Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne
Osoby, które nie mają nic wspólnego z pszczołami, znają tylko jeden dźwięk wydawany przez pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej różnych dźwięków. Warto je poznać, w szczególności wtedy, gdy chcemy zajmować się profesjonalnym pszczelarstwem.
Rodzina pszczela wydaje dźwięki o różnym natężeniu, dzięki czemu możemy uzyskać informację o stanie, w jakim aktualnie znajdują się pszczoły. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop. Gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Natomiast jeśli są spokojne, bzyczą dość niskim tonem. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarz może być spokojny – rodzina pszczela ma się dobrze. Warto zauważyć, że wszystkie dźwięki wydawane przez pszczoły są przeznaczone nie tyle dla pszczelarza, co do porozumiewania się z innymi pszczołami.
Zróżnicowane dźwięki może wydawać nie tylko rodzina pszczela, ale też jej poszczególni członkowie. Inne dźwięki wydają robotnice, inne matki, a jeszcze inne - trutnie, które znajdują się w ulu. Jakie dźwięki mogą wydawać matki? Na przykład śpiewają (gdy są bardzo młode), trąbią (podczas wędrówki na plastrach), kwaczą (młode matki odpowiadają starym matkom). Charakterystyczny śpiew mają też robotnice, które wracają z pożytków i informują o tym pszczoły znajdujące się we wnętrzu ula. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie. Ich głos w dużym stopniu jest odzwierciedleniem wyglądu – trutnie buczą w sposób bardzo charakterystyczny, dzięki czemu bardzo łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11
Liczba wyświetleń artykułu: 26548
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!