Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?

Na zdjęciu: pszczelarze podczas pracy. Źródło zdjęcia: cdn.c.photoshelter.com/img-get/I0000e5UTLQvOhpw/s/850/850/Urban-Honeybee-in-Paris019.jpg
Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?
Kwas mrówkowy jest skutecznym środkiem do walki z warrozą w rodzinie pszczelej. Niestety, podobnie jak inne kwasy organiczne, ma opary, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Warto więc przy jego stosowaniu zachować wszelkie środki ostrożności.
Podczas stosowania kwasu mrówkowego warto pamiętać, że jego pary są cięższe od powietrza, a przy tym żrące. Dlatego napełnianie dozowników, które później wstawimy do uli, powinno odbywać się na świeżym powietrzu. Opary atakują układ oddechowy Varroa destructor, dlatego należy zadbać o to, by nie zaatakowały układu oddechowego pszczelarza. Bardzo ważne jest, by podczas prac z kwasem mrówkowym pszczelarz był odpowiednio ubrany – musi mieć okulary ochronne, maskę z pochłaniaczem, gumowe rękawice oraz odzież z długim rękawem – kwas mrówkowy w kontakcie ze skóra może powodować naprawdę spore oparzenia.
Odkażanie ula kwasem mrówkowym wymaga stałej kontroli ilości odparowywanego kwasu. Nie powinna ona w przypadku jednego korpusu przekraczać dawki 13 mililitrów na dobę. Aby odparować kwas można użyć fabrycznych lub domowych zestawów. Zanim podamy do ula dozowniki z kwasem, warto je najpierw dobrze schłodzić – dzięki temu już w ulu parowanie będzie przebiegało powoli i stopniowo, a nie gwałtownie i intensywnie. Zbyt duże dawki oparów kwasu mrówkowego może bowiem osłabiać pszczoły, a także powodować ich niepokój, a nawet agresję. Pamiętajmy, że podczas stosowania kwasu mrówkowego zawsze należy przestrzegać zaleceń dotyczących ilości podawanego kwasu, częstotliwości jego używania oraz czasu, w jakim działa on we wnętrzu ula.
Opracowano na podstawie:
Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, „Życie Weterynaryjne” 2010, nr 85, s. 589-560
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 7958
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

Zaleszczotek książkowy (zaleszczotek pospolity)
Zaleszczotek - przyjaciel pszczół Magdalena Szatanik

Australijscy naukowcy tworzą pestycyd przeciwko warrozie
Kolejni naukowcy zabierają się za walkę z warrozą Jakub Wojas

Kwas mlekowy - lek na warrozę
Kwas mlekowy w zwalczaniu warrozy Anna Celińska

Biowar - prawidłowe stosowanie pasków przeciw warrozie pszczół
Stosowanie Biowaru krok po kroku Portal Pszczelarski

Deformed Wing Virus (DWV) przenoszony przez dręcz pszczeli zagraża pszczołom 2022
Czy da się przed nim ochronić? Jakub Wojas

Znaleziono tani i skuteczny środek chroniący przed warrozą 2021
Maślan sodu skuteczny w walce z warrozą Jakub Wojas
