Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Na zdjęciu: dwóch pszczelarzy. Źródło zdjęcia: ebeekeepingsupplies.com/wp-content/uploads/2013/10/two-beekeepers.jpg

pszczelarz odmienność zdań pszczelarzy

Tam gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania?

Powiedzenie: gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy różne zdania jest dość powszechnie używane przez właścicieli pasiek. I nic w tym dziwnego, pszczelarstwo nie jest dziedziną, w której można wszystko wykonywać „pod linijkę”.

Prowadzenie pasieki jest praca na żywym organizmie. Wiele kwestii możemy zaplanować, natomiast na inne nie mamy wpływu. Pamiętajmy, że pszczoły to żywe zwierzęta, które mogą mieć różne, bardzo zmienne i odmienne zachowania. Mogą się stresować pod wpływem pogody, hałasu, a nawet niewłaściwego zapachu pszczelarza. Dlatego też każda porada czy opowieść oparta na doświadczeniu powinniśmy przyjmować wybiórczo. To, co w jednej pasiecie sprawdziło się, w innej może nie mieć racji bytu. Co więcej, każdy pszczelarz ma określony zasób wiedzy, który może różnić się od tego, co wie kolega po fachu za miedzą. Dlaczego? Bardzo prosto – wystarczy, że jeden pszczelarz będzie prowadził pasiekę zgodnie ze wskazówkami zawartymi w podręcznikach i zdobytymi na szkoleniach, a drugi będzie bazował wyłącznie na własnym doświadczeniu i nauce na błędach. Każdy z nich będzie co innego doradzał w kwestii karmienia zimowego, wyboru miodarki czy sposobu budowy ula.

Oczywiście, gdzie dwóch pszczelarzy, tam trzy zdania nie oznacza, że mamy nie słuchać żadnego z nich. Dyskusja oparta na solidnych i rzeczowych argumentach zawsze jest w cenie, warto więc każdego wysłuchać, ale jednocześnie nauczyć się samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski. Zapewne w niedługim czasie wyjdą z tego trzej pszczelarze i cztery zdania, jednak warto postawić na własne doświadczenie. Bo nigdy nie mamy pewności, czy to, co sprawdziło się u sąsiada pszczelarza, sprawdzi się również u nas.

Zobacz również:

Pszczelarz, a kto to taki?

Młody pszczelarz - dlaczego tak ciężko być pszczelarzem?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4100

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Pierniczki na miodzie