Portal Pszczelarski

Miód piekarski w prawie unijnym

Na zdjęciu: miód, mleko i pieczywo. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/jar_honey_pestle_pitcher_milk_ears_bread_Flour_tab/400640/1680x1050

miód piekarski jakość miodu etykieta na miód piekarski

Miód piekarski w prawie unijnym

Jeżeli miód nie spełnia wszystkich wymogów, nie może być sprzedawany jako produkt przeznaczony do bezpośredniego spożycia. Dzieje się tak w przypadku miodu, który zawiera zbyt dużo wody, jest przegrzany, lekko sfermentowany, ma nietypowy dla swojego rodzaju smak i zapach. Taki miód wykorzystywany jest w przetwórstwie spożywczym jako tak zwany miód piekarski.

Zapisy dotyczące miodu piekarskiego znajdziemy w dyrektywie Rady Europejskiej z 2001 roku odnoszącej się do miodu. W przyjętej przez Radę definicji miód piekarski jest odpowiedni do użytku przemysłowego lub jako składnik innych środków spożywczych następnie przetworzonych, a także może posiadać obcy smak lub zapach lub zaczynać fermentować lub być sfermentowany. Może być przegrzany. Z punktu widzenia wysokiej jakości miodu miód piekarski ma więc obniżoną jakość, natomiast nadal zachowuje pewne wartości, pożądane w przemyśle spożywczym. Z punktu widzenia pszczelarzy jest to więc droga wyjścia w przypadku, gdy nie uda im się uzyskać wysokiej jakości miodu, spełniające wszystkie wymogi dla nazwy „miód”.

W przypadku każdego produktu, który jest sprzedawany jako miód piekarski, odpowiednia nazwa powinna znajdować się na jego etykiecie, wraz z zapisem: „przeznaczony tylko do gotowania”. Jeżeli miód piekarski został użyty jako składnik złożonego środka spożywczego, termin „miód” może zostać użyty w nazwie produktu (na przykład pierniki z miodem, płatki zbożowe z miodem), natomiast już w wykazie składników powinna znajdować się pełna nazwa miodu.

Pełna nazwa produktu, czyli miód piekarniczy powinna również znaleźć się na pojemnikach do przewozu luzem, opakowaniach oraz wszelkich dokumentach handlowych.

Opracowano na podstawie:
Dyrektywa Rady 2001/110/WE odnosząca się do miodu

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Sfermentowany miód pszczeli

Refraktometr - urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Właściwości miodu

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 19110

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Ananas w czekoladowym cieście

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Irlandzkie bułeczki owsiane z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi