Portal Pszczelarski

Wystawianie rachunku za miód

Na obrazku: wzór rachunku. Źródło obrazka: ppuhkukielewscy.net23.net/rz7.jpg

ekonomika pszczelarstwa sprzedaż bezpośrednia wystawianie rachunku za miód sprzedaż miodu

Wystawianie rachunku za miód

Prowadzenie pasieki jest w naszym kraju uznawane za działalność rolniczą. Z nią też związane są konkretne przepisy, dotyczące rozliczania się z podatku oraz ewentualnego wystawiania rachunków za sprzedaż produktów z pasieki.

Rolnicy, czyli również pszczelarze, którzy produkują wyłącznie na własne potrzeby, nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Co innego osoby, które swoje płody rolne, w tym miody sprzedają. Stają się wtedy automatycznie podatnikami podatku od towarów i usług. Mają wtedy do wyboru dwie opcje – być rolnikiem ryczałtowym lub rozliczać się z VAT-u na zasadach ogólnych. Większość rolników, którzy sprzedają swoje płody rolne wybiera zdecydowanie ryczałt. Jeżeli podatnik jest rolnikiem ryczałtowym, to przy sprzedaży produktów ze swojego gospodarstwa korzysta ze zwolnienia z VAT-u.

Pszczelarz, który sprzedaje swoje produkty jest zwolniony z obowiązku: wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Pszczelarze, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają więc obowiązku wystawiania także rachunków za sprzedaż swoich produktów. Co nie oznacza, że nie mogą tych rachunków wystawić, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzieje się tak wtedy, gdy podmiotowi kupującemu jest taki rachunek potrzebny. W tym przypadku wystarczy wystawić zwykły rachunek uproszczony. Powinna się w nim znaleźć data i miejsce sprzedaży, nazwa, ilość i cena towaru oraz informacja, że sprzedający nie jest płatnikiem podatku VAT.

Opracowano na podstawie:
Czy rolnik nieprowadzący działalności gospodarczej może wystawiać rachunki za miód?, www.interpretacja-podatkowa.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 28804

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli