Portal Pszczelarski

Co to są inwerty?

Na zdjęciu: opakowanie Apiinvert. Źródło zdjęcia: vetromarim.com/downloads/produtos/1315/foto.jpg

inwerty pokarm dla pszczół podkarmianie pszczół pasza inwertowa syrop do podkarmiania pszczół

Co to są inwerty?

Gdy pszczoły potrzebują sezonowego podkarmiania, można do tego wykorzystać pasze przygotowane domowymi sposobami. Jednak coraz więcej pszczelarzy decyduje się na zakup tzw. inwertów, czyli gotowych syropów przeznaczonych do podkarmiania pszczół.

Gotowe inwerty mają sporo zalet. Przede wszystkim, są bardzo łatwe w stosowaniu – dostępne są w sprzedaży w formie wysokoprocentowych roztworów cukru. Dzięki temu pszczelarz nie musi ich dodatkowo mieszać, rozpuszczać czy podgrzewać. Wystarczy podać pszczołom, nawet w tych pojemnikach, w których zostały zakupione. Jest to wygodne i oszczędza pszczelarzowi sporo pracy.

Po drugie – przy przerobie gotowego inwertu pszczoły mają mniej pracy, gdyż nie muszą odparowywać z nich wody. Inwerty składają się zwykle z lekkich, prostych cukrów, są więc dla pszczół łatwostrawne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. W skrócie można stwierdzić, że skład cukrowy takich gotowych pasz jest mocno zbliżony do składu cukrowego miodu. Co ważne, zwykle są też dość tanie, więc ich zakup nie obciąża budżetu pszczelarza – na cukier wydałby praktycznie tyle samo lub niewiele mniej.

Inwerty są też całkowicie zdrowe dla pszczół, bo przebadane przez specjalistów. Tymczasem zwykły cukier może być zanieczyszczony substancjami szkodliwymi dla pszczół. Choć człowiek podczas jego użytkowania nie widzi żadnej różnicy, pszczoła może takim zanieczyszczonym cukrem zatruć się. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście różnych pasz inwertowych. Można więc bez problemu porównywać ich działanie i wybrać takie, które najbardziej służą naszej rodzinie pszczelej.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Nowe pasze dla pszczół, www.modr.pl, 25.10-2014 r.

Zobacz również:

Gotowe syropy inwertowane - podział

Gotowe syropy inwertowe – opinie

Jaki pokarm dla pszczół wybrać na zimę?

Gotowe syropy inwertowe – opinie
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21670

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie