcemy mieć pewność, że miód jest naprawdę świeży, warto postawić na miód w formie płynnej – wtedy wiemy, że był on rozlewany całkiem niedawno. Oczywiście, płynność miodu ma znaczenie pod warunkiem, że jest on w pełni naturalny.

Zobacz również:

Krystalizacja miodu - patoka a krupiec 

Kremowanie miodu – metody

Właściwości miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 54310

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-02-25 19:06:17

No właśnie. Przeciętny Kowalski nie wie, że miód skrystalizowany to nie popsuty czy tam sztuczny miód. Albo w drugą stronę. Uważają, że jak miód nie krystalizuje to znaczy, że chemia rodem z biedronki. Co oczywiście nie jest prawdą.

mlody_pszczelarz 2014-02-26 09:17:40

akacjowy potrafi bardzo dlugo nie krystalizowac, kwestia ile tam jest fruktozy`



  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili