Portal Pszczelarski

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Na zdjęciu: młodzi i starsi pszczelarze. Źródło zdjęcia: gbka.org.uk/wp-content/themes/breeze-gbka/thumb.php?src=http://www.gbka.org.uk/wp-content/uploads/2012/12/slider5.png&h=250&w=600

organizacja pszczelarska działalność organizacji pszczelarskiej zalety bycie członkiem organizacji pszczelarskiej stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Pszczelarze prowadzący pasieki zawodowo lub amatorsko chętnie zrzeszają się w różnego rodzaju stowarzyszeniach, organizacjach czy kołach pszczelarzy. Praktycznie każdy, bez względu na lokalizacje pasieki, znajdzie na swoim terenie przynajmniej kilka takich organizacji.

Bycie w organizacji pszczelarskiej ma wiele zalet – im jest większa i prężniej działa, tym lepiej. W organizacji pszczelarskiej przede wszystkim można zdobyć wiedzę – zarówno tę fachową, jak i tę wynikającą z wieloletniego doświadczenia. Dlatego wstąpienie do organizacji to jeden z pierwszych kroków, jakie powinien zrobić młody pszczelarz, który dopiero założył lub planuje założyć własną pasiekę. W tym względzie warto kierować się względami lokalizacyjnymi – im bliżej będzie siedziba koła czy stowarzyszenia, tym lepiej.

Wsparcie dla młodych pszczelarzy
Zrzeszeni pszczelarze mogą liczyć na wielopłaszczyznowe wsparcie ze strony swojej organizacji. Nie ma tu niezdrowej konkurencji, wszyscy pszczelarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ogólnie można powiedzieć, że brać pszczelarska jest bardzo otwarta i przyjaźnie nastawiona do młodych adeptów pszczelarstwa. Nie zatrzymuje informacji dla siebie, a z przyjemnością i ochotą zdradza tajniki pszczelarzenia. Starsi pszczelarze również mogą czegoś nauczyć się od młodszych – nie bez powodu powstało powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie. Młodzi pszczelarze służą wiedzą dotyczącą nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w pasiece.

Szkolenia, kursy, dydaktyka
Członkowie organizacji pszczelarskich uczestniczą w regularnie zwoływanych zebraniach pszczelarskich, najczęściej na otwarcie sezonu lub na jego podsumowanie. Oprócz systematycznych spotkań biorą też udział w szkoleniach, kursach, konferencjach i warsztatach organizowanych przez własne zrzeszenie lub przez inna organizację. Bardzo popularne są też wizyty studyjne w poszczególnych pasiekach, podczas których można podejrzeć co nieco na żywo. W niektórych stowarzyszeniach pszczelarskich organizowane są także kursy, które krok po kroku uczą, jak z pasieki amatorskiej zrobić zawodową i zacząć zarabiać na miodzie. Można dowiedzieć się między innymi, jakie kroki trzeba podjąć, aby uzyskać pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią miodu i produktów pszczelarskich.

Realne korzyści finansowe
Pszczelarze zrzeszenie w jednej organizacji często pomagają sobie także w tańszych zakupach sprzętu pasiecznego, paszy dla pszczół, lekarstw czy innych środków produkcji. Dzięki grupowym zamówieniom mogą bowiem liczyć na spore zniżki od producentów sprzętu pasiecznego. Zrzeszenie w organizacji pszczelarskiej ma więc także wymiar finansowy i to bardzo opłacalny. Co więcej – pszczelarze zrzeszeni mogą też skorzystać z pomocy w formie refundacji na wiele wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem pasieki. Pomoc ze „Wsparcia rynku produktów pszczelich” przyznawana przez Agencję Rynku Rolnego przysługuje bowiem tylko pszczelarzom zrzeszonym w związkach pszczelarskich, kołach, zrzeszeniach czy stowarzyszeniach. Pszczelarz, który działa na własną rękę, na taka pomoc nie może, niestety, liczyć. A jest to wymierny zastrzyk finansowy, szczególnie dla tych pasiek, które jeszcze na siebie nie zarabiają.

Zobacz również:

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 dla osób niezrzeszonych

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11114

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu