Portal Pszczelarski

Wyginięcie dwóch milionów pszczół - jest wyrok!

Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-z1xy8hQFBeM/ToctEZy2cyI/AAAAAAAAF2A/pleJQhOfVVU/s1600/deadbees.jpg

opryski komary ginięcie pszczół wyrok Biecz Lucjan Furmanek

Po wiosennej powodzi z 2010 r., która nawiedziła południe Polski, na zalanych terenach pojawiła się plaga komarów. Władze Biecza (woj. małopolskie) postanowiły pomóc mieszkańcom miasteczka i okolicznych terenów. Wynajęły firmę, która miała opryskać chemikaliami teren gminy z samolotu.

Opryski wykonane przez fimę Joanny S. okazały się aż tragiczne dla pszczelarzy. Przez użycie niewłaściwego preparatu wyginęło ok. 2 milionów pszczół (358 rodzin pszczelich) oraz innych owadów zapylających. Pszczelarze oszacowali swoje straty na 262 tys. zł.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli członkowie Koła Pszczelarzy w Bieczu zaraz po tym, jak populacja pszczół zaczęła się drastycznie zmniejszać.

W wyniku przeprowadzonych ekspertyz ustalono, że do oprysków został wykorzystany środek, na użycie którego wymagana jest zgoda Ministra Zdrowia. Firma takowego pozwolenia nie posiadała. Mimo to Prokuratura Rejonowa w Gorlicach dwukrotnie umarzała śledztwo, ale pszczelarze nie poddawali się i składali odwołania od decyzji prokuratury. Po trzech latach starań 14 pszczelarzy z miejscowego koła doczekało się jej finału sądowego.

Wyrok zapadł 3 lutego 2014 r., o czym poinformował Bogdan Kijak, rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Właścicielka firmy, nieprawomocnym wyrokiem sądu, została uznana winną niewłaściwego przeprowadzenia oprysków przeciw komarom na zlecenie zastępcy burmistrza Biecza i skazana na karę czteromiesięcznego pozbawienia wolności.

Dzięki tej decyzji gorlickiego sądu pszczelarze z Biecza mogą ubiegać się o odszkodowanie przed sądem cywilnym.

 

Źródło: rmf24.pl, wyborcza.pl, Radio Zet, Radio Kraków.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 2746

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Kurczak teriyaki z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.