Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ile ważą pszczoły?

Na obrazku: od lewej robotnica, truteń, matka pszczela. Źródło obrazka: barnsleybeekeepers.org.uk/wpimages/wpfb8c800b_06.png Tłumaczenie własne.

pszczoła miodna waga pszczoły miodnej pszczoła robotnica waga pszczoły robotnicy truteń waga trutnia matka pszczela waga matki pszczelej kupowanie pszczół kilogram roju

Pszczoły jako pojedyncze zwierzęta są niewielkie i lekkie, jednak ich siła tkwi przede wszystkim w tym, że efekt ich pracy zależy od współdziałania całej pszczelej rodziny, w której znajdują się dziesiątki tysięcy pszczół. Kiedy pszczoła siada nam na ręce, praktycznie nic nie czujemy, wydaje się więc, że jej waga jest znikoma.

Ile waży pojedyncza pszczoła?
To zależy, która – zwykła pszczoła robotnica, która występuje w największych ilościach i wykonuje na rzecz ula największą pracę waży mniej więcej jedną dziesiąta grama. Stąd wynika, że rój, w którym znajduje się dziesięć tysięcy pszczół będzie ważył już około jednego kilograma. Trutnie są sporo cięższe od robotnic i ważą około - 0,24 grama. Waga matek pszczelich to natomiast od 0.17 do 0.20 gramów – również są większe od zwykłych robotnic. Matki i trutnie są nie tylko cięższe, ale też gabarytowo dużo większe niż pracujące w pocie czoła pszczoły.

Czemu warto znać wagę pojedynczej pszczoły?
Wiedza ta przyda się podczas kupowania pszczół – zwykłe pszczoły robotnice sprzedawane są w formie rojów, a ich cena zależy od ciężaru. Można więc w sumie w dużym uproszczeniu powiedzieć, że pszczoły kupuje się na kilogramy. W jednym kilogramie roju, jak już wspomniano, znajduje się około 10 tysięcy pszczół. Sporo mniej będzie ich, jeśli będą akurat w nastroju rojowym – pszczoły, gdy wychodzą z ula zabierają bowiem sporo zapasu pożywienia w wolach. Jest więc oczywiste, że pojedyncza pszczoła ważyć będzie wtedy więcej o ciężar znajdującego się w wolu miodu. W takim roju na kilogram wejdzie więc około siedmiu tysięcy pszczół.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 9

Zobacz również:

Truteń - cechy, lot godowy, znaczenie i trutowiska

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 36476

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Grillowana karkówka miodowa

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)