Portal Pszczelarski

Wirowanie miodu

Na zdjęciu ramki z miodem w miodarce podczas wirowania miodu. Źródło zdjęcia: i.ytimg.com/vi/n4WXj8oGAzs/hqdefault.jpg

wirowanie miodu częstotliwość wirowania miodu miodobranie pierwsze miodobranie dojrzały miód

Gdy plastry w ulu są pełne miodu, nadchodzi czas na wirowanie go z plastrów. Umieszcza się je po kolei w miodarce, którą następnie wprawiamy w ruch. Trzeba jednak bezwzględnie pamiętać, by wśród plastrów nie znalazły się te, które zawierają czerw.

Wirowanie miodu można przeprowadzać nawet kilka razy do roku – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wszystko jest uzależnione od dojrzałości miodu oraz obfitości pożytków. Jest więc oczywiste, że liczba wirowań miodu w ciągu roku jest ściśle powiązana z pogodą oraz zachowaniem roślin. Jeśli zima jest krótka, rośliny szybciej zaczynają kwitnąć, pszczoły też szybciej zaczynają wiosną pracę. Gdy pszczoły wyprodukują dwa pełne korpusy dojrzałego miodu z kwitnących na wiosnę roślin (jabłoni, śliw, kwiatów łąkowych), trzeba go, oczywiście odebrać. Podobnie jest z powstającym później miodem rzepakowym. Za każdym razem, gdy plastry są już pełne i dojrzale, konieczne jest ich odwirowanie. Czasem zbyt późna decyzja może skutkować utratą części miodu.

W przypadku niektórych miodów kilkukrotne wirowanie w ciągu roku nie tylko możemy, ale nawet musimy przeprowadzić. Koniecznie trzeba wirować miód klonowy, malinowy, z jadalnego kasztanu, lipowy, klonowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy i z koniczyny. Trzeba jednak pamiętać, że każdą decyzję o wirowaniu miodu należy poprzedzić oceną dojrzałości oraz ilości miodu w ulu. Kiedy miód jest gotowy do wirowania? Wtedy, gdy plastry gniazdowe są poszyte w dwóch trzecich powierzchni, a plastry nadstawowe są pokryte co najmniej do połowy. Pierwsze miodobranie w ciągu roku powinno odbyć się pod koniec maja lub na początku czerwca.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 120

Miodobranie - artykuły powiązane

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady

Jak umyć wirówkę do miodu (miodarkę)?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14492

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Amarantus z miodem i migdałami

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski