Portal Pszczelarski

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Na zdjęciu: pszczoły na ramce. Źródło zdjęcia: images.publicradio.org/content/2009/07/27/20090727_bee_keeping5_33.JPG

miodobranie jakość miodu wirowanie miodu sprzęt do pozyskiwania miodu

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Miodobranie to najprzyjemniejsza chwila w sezonie pasiecznym. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych prac pszczelarskich, także podczas miodobrania trzeba postępować zgodnie z zaleceniami. Chodzi o to, by bez problemu wybrać plastry z gniazda, a jednocześnie nie drażnić za bardzo pszczół.

Przede wszystkim – do miodobrania przystępujemy kilka dni po zakończeniu pożytków. Pszczoły muszą mieć bowiem czas na przetworzenie nektaru w miód. Miód jest dojrzały dopiero wtedy, gdy co najmniej połowa plastrów jest w pełni zasklepiona. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Do przenoszenia odebranych plastrów potrzebny będzie pusty i czysty korpus z dennicą zamkniętą i z daszkiem. Przyda się też szczotka do omiatania robotnic z plastrów. Nie będą z tego powodu zbyt szczęśliwe, dlatego nie zapominajmy o ochronnym ubraniu. Warto też mieć pod ręką transportówkę lub dowolny pojemnik, do którego będziemy zmiatać pszczoły z plastrów. Oczywiście tylko na pewien czas, potem powrócą do ula.

Przy wybieraniu plastrów pamiętajmy, że odymianie możemy stosować tylko w bardzo ograniczonym zakresie – w przeciwnym razie miód przesiąknie dymem, a na plastrach osadzi się sadza. Co za tym idzie – jakość miodu jeszcze przed odwirowaniem drastycznie spadnie. Plastry z ula wyjmujemy spokojnymi ruchami, jeden po drugim, wykonując te same czynności: wyciągnięcie plastra, omiecenie pszczół do pojemnika, wstawienie plastra do czystego korpusu. W ten sposób odbierzemy pszczołom miód, a jednocześnie zadbamy o to, by zachowywały się w miarę spokojnie i nieagresywnie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 118

Miodobranie - artykuły powiązane

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady

Jak rozpoznać dojrzały miód?

Zbieranie miodu z uli bezramkowych i w małych pasiekach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7272

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek