Portal Pszczelarski

Wystawianie rachunku za miód

Na obrazku: wzór rachunku. Źródło obrazka: ppuhkukielewscy.net23.net/rz7.jpg

ekonomika pszczelarstwa sprzedaż bezpośrednia wystawianie rachunku za miód sprzedaż miodu

Wystawianie rachunku za miód

Prowadzenie pasieki jest w naszym kraju uznawane za działalność rolniczą. Z nią też związane są konkretne przepisy, dotyczące rozliczania się z podatku oraz ewentualnego wystawiania rachunków za sprzedaż produktów z pasieki.

Rolnicy, czyli również pszczelarze, którzy produkują wyłącznie na własne potrzeby, nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Co innego osoby, które swoje płody rolne, w tym miody sprzedają. Stają się wtedy automatycznie podatnikami podatku od towarów i usług. Mają wtedy do wyboru dwie opcje – być rolnikiem ryczałtowym lub rozliczać się z VAT-u na zasadach ogólnych. Większość rolników, którzy sprzedają swoje płody rolne wybiera zdecydowanie ryczałt. Jeżeli podatnik jest rolnikiem ryczałtowym, to przy sprzedaży produktów ze swojego gospodarstwa korzysta ze zwolnienia z VAT-u.

Pszczelarz, który sprzedaje swoje produkty jest zwolniony z obowiązku: wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej. Pszczelarze, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają więc obowiązku wystawiania także rachunków za sprzedaż swoich produktów. Co nie oznacza, że nie mogą tych rachunków wystawić, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzieje się tak wtedy, gdy podmiotowi kupującemu jest taki rachunek potrzebny. W tym przypadku wystarczy wystawić zwykły rachunek uproszczony. Powinna się w nim znaleźć data i miejsce sprzedaży, nazwa, ilość i cena towaru oraz informacja, że sprzedający nie jest płatnikiem podatku VAT.

Opracowano na podstawie:
Czy rolnik nieprowadzący działalności gospodarczej może wystawiać rachunki za miód?, www.interpretacja-podatkowa.pl, 13.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz aktów prawnych dotyczących pszczelarstwa w Polsce

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 36966

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie