Portal Pszczelarski

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Na obrazku: pszczoły i wydawane przez nie dźwięki w kilku językach. Źródło obrazka: cdn.visualnews.com/wp-content/uploads/2013/10/6-What-does-a-bee-sound-like-by-James-Chapman.png Autor obrazka: James Chapman

pszczoła miodna bzyczenie dźwięki wydawane przez pszczoły mowa pszczół dźwięk matki pszczelej dźwięk pszczół robotnic dźwięk trutni

Osoby, które nie mają nic wspólnego z pszczołami, znają tylko jeden dźwięk wydawany przez pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej różnych dźwięków. Warto je poznać, w szczególności wtedy, gdy chcemy zajmować się profesjonalnym pszczelarstwem.

Rodzina pszczela wydaje dźwięki o różnym natężeniu, dzięki czemu możemy uzyskać informację o stanie, w jakim aktualnie znajdują się pszczoły. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop. Gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Natomiast jeśli są spokojne, bzyczą dość niskim tonem. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarz może być spokojny – rodzina pszczela ma się dobrze. Warto zauważyć, że wszystkie dźwięki wydawane przez pszczoły są przeznaczone nie tyle dla pszczelarza, co do porozumiewania się z innymi pszczołami.

Zróżnicowane dźwięki może wydawać nie tylko rodzina pszczela, ale też jej poszczególni członkowie. Inne dźwięki wydają robotnice, inne matki, a jeszcze inne - trutnie, które znajdują się w ulu. Jakie dźwięki mogą wydawać matki? Na przykład śpiewają (gdy są bardzo młode), trąbią (podczas wędrówki na plastrach), kwaczą (młode matki odpowiadają starym matkom). Charakterystyczny śpiew mają też robotnice, które wracają z pożytków i informują o tym pszczoły znajdujące się we wnętrzu ula. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie. Ich głos w dużym stopniu jest odzwierciedleniem wyglądu – trutnie buczą w sposób bardzo charakterystyczny, dzięki czemu bardzo łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 28395

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Agua fresca z borówek

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół