Portal Pszczelarski

Warroza a wymiana matki pszczelej

Na zdjęciu: pszczoła miodna zaatakowana przez Varroa destructor. Źródło zdjęcia: farm4.staticflickr.com/3747/8856545015_ee85f344b5.jpg

warroza Varroa destructor matka pszczela wymiana matki pszczelej cicha wymiana cicha wymiana matki pszczelej walka z warrozą

Warroza a wymiana matek pszczelich

Jeśli rodzina pszczela jest zaatakowana warrozą, wymaga szczególnej opieki pszczelarza. Często jednak pszczoły próbują radzić sobie z chorobą na swój sposób. Jednym z nich jest wymiana matki pszczelej.

Warroza rozwija się w zasklepionych komórkach z czerwiem. Wnikają do nich tuż przed zasklepieniem, a chwilę później zaczynają składać jaja. Gdy roztocza się wygryzą, matka pasożyta wygryza otwór w segmencie odwłokowym larwy pszczelej, aby wykarmić młode pasożyty. W ten sposób zaburzony zostaje naturalny rozwój larw pszczelich i wygryzają się osobniki słabe bądź mocno zdeformowane. Prowadzi to, oczywiście, do znacznego osłabienia rodziny pszczelej, a jeśli w porę temu nie zaradzimy – nawet do wymarcia.

Gdy pszczoły robotnice zauważą, że spora ilość czerwiu nie wygryza się, a jeśli już – to pszczoły są mocno zdeformowane i ułomne, zaczynają szukać przyczyn w niczemu niewinnej matce pszczelej, która złożyła przecież zdrowe jaja. Robotnice zakładają jednak, że słabe czerwienie to efekt chorej lub niewydolnej matki i przystępują do procesu cichej wymiany na nową. Zwiększona cicha wymiana, jeśli nie ma innych przyczyn, powinna być dla pszczelarza sygnałem, że rodzina pszczela może być zaatakowana przez warrozę. Cicha wymiana nie jest też w żaden sposób skuteczna, gdy rodzina jest zaatakowana przez Varroa destructor. Nowa matka w żaden sposób nie pomoże pszczołom w walce z pasożytem.

Wymienić matkę na nową może tylko pszczelarz, który podejmuje aktywną walkę z warrozą. Jednym ze sposobów jest całkowite usunięcie czerwiu z rodziny. W tym celu przestawia się ul kilka metrów na bok w czasie, gdy pszczoły robotnice są na pożytkach. Następnie w miejscu starego ula stawiamy nowy, wydezynfekowany ul, a w nim podkarmiaczki i ramki z węzą. To jest też dobry moment na wymianę matki starej na nową – jeśli uznamy, że stara matka może być przeszkodą w walce z warrozą. Pszczoły z pożytków automatycznie powrócą do ula stojącego na starym miejscu.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 139

Zobacz również:

Czym jest cicha wymiana matki pszczelej?

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Wymiana matek pszczelich a tworzenie odkładów

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 9277

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Piernik sułtański

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Pierniczki świąteczne z miodem

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich