Portal Pszczelarski

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Na obrazku: pszczoły i wydawane przez nie dźwięki w kilku językach. Źródło obrazka: cdn.visualnews.com/wp-content/uploads/2013/10/6-What-does-a-bee-sound-like-by-James-Chapman.png Autor obrazka: James Chapman

pszczoła miodna bzyczenie dźwięki wydawane przez pszczoły mowa pszczół dźwięk matki pszczelej dźwięk pszczół robotnic dźwięk trutni

Osoby, które nie mają nic wspólnego z pszczołami, znają tylko jeden dźwięk wydawany przez pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej różnych dźwięków. Warto je poznać, w szczególności wtedy, gdy chcemy zajmować się profesjonalnym pszczelarstwem.

Rodzina pszczela wydaje dźwięki o różnym natężeniu, dzięki czemu możemy uzyskać informację o stanie, w jakim aktualnie znajdują się pszczoły. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop. Gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Natomiast jeśli są spokojne, bzyczą dość niskim tonem. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarz może być spokojny – rodzina pszczela ma się dobrze. Warto zauważyć, że wszystkie dźwięki wydawane przez pszczoły są przeznaczone nie tyle dla pszczelarza, co do porozumiewania się z innymi pszczołami.

Zróżnicowane dźwięki może wydawać nie tylko rodzina pszczela, ale też jej poszczególni członkowie. Inne dźwięki wydają robotnice, inne matki, a jeszcze inne - trutnie, które znajdują się w ulu. Jakie dźwięki mogą wydawać matki? Na przykład śpiewają (gdy są bardzo młode), trąbią (podczas wędrówki na plastrach), kwaczą (młode matki odpowiadają starym matkom). Charakterystyczny śpiew mają też robotnice, które wracają z pożytków i informują o tym pszczoły znajdujące się we wnętrzu ula. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie. Ich głos w dużym stopniu jest odzwierciedleniem wyglądu – trutnie buczą w sposób bardzo charakterystyczny, dzięki czemu bardzo łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 26548

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę