Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Wystawianie rachunku za miód

Na obrazku: wzór rachunku. Źródło obrazka: ppuhkukielewscy.net23.net/rz7.jpg

ekonomika pszczelarstwa sprzedaż bezpośrednia wystawianie rachunku za miód sprzedaż miodu

Wystawianie rachunku za miód

Prowadzenie pasieki jest w naszym kraju uznawane za działalność rolniczą. Z nią też związane są konkretne przepisy, dotyczące rozliczania się z podatku oraz ewentualnego wystawiania rachunków za sprzedaż produktów z pasieki.

Rolnicy, czyli również pszczelarze, którzy produkują wyłącznie na własne potrzeby, nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Co innego osoby, które swoje płody rolne, w tym miody sprzedają. Stają się wtedy automatycznie podatnikami podatku od towarów i usług. Mają wtedy do wyboru dwie opcje – być rolnikiem ryczałtowym lub rozliczać się z VAT-u na zasadach ogólnych. Większość rolników, którzy sprzedają swoje płody rolne wybiera zdecydowanie ryczałt. Jeżeli podatnik jest rolnikiem ryczałtowym, to przy sprzedaży produktów ze swojego gospodarstwa korzysta ze zwolnienia z VAT-u.

Pszczelarz, który sprzedaje swoje produkty jest zwolniony z obowiązku: wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Pszczelarze, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają więc obowiązku wystawiania także rachunków za sprzedaż swoich produktów. Co nie oznacza, że nie mogą tych rachunków wystawić, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzieje się tak wtedy, gdy podmiotowi kupującemu jest taki rachunek potrzebny. W tym przypadku wystarczy wystawić zwykły rachunek uproszczony. Powinna się w nim znaleźć data i miejsce sprzedaży, nazwa, ilość i cena towaru oraz informacja, że sprzedający nie jest płatnikiem podatku VAT.

Opracowano na podstawie:
Czy rolnik nieprowadzący działalności gospodarczej może wystawiać rachunki za miód?, www.interpretacja-podatkowa.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 25065

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.