Portal Pszczelarski

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Na zdjęciu: dwóch pszczelarzy. Źródło zdjęcia: ebeekeepingsupplies.com/wp-content/uploads/2013/10/two-beekeepers.jpg

pszczelarz odmienność zdań pszczelarzy

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Powiedzenie: gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy różne zdania jest dość powszechnie używane przez właścicieli pasiek. I nic w tym dziwnego, pszczelarstwo nie jest dziedziną, w której można wszystko wykonywać „pod linijkę”.

Prowadzenie pasieki jest praca na żywym organizmie. Wiele kwestii możemy zaplanować, natomiast na inne nie mamy wpływu. Pamiętajmy, że pszczoły to żywe zwierzęta, które mogą mieć różne, bardzo zmienne i odmienne zachowania. Mogą się stresować pod wpływem pogody, hałasu, a nawet niewłaściwego zapachu pszczelarza. Dlatego też każda porada czy opowieść oparta na doświadczeniu powinniśmy przyjmować wybiórczo. To, co w jednej pasiecie sprawdziło się, w innej może nie mieć racji bytu. Co więcej, każdy pszczelarz ma określony zasób wiedzy, który może różnić się od tego, co wie kolega po fachu za miedzą. Dlaczego? Bardzo prosto – wystarczy, że jeden pszczelarz będzie prowadził pasiekę zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręcznikach i zdobytymi na szkoleniach, a drugi będzie bazował wyłącznie na własnym doświadczeniu i nauce na błędach. Każdy z nich będzie co innego doradzał w kwestii karmienia zimowego, wyboru miodarki czy sposobu budowy ula.

Oczywiście, gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania nie oznacza, że mamy nie słuchać żadnego z nich. Dyskusja oparta na solidnych i rzeczowych argumentach zawsze jest w cenie, warto więc każdego wysłuchać, ale jednocześnie nauczyć się samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski. Zapewne w niedługim czasie wyjdą z tego trzej pszczelarze i cztery zdania, jednak warto postawić na własne doświadczenie. Bo nigdy nie mamy pewności, czy to, co sprawdziło się u sąsiada pszczelarza, sprawdzi się również u nas.

Zobacz również:

Pszczelarz, a kto to taki?

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2992

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.