Portal Pszczelarski

Wirowanie miodu

Na zdjęciu ramki z miodem w miodarce podczas wirowania miodu. Źródło zdjęcia: i.ytimg.com/vi/n4WXj8oGAzs/hqdefault.jpg

wirowanie miodu częstotliwość wirowania miodu miodobranie pierwsze miodobranie dojrzały miód

Gdy plastry w ulu są pełne miodu, nadchodzi czas na wirowanie go z plastrów. Umieszcza się je po kolei w miodarce, którą następnie wprawiamy w ruch. Trzeba jednak bezwzględnie pamiętać, by wśród plastrów nie znalazły się te, które zawierają czerw.

Wirowanie miodu można przeprowadzać nawet kilka razy do roku – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Wszystko jest uzależnione od dojrzałości miodu oraz obfitości pożytków. Jest więc oczywiste, że liczba wirowań miodu w ciągu roku jest ściśle powiązana z pogodą oraz zachowaniem roślin. Jeśli zima jest krótka, rośliny szybciej zaczynają kwitnąć, pszczoły też szybciej zaczynają wiosną pracę. Gdy pszczoły wyprodukują dwa pełne korpusy dojrzałego miodu z kwitnących na wiosnę roślin (jabłoni, śliw, kwiatów łąkowych), trzeba go, oczywiście odebrać. Podobnie jest z powstającym później miodem rzepakowym. Za każdym razem, gdy plastry są już pełne i dojrzale, konieczne jest ich odwirowanie. Czasem zbyt późna decyzja może skutkować utratą części miodu.

W przypadku niektórych miodów kilkukrotne wirowanie w ciągu roku nie tylko możemy, ale nawet musimy przeprowadzić. Koniecznie trzeba wirować miód klonowy, malinowy, z jadalnego kasztanu, lipowy, klonowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy i z koniczyny. Trzeba jednak pamiętać, że każdą decyzję o wirowaniu miodu należy poprzedzić oceną dojrzałości oraz ilości miodu w ulu. Kiedy miód jest gotowy do wirowania? Wtedy, gdy plastry gniazdowe są poszyte w dwóch trzecich powierzchni, a plastry nadstawowe są pokryte co najmniej do połowy. Pierwsze miodobranie w ciągu roku powinno odbyć się pod koniec maja lub na początku czerwca.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 120

Miodobranie - artykuły powiązane

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady

Jak umyć wirówkę do miodu (miodarkę)?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 15745

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Ogórki z miodem

Domowa musztarda z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.