O czym pamiętać przy miodobraniu?
O czym pamiętać przy miodobraniu?
Miodobranie to najprzyjemniejsza chwila w sezonie pasiecznym. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych prac pszczelarskich, także podczas miodobrania trzeba postępować zgodnie z zaleceniami. Chodzi o to, by bez problemu wybrać plastry z gniazda, a jednocześnie nie drażnić za bardzo pszczół.
Przede wszystkim – do miodobrania przystępujemy kilka dni po zakończeniu pożytków. Pszczoły muszą mieć bowiem czas na przetworzenie nektaru w miód. Miód jest dojrzały dopiero wtedy, gdy co najmniej połowa plastrów jest w pełni zasklepiona. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia. Do przenoszenia odebranych plastrów potrzebny będzie pusty i czysty korpus z dennicą zamkniętą i z daszkiem. Przyda się też szczotka do omiatania robotnic z plastrów. Nie będą z tego powodu zbyt szczęśliwe, dlatego nie zapominajmy o ochronnym ubraniu. Warto też mieć pod ręką transportówkę lub dowolny pojemnik, do którego będziemy zmiatać pszczoły z plastrów. Oczywiście tylko na pewien czas, potem powrócą do ula.
Przy wybieraniu plastrów pamiętajmy, że odymianie możemy stosować tylko w bardzo ograniczonym zakresie – w przeciwnym razie miód przesiąknie dymem, a na plastrach osadzi się sadza. Co za tym idzie – jakość miodu jeszcze przed odwirowaniem drastycznie spadnie. Plastry z ula wyjmujemy spokojnymi ruchami, jeden po drugim, wykonując te same czynności: wyciągnięcie plastra, omiecenie pszczół do pojemnika, wstawienie plastra do czystego korpusu. W ten sposób odbierzemy pszczołom miód, a jednocześnie zadbamy o to, by zachowywały się w miarę spokojnie i nieagresywnie.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 118
Miodobranie - artykuły powiązane
Miodobranie - sprzęt, przebieg, technika wirowania miodu i porady
Liczba wyświetleń artykułu: 8434
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!