Portal Pszczelarski

Jak kupić dobry miód?

Na zdjęciu: miód w słoiku pośród owoców. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/autumn_jar_fruit_apple_nuts_vegetables_chestnuts_h/579160/3328x2418

miód pszczeli miód jakość miodu produkt miodopodobny mieszanka miodów etykieta na słoiku z miodem kupno miodu

Jak kupić dobry miód?

Naturalny miód cieszy się zainteresowaniem konsumentów ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Jakość miodu może być jednak różna, a na rynku produktów pszczelich możemy znaleźć nawet takie miody, do których bardziej pasowałoby określenie – produkt miodopodobny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobry miód, warto zostać świadomym konsumentem, czyli takim, który wie, na co zwracać uwagą podczas zakupu. I nie chodzi tu o wygląd słoika czy kolor miodu (ten może być przecież różny), a o etykietę znajdująca się na słoiku. Powinniśmy z niej wyczytać, gdzie dany miód został wyprodukowany – chodzi nie tylko o kraj i region, ale też o nazwę pasieki i dane jej właściciela. Powinna też znajdować się na niej informacja o terminie przydatności do spożycia oraz data wpisu pasieki do odpowiednich rejestrów.

Oczywiście, największą pewność mają ci klienci, którzy kupują miody bezpośrednio w pasiekach lub od pszczelarzy na różnego rodzaju targach czy festynach. W przypadku miodu sklepowego sprawa jest nieco trudniejsza. Nigdy bowiem nie wiemy, w jakich warunkach miód był przechowywany, a to ma kolosalne znaczenie dla jego trwałości, a także wartości smakowych i odżywczych. Warto też zwrócić uwagę na cenę. Jeśli słoik miodu w sklepie kosztuje dwa razy mniej niż w pasiecie, to nie ma możliwości, by był to miód zdrowy, naturalny i pełen właściwości odżywczych. Raczej spodziewajmy się miodu nieco zafałszowanego lub takiego, którego produkcja została mocno sztucznie wsparta.

Jeśli natomiast kupujemy miód przez internet – a kupujemy często, bo i sklepów z miodem jest w wirtualnej przestrzeni coraz więcej – warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13790

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2014-01-31 09:39:23

Szkoda, że nie na każdym słoiku jest numer weterynaryjny. Wtedy byłaby większa pewność, że miód jest miodem od pszczelarza a nie od importera.

mlody_pszczelarz 2014-02-02 13:53:23

a to po danych widac, jesli jest pszczelarz, to sa dane indywidualne i zazwyczaj okreslenie pasieka

Lukasz_Baniak 2014-02-03 11:03:48

Z tego co wiem to gospodarstwa pasieczne też mogą mieszać miody i nie muszą się tym nikomu chwalić.

pscola 2015-10-14 18:11:35

Miesiąc temu skończył mi się miód, który od lat kupuje u znajomego pszczelarza. Płacę za 400g prawie 40zł :/ Drogo strasznie, a pan stale podnosi cenę miodu. Będąc w aptece natknęłam się na miód z mleczkiem pszczelim Gal. Ktoś coś może o tym miodzie powiedzieć? Cena za 400g to zaledwie 23zł - różnica kolosalna.

blondynekkrk 2015-10-14 18:22:23

@pscola, moim zdaniem nie ma sensu kupować takiego miodu. 23 zł za 400 g? To jest 57,5 zł za kilogram miodu, a 74,75 zł za litr miodu! Trzeba zmienić pszczelarza i wyjdzie taniej ;)

Karina 2016-05-04 08:32:16

Jeśli o mnie chodzi to kupuję od roku miody huzar http://www.miody-huzar.pl/ Wcześniej dużo się przeziębiałam i gardło mnie bolało, a po systematycznym piciu miodu dolegliwości ustały i najważniejsze, że nie mam juz takich problemów z gardłem.

mati 2016-05-04 18:31:33

kupowac od pszczelarzy to rozwianzenie swoj i nasz problem

oro54 2016-05-04 23:09:46

Cena miodu z mleczkiem pszczelim jest ceną przyzwoitą. Należy jeszcze sprawdzić jaki procent mleczka jest w tej mieszaninie 1% czy 2%. Co do ceny miodu od znajomego pszczelarza, to trudno się ustosunkować, bo nie wiemy nic o jego odmianie. Inaczej kosztuje rzepak, czy wielokwiat, a inaczej miód gryczany, spadziowy czy wrzosowy. Za wielokwiat, czy nawet miód lipowy jest to cena, delikatnie mówiąc, mocno wygórowana. Inną sprawą jest, że towar należy pszczelarza, a pieniądze są klienta.  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli