Portal Pszczelarski

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Na zdjęciu: młodzi i starsi pszczelarze. Źródło zdjęcia: gbka.org.uk/wp-content/themes/breeze-gbka/thumb.php?src=http://www.gbka.org.uk/wp-content/uploads/2012/12/slider5.png&h=250&w=600

organizacja pszczelarska działalność organizacji pszczelarskiej zalety bycie członkiem organizacji pszczelarskiej stowarzyszenie pszczelarskie związek pszczelarski

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?

Pszczelarze prowadzący pasieki zawodowo lub amatorsko chętnie zrzeszają się w różnego rodzaju stowarzyszeniach, organizacjach czy kołach pszczelarzy. Praktycznie każdy, bez względu na lokalizacje pasieki, znajdzie na swoim terenie przynajmniej kilka takich organizacji.

Bycie w organizacji pszczelarskiej ma wiele zalet – im jest większa i prężniej działa, tym lepiej. W organizacji pszczelarskiej przede wszystkim można zdobyć wiedzę – zarówno tę fachową, jak i tę wynikającą z wieloletniego doświadczenia. Dlatego wstąpienie do organizacji to jeden z pierwszych kroków, jakie powinien zrobić młody pszczelarz, który dopiero założył lub planuje założyć własną pasiekę. W tym względzie warto kierować się względami lokalizacyjnymi – im bliżej będzie siedziba koła czy stowarzyszenia, tym lepiej.

Wsparcie dla młodych pszczelarzy
Zrzeszeni pszczelarze mogą liczyć na wielopłaszczyznowe wsparcie ze strony swojej organizacji. Nie ma tu niezdrowej konkurencji, wszyscy pszczelarze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ogólnie można powiedzieć, że brać pszczelarska jest bardzo otwarta i przyjaźnie nastawiona do młodych adeptów pszczelarstwa. Nie zatrzymuje informacji dla siebie, a z przyjemnością i ochotą zdradza tajniki pszczelarzenia. Starsi pszczelarze również mogą czegoś nauczyć się od młodszych – nie bez powodu powstało powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie. Młodzi pszczelarze służą wiedzą dotyczącą nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań w pasiece.

Szkolenia, kursy, dydaktyka
Członkowie organizacji pszczelarskich uczestniczą w regularnie zwoływanych zebraniach pszczelarskich, najczęściej na otwarcie sezonu lub na jego podsumowanie. Oprócz systematycznych spotkań biorą też udział w szkoleniach, kursach, konferencjach i warsztatach organizowanych przez własne zrzeszenie lub przez inna organizację. Bardzo popularne są też wizyty studyjne w poszczególnych pasiekach, podczas których można podejrzeć co nieco na żywo. W niektórych stowarzyszeniach pszczelarskich organizowane są także kursy, które krok po kroku uczą, jak z pasieki amatorskiej zrobić zawodową i zacząć zarabiać na miodzie. Można dowiedzieć się między innymi, jakie kroki trzeba podjąć, aby uzyskać pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią miodu i produktów pszczelarskich.

Realne korzyści finansowe
Pszczelarze zrzeszenie w jednej organizacji często pomagają sobie także w tańszych zakupach sprzętu pasiecznego, paszy dla pszczół, lekarstw czy innych środków produkcji. Dzięki grupowym zamówieniom mogą bowiem liczyć na spore zniżki od producentów sprzętu pasiecznego. Zrzeszenie w organizacji pszczelarskiej ma więc także wymiar finansowy i to bardzo opłacalny. Co więcej – pszczelarze zrzeszeni mogą też skorzystać z pomocy w formie refundacji na wiele wydatków ponoszonych w związku z prowadzeniem pasieki. Pomoc ze „Wsparcia rynku produktów pszczelich” przyznawana przez Agencję Rynku Rolnego przysługuje bowiem tylko pszczelarzom zrzeszonym w związkach pszczelarskich, kołach, zrzeszeniach czy stowarzyszeniach. Pszczelarz, który działa na własną rękę, na taka pomoc nie może, niestety, liczyć. A jest to wymierny zastrzyk finansowy, szczególnie dla tych pasiek, które jeszcze na siebie nie zarabiają.

Zobacz również:

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 dla osób niezrzeszonych

Dlaczego warto być członkiem organizacji pszczelarskiej?
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13327

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży