Portal Pszczelarski

Idealny świat pszczół miodnych

Na zdjęciu: plaster miodu. Źródło zdjęcia: queenbcandles.files.wordpress.com/2010/10/unripened-honey-in-sunlight-4.jpg

pszczoła miodna społeczność pszczół higiena pszczół idealność pszczoły miodnej ciekawostki pszczele

Idealny świat pszczół miodnych

Pszczoły miodne tworzą idealna społeczność, która fascynowała człowieka od stuleci. Doskonała specjalizacja, precyzja pracy i wręcz pedantyczna czystość sprawiają, że technik organizacji pracy z powodzeniem moglibyśmy uczyć się od pszczół.

Pszczoły miodne są owadami, wydawałoby się więc, że nie mają one możliwości logicznego myślenia czy zaawansowanych sposobów przetrwania. Tymczasem ich zachowania fascynują nawet dzisiejszych naukowców, a wiele z nich do dziś nie zostało logicznie wytłumaczonych.

Społeczność godna naśladowania
Pszczoły tworzą doskonałą społeczność opartą na specjalizacji zadań – każda pszczoła doskonale wie, co ma do wykonania i w jakim czasie. Zauważmy też, że choć pszczoły podejmują rabunki i nie zawsze zachowują się w sposób godny naśladowania, w obrębie jednej rodziny nigdy nie występują przeciwko sobie. Nie zaobserwowano walk w obrębie jednego ula ani o pokarm, ani o dominację.

Czystość i higiena ponad wszystko
Ciekawy jest fakt, że pszczoły już w momencie wygryzienia wiedzą, co mają robić – tylko wyjdą z komórek, a już zaczynają sprzątać pozostałości zasklepów i nie tylko. Higiena w ulu jest faktycznie rzeczą zaskakującą. Pszczoły dbają o idealny porządek w obrębie swojego gniazda i wynoszą z niego wszelkie nieczystości czy substancje niepotrzebne. Dzięki temu w ulu panuje mikroklimat wręcz idealny, o optymalnej temperaturze i wilgotności, pozbawiony drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Sam fakt, że powietrze ulowe stało się dziś produktem na sprzedaż, reklamowanym jako powietrze idealne, świadczy o tym, ze dbałość o higienę u pszczół jest wyjątkowa nie tylko w świecie zwierząt, ale także ludzi.

Symetryczne, idealne plastry
Kolejną fascynująca rzeczą u pszczół jest budowanie plastrów. Nie robią one tego w sposób przypadkowy – zauważmy, że wszystkie komórki są idealnie symetryczne. I tu pojawia się pytanie, skąd taka pszczoła wie, jak ma budować? Ma to po prostu genetycznie wdrukowane w schemat swoich zachowań. Pszczoły produkują miód w plastrach i zawsze wiedzą, kiedy jest on na tyle dojrzały, by mógł zostać przeniesiony do wyższych części plastra. Co więcej – tak go przenoszą, by nie uronić żadnej kropli.

Doskonała organizacja pracy
Praca w ulu jest tak zorganizowana, że każda pszczoła doskonale wie, co ma robić. Poziom zaawansowania prac wzrasta wraz z wiekiem i ze stopniem zaawansowania rozwoju pszczoły. Każda pszczoła wie, kiedy ma sprzątać, kiedy zająć się wychowaniem czerwiu, a kiedy wylecieć na pożytki. Wbrew pozorom, matka pszczela wcale nie pełni roli przewodniczki stada. Choć w ulu pełni funkcję nadrzędną i znajduje się pod opieką innych pszczół, w rzeczywistości jej zadaniem jest rozmnażanie oraz scalanie pszczelej społeczności w obrębie jednego gniazda.

Wyostrzone zmysły
W pszczołach doskonałe jest też funkcjonowanie w ciągu roku – zawsze wiedzą, kiedy jest czas wylotu na pożytek, kiedy trzeba intensywnie produkować miód, a kiedy zbliża się pora zimowa. Nie wykorzystują do tego swoich mózgów, a narządów zmysłu, reagujących na wszelkie zmiany w otoczeniu. Jeśli już jesteśmy przy budowie pszczoły – ona również jest doskonała. To fascynujące i zaskakujące, jak w takim małym ciele wszystko jest idealnie przystosowane do trybu życia, jaki prowadzą pszczoły.

Zobacz również:

Co robić gdy wystąpi rabunek w ulu?

Powietrze ulowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4209

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2014-01-28 06:28:13

Pszczoły są niesamowite!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.