Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Bastani – perskie lody szafranowe

Na zdjęciu perskie lody szafranowe - Bastani. Autorka zdjęcia: Mirka Lenarcik Źródło zdjęcia: Gotowanie pod gruszą

przepis z miodem miód bastani lody lody szafranowe lody z miodem deser z miodem Najmieh Batmanglijah New Food of Life Greg Malouf Saraban

Pierwszy dzień wiosny to jednocześnie pierwszy dzień perskiego Nowego Roku – Nowruz, którego tradycja sięga starożytnego imperium perskiego. Jako ciekawostkę dodam, że lody pochodzą właśnie z Persji. Już 400 lat p.n.e. znane były tam metody przechowywania lodu w ciągu lata w specjalnych glinianych "lodówkach", zwanych yakhchal. Tego typu lody zwane są w Iranie tradycyjnymi, w odróżnieniu od innych smaków. Przygotowanie tych lodów według tradycyjnej receptury jest raczej trudne, o ile w ogóle możliwe. Przepis, który znalazłam w książce Najmieh Batmanglijah "New Food of Life", zawiera 2 składniki, które raczej trudno zakupić – sahlab (mielony korzeń orchidei) oraz mastyks. Dlatego zdecydowałam się na trochę inny przepis z książki Grega Malouf "Saraban", ale z dodatkami proponowanymi w poprzedniej książce. Lody nie przypominają tych, które próbowałam w Iranie, ale mają oryginalny smak typowy dla irańskiej kuchni.

Składniki:
- 100 ml miodu,
- 350 ml wody,
- 200 g cukru,
- 25 g płynnej glukozy (u mnie syrop kukurydziany),
- ½ łyżeczki szafranu rozpuszczonego w 3 łyżkach wody,
- 2 łyżki wody różanej,
- sok z ½ limonki,
- 250 g jogurtu greckiego,
- 3 łyżki śmietanki,
- 80 ml kwaśnej śmietany,
- ½ szklanki pistacji.

Wykonanie:
Zagotować miód w małym garnuszku. Gotować aż się skarmelizuje. Aby miód się nie przypalił poruszać garnkiem oraz zdejmować garnek z gazu, kiedy miód zaczyna wrzeć. Odstawić garnek z gazu i dodać wodę. Wymieszać i ponownie postawić na gazie. Dodać cukier, glukozę, szafran (najpierw utrzeć nitki szfranu w moździerzu, a następnie zalać 3 łyżkami gorącej wody) oraz wodę różaną. Gotować mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Gotować kolejne 3 minuty. Ostudzić, a następnie wstawić na noc do lodówki.

Następnego dnia dodać sok z limonki. Ubić jogurt, śmietanę oraz śmietankę. Dodawać stopniowo szfranowo-miodową mieszankę. Można użyć maszynki do lodów dodając pod koniec grubo posiekane pistacje. Ja przelałam masę do pojemnika, wstawiłam do zamrażalnika, a następnie mieszałam co godzinę (5 razy). Gdy masa zaczęła tężeć dodałam pistacje oraz ½ szklanki wody. Wrzucić do syropu skórkę pomarańczową oraz pomarańcze. Smażyć aż zgęstnieje na konfiturę. W osobnym rondlu zagotować miód, dodać posiekane bakalie (ja siekam je dosyć grubo). Chwilę razem smażyć. Dodać masę bakaliową. Gotować razem przez kilka minut. Przełożyć masą placki piernika. Obciążyć ciasto i odstawić na kilka godzin.

Zobacz moje pozostałe przepisy opublikowane na Portalu Pszczelarskim:

1. Chleb z szafranem i miodem

2. Nan-e qandi

3. Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

4. Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu 

5. Piernik sułtański

6. Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

7. Konfitura z melona z imbirem i miodem

8. Chałka z szafranem i miodem

Odwiedź również mój blog kulinarny: Gotowanie pod gruszą

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5036

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom