Portal Pszczelarski

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Na zdjęciu: dwóch pszczelarzy. Źródło zdjęcia: ebeekeepingsupplies.com/wp-content/uploads/2013/10/two-beekeepers.jpg

pszczelarz odmienność zdań pszczelarzy

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Powiedzenie: gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy różne zdania jest dość powszechnie używane przez właścicieli pasiek. I nic w tym dziwnego, pszczelarstwo nie jest dziedziną, w której można wszystko wykonywać „pod linijkę”.

Prowadzenie pasieki jest praca na żywym organizmie. Wiele kwestii możemy zaplanować, natomiast na inne nie mamy wpływu. Pamiętajmy, że pszczoły to żywe zwierzęta, które mogą mieć różne, bardzo zmienne i odmienne zachowania. Mogą się stresować pod wpływem pogody, hałasu, a nawet niewłaściwego zapachu pszczelarza. Dlatego też każda porada czy opowieść oparta na doświadczeniu powinniśmy przyjmować wybiórczo. To, co w jednej pasiecie sprawdziło się, w innej może nie mieć racji bytu. Co więcej, każdy pszczelarz ma określony zasób wiedzy, który może różnić się od tego, co wie kolega po fachu za miedzą. Dlaczego? Bardzo prosto – wystarczy, że jeden pszczelarz będzie prowadził pasiekę zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręcznikach i zdobytymi na szkoleniach, a drugi będzie bazował wyłącznie na własnym doświadczeniu i nauce na błędach. Każdy z nich będzie co innego doradzał w kwestii karmienia zimowego, wyboru miodarki czy sposobu budowy ula.

Oczywiście, gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania nie oznacza, że mamy nie słuchać żadnego z nich. Dyskusja oparta na solidnych i rzeczowych argumentach zawsze jest w cenie, warto więc każdego wysłuchać, ale jednocześnie nauczyć się samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski. Zapewne w niedługim czasie wyjdą z tego trzej pszczelarze i cztery zdania, jednak warto postawić na własne doświadczenie. Bo nigdy nie mamy pewności, czy to, co sprawdziło się u sąsiada pszczelarza, sprawdzi się również u nas.

Zobacz również:

Pszczelarz, a kto to taki?

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4234

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Herbatka z miodem na przeziębienie

Tarta z brzoskwiniami i miodem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy