Portal Pszczelarski

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Na obrazku: termometr. Źródło obrazka: static-cdn.datacenterdynamics.com/sites/default/files/Temperature.jpg

pszczoła miodna życie pszczoły miodnej temperatura powietrza temperatura pracy pszczół praca pszczoły miodnej drętwienie pszczół kłąb zimowy pszczoły zbieraczki czerw temperatura rozwoju czerwia temperatura w ulu

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Funkcje życiowe oraz moc przerobowa pszczół miodnych w dużym stopniu zależy od temperatury powietrza, nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz ula. Na tę pierwszą nie mamy wpływu, na drugą – jak najbardziej.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza pszczoła jest zwierzęciem bardzo wymagającym. Jeśli warunki jej nie sprzyjają, pszczoły robotnice mogą zaprzestać pracę, a siła rodziny pszczelej będzie się sukcesywnie zmniejszać. Warto przy tym pamiętać, że zarówno zbyt wysoka, jak i za niska temperatura może być z punktu widzenia pszczół niekorzystna.

Dla przykładu warto podać kilka konkretnych parametrów, obrazujących, jak zmienia się zachowanie pszczół w zależności od temperatury. Gdy temperatura spada poniżej 9 stopni Celsjusza, można zaobserwować drętwienie pszczół, czyli duże spowolnienie wszelkich funkcji życiowych. Poza ulem pszczoła na dłuższą metę w takich warunkach nie przeżyje. Zdarza się natomiast, że nawet przy 5 stopniach wylatują z ula – jest to jednak wyższa konieczność, czyli krótkie i szybkie loty po wodę w sytuacji, gdy w ulu jej brakuje.

Późną jesienią pszczoły zaczynają tworzyć kłąb zimowy – sygnałem dla nich jest temperatura poniżej 14 stopni Celsjusza. Sam kłąb może mieć różną ciepłotę, w zależności od głębokości warstwy – jego temperatura kształtuje się na poziomie 14-20 stopni Celsjusza.

Pierwsze loty po zimie pszczoły wykonują, gdy temperatura powietrza osiągnie co najmniej 13 stopni Celsjusza. Niestety, wiosna bywa zdradliwa i nawet, gdy podczas dnia jest ciepło, nocą zdarzają się przymrozki, które ochładzają kolejny dzień. Pierwsze loty są więc jeszcze bardzo nieregularne. Najlepiej zbieraczki czują się latając w temperaturze powyżej 20 stopni – czyli podczas późnej wiosny, latem i w czasie ciepłej jesieni. Jednak upały też im nie sprzyjają – gdy jest wyjątkowo gorąco, a słupek rtęci na termometrze pokazuje więcej niż 37 stopni, pszczoły wstrzymują loty. Podczas upałów na pożytki wybierają się więc rano i wieczorem, a największe skwary przeczekują w ulu.

Temperatura jest też niezwykle istotna przy rozwoju czerwia – potrzebuje on od 34,5 do 35 stopni Celsjusza. Tak ciepło powinno być w gnieździe podczas czerwienia. Utrzymanie takiego poziomu temperatury to zadanie dla pszczelarza.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 9 

Zobacz również:

Co oznacza trzepotanie skrzydłami lub podnoszenie odwłoka u pszczół? 

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza 

Trudności prowadzenia pasieki wędrownej - zapowietrzone miejsca, ule przystosowane do przewożenia 

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 28785

Komentarze z forum pszczelarskiego

migdal34 2016-10-09 10:28:30

Witam. Znalazłam pszczołę. Mam domek hotel dla owadów na balkonie. Czy mogę ją jakoś ocalić przed śmiercią? Póki co siedzi w plastikowym pojemniczku,na balkonie. Nie wiem co z nią zrobić. Pozdrawiam, Magda

beekate 2016-10-10 17:02:45

Pszczoła to owad żyjący w rodzinie pszczelej. Rodziną kieruje matka pszczela. W przypadku braku braku matki, pszczoły są niespokojne.
Odizolowanie jednej pszczółki jest dla niej wielkim cierpieniem.

blondynekkrk 2016-10-10 20:36:44

Ewentualnie może to być pszczoła samotnica, skoro masz domek dla takich owadów na balkonie. Takie pszczoły sobie poradzą. Najważniejsze jest dla nich schronienie :)



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny