Portal Pszczelarski

Jak kupić dobry miód?

Na zdjęciu: miód w słoiku pośród owoców. Źródło zdjęcia: gde-fon.com/download/autumn_jar_fruit_apple_nuts_vegetables_chestnuts_h/579160/3328x2418

miód pszczeli miód jakość miodu produkt miodopodobny mieszanka miodów etykieta na słoiku z miodem kupno miodu

Jak kupić dobry miód?

Naturalny miód cieszy się zainteresowaniem konsumentów ze względu na swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Jakość miodu może być jednak różna, a na rynku produktów pszczelich możemy znaleźć nawet takie miody, do których bardziej pasowałoby określenie – produkt miodopodobny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobry miód, warto zostać świadomym konsumentem, czyli takim, który wie, na co zwracać uwagą podczas zakupu. I nie chodzi tu o wygląd słoika czy kolor miodu (ten może być przecież różny), a o etykietę znajdująca się na słoiku. Powinniśmy z niej wyczytać, gdzie dany miód został wyprodukowany – chodzi nie tylko o kraj i region, ale też o nazwę pasieki i dane jej właściciela. Powinna też znajdować się na niej informacja o terminie przydatności do spożycia oraz data wpisu pasieki do odpowiednich rejestrów.

Oczywiście, największą pewność mają ci klienci, którzy kupują miody bezpośrednio w pasiekach lub od pszczelarzy na różnego rodzaju targach czy festynach. W przypadku miodu sklepowego sprawa jest nieco trudniejsza. Nigdy bowiem nie wiemy, w jakich warunkach miód był przechowywany, a to ma kolosalne znaczenie dla jego trwałości, a także wartości smakowych i odżywczych. Warto też zwrócić uwagę na cenę. Jeśli słoik miodu w sklepie kosztuje dwa razy mniej niż w pasiecie, to nie ma możliwości, by był to miód zdrowy, naturalny i pełen właściwości odżywczych. Raczej spodziewajmy się miodu nieco zafałszowanego lub takiego, którego produkcja została mocno sztucznie wsparta.

Jeśli natomiast kupujemy miód przez internet – a kupujemy często, bo i sklepów z miodem jest w wirtualnej przestrzeni coraz więcej – warto wybierać sprawdzonych sprzedawców, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 14720

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2014-01-31 09:39:23

Szkoda, że nie na każdym słoiku jest numer weterynaryjny. Wtedy byłaby większa pewność, że miód jest miodem od pszczelarza a nie od importera.

mlody_pszczelarz 2014-02-02 13:53:23

a to po danych widac, jesli jest pszczelarz, to sa dane indywidualne i zazwyczaj okreslenie pasieka

Lukasz_Baniak 2014-02-03 11:03:48

Z tego co wiem to gospodarstwa pasieczne też mogą mieszać miody i nie muszą się tym nikomu chwalić.

pscola 2015-10-14 18:11:35

Miesiąc temu skończył mi się miód, który od lat kupuje u znajomego pszczelarza. Płacę za 400g prawie 40zł :/ Drogo strasznie, a pan stale podnosi cenę miodu. Będąc w aptece natknęłam się na miód z mleczkiem pszczelim Gal. Ktoś coś może o tym miodzie powiedzieć? Cena za 400g to zaledwie 23zł - różnica kolosalna.

blondynekkrk 2015-10-14 18:22:23

@pscola, moim zdaniem nie ma sensu kupować takiego miodu. 23 zł za 400 g? To jest 57,5 zł za kilogram miodu, a 74,75 zł za litr miodu! Trzeba zmienić pszczelarza i wyjdzie taniej ;)

Karina 2016-05-04 08:32:16

Jeśli o mnie chodzi to kupuję od roku miody huzar http://www.miody-huzar.pl/ Wcześniej dużo się przeziębiałam i gardło mnie bolało, a po systematycznym piciu miodu dolegliwości ustały i najważniejsze, że nie mam juz takich problemów z gardłem.

mati 2016-05-04 18:31:33

kupowac od pszczelarzy to rozwianzenie swoj i nasz problem

oro54 2016-05-04 23:09:46

Cena miodu z mleczkiem pszczelim jest ceną przyzwoitą. Należy jeszcze sprawdzić jaki procent mleczka jest w tej mieszaninie 1% czy 2%. Co do ceny miodu od znajomego pszczelarza, to trudno się ustosunkować, bo nie wiemy nic o jego odmianie. Inaczej kosztuje rzepak, czy wielokwiat, a inaczej miód gryczany, spadziowy czy wrzosowy. Za wielokwiat, czy nawet miód lipowy jest to cena, delikatnie mówiąc, mocno wygórowana. Inną sprawą jest, że towar należy pszczelarza, a pieniądze są klienta.  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXIII Krakowskie Miodobranie

Wytrucie pszczół w gminie Chojna 2017

Preppersi i organizacja pasieki

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski