Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?
Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?
Dostępne na rynku miody konsumenci mogą kupić w trzech postaciach – płynnej, skrystalizowanej lub kremowanej. Konkretny wybór jest zwykle uzależniony od indywidualnych potrzeb i upodobań jego konsumentów.
Miód płynny (patoka) to produkt, który powstaje tuż po wirowaniu miodu. Jest gęsty, a jednocześnie lejący i w takiej formie występuje, dopóki nie zacznie krystalizować. A proces ten pojawia się wcześnie lub późno, w zależności od konkretnej odmiany miodu. Miód skrystalizowany (krupiec) ma formę stałą i można go nieco rozrzedzić jedynie poprzez kąpiele w ciepłej wodzie. Jest też trzecia forma miodu – miód kremowany, który powstaje przy wykorzystaniu odpowiednich technik mieszania, dekrystalizacji lub zaszczepiania miodu. Miód kremowy jest gęsty, ale gładki i jednorodny, dzięki czemu idealnie rozsmarowuje się na przykład na chlebie. Forma miodu nie ma przełożenia na jego wartości smakowe czy trwałość, miód zawsze ma takie też same wartości odżywcze. Wybór konkretnego rodzaju miodu zależy głównie od tego, w jaki sposób chcemy korzystać z jego pozytywnych właściwości. Jako zamiennik cukru do napojów najlepszy będzie miód płynny. Jako dodatek do kanapek można wykorzystywać miód kremowany. Można go też dodać do ciasta i innych potraw. Miód skrystalizowany jest najtrudniejszy do wyjęcia ze słoika, jednak on również jest doskonały do rozpuszczania w napojach.
Jeśli chcemy mieć pewność, że miód jest naprawdę świeży, warto postawić na miód w formie płynnej – wtedy wiemy, że był on rozlewany całkiem niedawno. Oczywiście, płynność miodu ma znaczenie pod warunkiem, że jest on w pełni naturalny.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 53532
Komentarze z forum pszczelarskiego
Lukasz_Baniak 2014-02-25 19:06:17
mlody_pszczelarz 2014-02-26 09:17:40