Portal Pszczelarski

Jak kupić dobry miód?

Na zdjęciu: miód w słoiku pośród owoców. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/autumn_jar_fruit_apple_nuts_vegetables_chestnuts_h/579160/3328x2418

miód pszczeli miód jakość miodu produkt miodopodobny mieszanka miodów etykieta na słoiku z miodem kupno miodu

Jak kupić dobry miód?

Naturalny miód cieszy się zainteresowaniem konsumentów ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Jakość miodu może być jednak różna, a na rynku produktów pszczelich możemy znaleźć nawet takie miody, do których bardziej pasowałoby określenie – produkt miodopodobny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobry miód, warto zostać świadomym konsumentem, czyli takim, który wie, na co zwracać uwagą podczas zakupu. I nie chodzi tu o wygląd słoika czy kolor miodu (ten może być przecież różny), a o etykietę znajdująca się na słoiku. Powinniśmy z niej wyczytać, gdzie dany miód został wyprodukowany – chodzi nie tylko o kraj i region, ale też o nazwę pasieki i dane jej właściciela. Powinna też znajdować się na niej informacja o terminie przydatności do spożycia oraz data wpisu pasieki do odpowiednich rejestrów.

Oczywiście, największą pewność mają ci klienci, którzy kupują miody bezpośrednio w pasiekach lub od pszczelarzy na różnego rodzaju targach czy festynach. W przypadku miodu sklepowego sprawa jest nieco trudniejsza. Nigdy bowiem nie wiemy, w jakich warunkach miód był przechowywany, a to ma kolosalne znaczenie dla jego trwałości, a także wartości smakowych i odżywczych. Warto też zwrócić uwagę na cenę. Jeśli słoik miodu w sklepie kosztuje dwa razy mniej niż w pasiecie, to nie ma możliwości, by był to miód zdrowy, naturalny i pełen właściwości odżywczych. Raczej spodziewajmy się miodu nieco zafałszowanego lub takiego, którego produkcja została mocno sztucznie wsparta.

Jeśli natomiast kupujemy miód przez internet – a kupujemy często, bo i sklepów z miodem jest w wirtualnej przestrzeni coraz więcej – warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14120

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2014-01-31 09:39:23

Szkoda, że nie na każdym słoiku jest numer weterynaryjny. Wtedy byłaby większa pewność, że miód jest miodem od pszczelarza a nie od importera.

mlody_pszczelarz 2014-02-02 13:53:23

a to po danych widac, jesli jest pszczelarz, to sa dane indywidualne i zazwyczaj okreslenie pasieka

Lukasz_Baniak 2014-02-03 11:03:48

Z tego co wiem to gospodarstwa pasieczne też mogą mieszać miody i nie muszą się tym nikomu chwalić.

pscola 2015-10-14 18:11:35

Miesiąc temu skończył mi się miód, który od lat kupuje u znajomego pszczelarza. Płacę za 400g prawie 40zł :/ Drogo strasznie, a pan stale podnosi cenę miodu. Będąc w aptece natknęłam się na miód z mleczkiem pszczelim Gal. Ktoś coś może o tym miodzie powiedzieć? Cena za 400g to zaledwie 23zł - różnica kolosalna.

blondynekkrk 2015-10-14 18:22:23

@pscola, moim zdaniem nie ma sensu kupować takiego miodu. 23 zł za 400 g? To jest 57,5 zł za kilogram miodu, a 74,75 zł za litr miodu! Trzeba zmienić pszczelarza i wyjdzie taniej ;)

Karina 2016-05-04 08:32:16

Jeśli o mnie chodzi to kupuję od roku miody huzar http://www.miody-huzar.pl/ Wcześniej dużo się przeziębiałam i gardło mnie bolało, a po systematycznym piciu miodu dolegliwości ustały i najważniejsze, że nie mam juz takich problemów z gardłem.

mati 2016-05-04 18:31:33

kupowac od pszczelarzy to rozwianzenie swoj i nasz problem

oro54 2016-05-04 23:09:46

Cena miodu z mleczkiem pszczelim jest ceną przyzwoitą. Należy jeszcze sprawdzić jaki procent mleczka jest w tej mieszaninie 1% czy 2%. Co do ceny miodu od znajomego pszczelarza, to trudno się ustosunkować, bo nie wiemy nic o jego odmianie. Inaczej kosztuje rzepak, czy wielokwiat, a inaczej miód gryczany, spadziowy czy wrzosowy. Za wielokwiat, czy nawet miód lipowy jest to cena, delikatnie mówiąc, mocno wygórowana. Inną sprawą jest, że towar należy pszczelarza, a pieniądze są klienta.  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek