Portal Pszczelarski

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Na zdjęciu: pszczoły na ramce. Źródło zdjęcia: images.publicradio.org/content/2009/07/27/20090727_bee_keeping5_33.JPG

miodobranie jakość miodu wirowanie miodu sprzęt do pozyskiwania miodu

O czym pamiętać przy miodobraniu?

Miodobranie to najprzyjemniejsza chwila w sezonie pasiecznym. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych prac pszczelarskich, także podczas miodobrania trzeba postępować zgodnie z zaleceniami. Chodzi o to, by bez problemu wybrać plastry z gniazda, a jednocześnie nie drażnić za bardzo pszczół.

Przede wszystkim – do miodobrania przystępujemy kilka dni po zakończeniu pożytków. Pszczoły muszą mieć bowiem czas na przetworzenie nektaru w miód. Miód jest dojrzały dopiero wtedy, gdy co najmniej połowa plastrów jest w pełni zasklepiona. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Do przenoszenia odebranych plastrów potrzebny będzie pusty i czysty korpus z dennicą zamkniętą i z daszkiem. Przyda się też szczotka do omiatania robotnic z plastrów. Nie będą z tego powodu zbyt szczęśliwe, dlatego nie zapominajmy o ochronnym ubraniu. Warto też mieć pod ręką transportówkę lub dowolny pojemnik, do którego będziemy zmiatać pszczoły z plastrów. Oczywiście tylko na pewien czas, potem powrócą do ula.

Przy wybieraniu plastrów pamiętajmy, że odymianie możemy stosować tylko w bardzo ograniczonym zakresie – w przeciwnym razie miód przesiąknie dymem, a na plastrach osadzi się sadza. Co za tym idzie – jakość miodu jeszcze przed odwirowaniem drastycznie spadnie. Plastry z ula wyjmujemy spokojnymi ruchami, jeden po drugim, wykonując te same czynności: wyciągnięcie plastra, omiecenie pszczół do pojemnika, wstawienie plastra do czystego korpusu. W ten sposób odbierzemy pszczołom miód, a jednocześnie zadbamy o to, by zachowywały się w miarę spokojnie i nieagresywnie.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 118

Miodobranie - artykuły powiązane

Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady

Jak rozpoznać dojrzały miód?

Zbieranie miodu z uli bezramkowych i w małych pasiekach

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 8548

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

V Regionalny Zjazd Pszczelarzy w Wierzchowiskach

XXXV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Koszalinie

Odnaleziono złodziei 4 uli z Wielkich Oczu

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę