Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Na zdjęciu: miód w słoiku i plastry miodu. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/honey_honeycomb_Flowers/405185/1680x1050
Miód i jego rodzaje według prawa unijnego
Produkcja miodu, podobnie jak szeroko pojęta produkcja żywności została po wejściu Polski do Unii Europejskiej obwarowana wieloma unijnymi dyrektywami i rozporządzeniami. Producent miodu musi więc teraz prowadzić produkcję tak, by spełniała ona wymogi nie tylko prawa krajowego, ale też prawa unijnego.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy pszczelarze, przede wszystkim ci, którzy produkują miód na sprzedaż, zostali niejako zmuszeni do dostosowania swojej produkcji do wymogów prawa unijnego. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że polskie ustawodawstwo w dziedzinie pszczelarstwa nawet przed akcesem do Unii Europejskiej było bardzo zbliżone i równie restrykcyjne. Co więcej, przed wstąpieniem do Unii Europejskiej polscy pszczelarze mieli więcej do zrobienia niż pszczelarze z krajów UE. Wymagania polskich norm były bowiem ostrzejsze niż wymagania unijne. Mniej natomiast było biurokracji i nadawania osobnego nazewnictwa dla miodów, które w gruncie rzeczy niewiele różniły się od siebie.
Według dyrektywy Rady Europejskiej z 2001 roku odnoszącej się do produkcji miodu (zaktualizowanej w pewnych kwestiach w 2014 roku) miód jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin lub wydzielin owadów wysysających żywe części roślin. Jak widać, został wzięty pod uwagę zarówno miód nektarowy, jak i miód spadziowy. W dalszej części treści dyrektywy możemy przeczytać, że wszystkie wcześniej wymienione substancje są zbierane przez pszczoły, przerabiane przez łączenie specyficznych substancji pszczół, składane, odwodnione, gromadzone oraz pozostawione w plastrach miodu do dojrzewania. Definicja jest na tyle szczegółowa, że praktycznie nie zostawia miejsca na jakiekolwiek niedomówienia.
Główne rodzaje miodu według obowiązującej unijnej dyrektywy to:
- Zgodne z pochodzeniem – do tej grupy przynależy miód kwiatowy lub wielokwiatowy uzyskiwany z nektaru roślinnego oraz miód spadziowy uzyskiwany przede wszystkim z wydzielin owadów wysysających żywe części roślin lub z wydzielin żywych części roślin.
- Zgodne ze sposobem produkcji i/lub konfekcjonowania. Do tej grupy należy plaster miodu, czyli miód zgromadzony przez pszczoły w komórkach świeżo zbudowanego plastra bez złożonych jaj lub cienkiego arkusza podstawy plastra zrobionego wyłącznie z wosku pszczelego i sprzedawany w całych szczelnych plastrach lub częściach takich plastrów. W tej grupie znajduje się też miód w bryłkach lub krojone plastry w miodzie (miód zawiera jedną lub więcej części plastra miodu) oraz miód odsączany (uzyskany przez odsączenie odkrytych plastrów bez złożonych jaj). Również w ramach tej grupy pojawia się miód odciągnięty (otrzymywany przez odwirowanie odkrytych plastrów bez złożonych jaj) oraz miód wyciskany (uzyskany przez wyciskanie plastrów bez złożonych jaj, nawet z zastosowaniem umiarkowanego podgrzewania nie przekraczającego 45 stopni Celsjusza). Ostatni w tej grupie jest miód filtrowany, uzyskiwany przez usunięcie obcych substancji organicznych lub nieorganicznych w taki sposób, aby usunąć znaczną ilość pyłku.
- Miód piekarski – jest to rodzaj miodu, który jest odpowiedni do użytku przemysłowego lub jako składnik innych środków spożywczych, następnie przetworzonych. Ten rodzaj miodu może posiadać obcy zapach i smak, być przegrzany, zaczynać fermentować lub być sfermentowany.
Opracowano na podstawie:
Dyrektywa Rady 2001/110/WE odnosząca się do miodu
Zobacz również:
Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie
Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce
Liczba wyświetleń artykułu: 10329
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Miody wiosenne - odmiany i właściwości
Miody wiosenne tzn. jakie? Joanna Baran

Luksemburscy pszczelarze walczą z tanim miodem z zagranicy
Pszczelarze z Luksemburga boją się napływu miodu z zagranicy Edyta Glebocki

Miód nie tylko do mazurka, czyli Wielkanocna odsłona miodu, o której nie słyszałeś!
Informacja prasowa Portal Pszczelarski

Ankara stolicą fałszerzy miodu
Stolica Turcji niechlubnie słynie z fałszowania miodu na szeroką skalę. Edyta Glebocki

Parlament krajowy w Bawarii chce położyć kres fałszerzom miodu
Estonia ma laboratorium do badania miodu Edyta Glebocki

Jak miód stał się groźny dla bezpieczeństwa narodowego?
Co się wydarzyło w 2023 roku z miodem w Polsce? Portal Pszczelarski

Kto nie może jeść miodu i dlaczego?
Kto nie może spożywać miodu? Joanna Baran
