Portal Pszczelarski

Przyczyny ginięcia pszczół

Na zdjęciu: martwa pszczoła. Źródło zdjęcia: extremetech.com/wp-content/uploads/2013/07/7065557391_a7fa4b6f4d_b-640x483.jpg

przyczyny ginięcia pszczół śmiertelność pszczół chemizacja rolnictwa choroby pszczół Varroa destructor zatrucie pszczół osyp pszczół

Przyczyny ginięcia pszczół

Największym problemem dzisiejszego pszczelarstwa jest ginięcie pszczół, które uważane są za gatunek zagrożony. Wiele jest czynników, które przyczyniają się do tej sytuacji, jednak nie wszystko można szybko i bezproblemowo wyeliminować.

Największym problemem dzisiejszych pszczół jest współczesne rolnictwo, nastawione przede wszystkim na zysk i jak największe efekty, nie zawsze z dbałością o środowisko naturalne. Chodzi tu przede wszystkim o środki ochrony roślin – substancje chemiczne, które mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na pszczoły. Jeśli wylatują one na pożytki, które niedawno były pryskane środkami chemicznymi, szybko można zauważyć u nich objawy zatrucia. Nie trzeba długo czekać, by masowo zaczęły ginąć całe rodziny pszczele. To dość okrutna śmierć, gdyż pszczoła wraca do ula z wyjątkowo obfitymi pożytkami, a nigdy nie ma pewności, czy doleci.

Chemizacja rolnictwa ma zabójczy wpływ
Zatrucia pszczół są dość łatwe do wykrycia, jeśli dobrze obserwujemy robotnice wylatujące na pożytki. Gdy lecą na łąkę czy pole z pełną siłą, a wracają osłabione, latają chaotycznie, a nawet mają problem z powrotem do ula, można być prawie pewnym – pszczoły zatruły się i nie ma dobrego sposobu, by im pomóc w walce z trucizną w organizmie. Nie jest to problem lokalny, ale wręcz ogólnoświatowy. Im więcej chemii w powietrzu, tym gorzej dla pszczół. Dla konsumentów również, gdyż miód może być zanieczyszczony substancjami toksycznymi.

Wspomaganie roślin, zatruwanie pszczół
Pszczoły giną w wyniku zatrucia niemal na całym świecie. Bo prawie wszędzie rolnictwo jest sztucznie wspomagane. Niestety, rolnicy nie biorą pod uwagę reakcji zwrotnej – trują pszczoły chemikaliami, a pszczoły giną, więc nie zapylają skutecznie ich pól uprawnych. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż dzisiejsze rolnictwo, choć tak nowoczesne i innowacyjne, nie przetrwa przez długi czas bez zapylania pszczelego. Niektórzy rolnicy już to zrozumieli i zawsze konsultują z pobliskimi właścicielami pasiek termin użycia środków ochrony roślin. Dzięki temu udaje się w znacznym stopniu ograniczyć śmiertelność.

Choroby czynią spustoszenie w ulu
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na dużą śmiertelność pszczół, są choroby pszczele. W tym przypadku warto wymienić nie tylko Varroa destructor, który jest najpopularniejszym pszczelim pasożytem, ale też wiele innych drobnoustrojów i pasożytów, które stopniowo zabijają rodziny pszczele jedna po drugiej. Jeśli pszczelarz odpowiednio szybko nie zareaguje, musi się liczyć z poważnymi stratami w rodzinie pszczelej. Dbanie o pszczoły jest więc podstawą utrzymywania ich w dobrostanie.

Mniejsza dbałość, większa śmiertelność pszczół
Całe rodziny pszczele mogą też ginąć w przypadku, gdy pszczelarz niezbyt odpowiedzialnie podchodzi do swojej pasieki. Gdy rodzina dotknięta jest głodem, pszczoły mają problem z wykarmieniem czerwia, czyli też z naturalną zmianą pokoleniową. Brak pożywienia osłabia odporność i wytrzymałość owadów i również wtedy możemy zauważyć wokół ula spore ilości osypów. Zdecydowanie dużo za dużo niż normalnie. Warto więc wtedy dokładnie przyjrzeć się swojemu gospodarowaniu w pasiece – jeśli pszczoły giną, bardzo prawdopodobne jest, że pszczelarz zaniedbał któreś ze swoich dorocznych prac.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Gdy zginie ostatnia z pszczół

Public Eye Award - zauważono problem pszczół

Jak sprawdzić, czy pszczoły są zdrowe?

Przyczyny rabunków w pasiekach

Współpraca rolniczo-pszczelarska

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7738

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.