Portal Pszczelarski

Idealny świat pszczół miodnych

Na zdjęciu: plaster miodu. Źródło zdjęcia: queenbcandles.files.wordpress.com/2010/10/unripened-honey-in-sunlight-4.jpg

pszczoła miodna społeczność pszczół higiena pszczół idealność pszczoły miodnej ciekawostki pszczele

Idealny świat pszczół miodnych

Pszczoły miodne tworzą idealna społeczność, która fascynowała człowieka od stuleci. Doskonała specjalizacja, precyzja pracy i wręcz pedantyczna czystość sprawiają, że technik organizacji pracy z powodzeniem moglibyśmy uczyć się od pszczół.

Pszczoły miodne są owadami, wydawałoby się więc, że nie mają one możliwości logicznego myślenia czy zaawansowanych sposobów przetrwania. Tymczasem ich zachowania fascynują nawet dzisiejszych naukowców, a wiele z nich do dziś nie zostało logicznie wytłumaczonych.

Społeczność godna naśladowania
Pszczoły tworzą doskonałą społeczność opartą na specjalizacji zadań – każda pszczoła doskonale wie, co ma do wykonania i w jakim czasie. Zauważmy też, że choć pszczoły podejmują rabunki i nie zawsze zachowują się w sposób godny naśladowania, w obrębie jednej rodziny nigdy nie występują przeciwko sobie. Nie zaobserwowano walk w obrębie jednego ula ani o pokarm, ani o dominację.

Czystość i higiena ponad wszystko
Ciekawy jest fakt, że pszczoły już w momencie wygryzienia wiedzą, co mają robić – tylko wyjdą z komórek, a już zaczynają sprzątać pozostałości zasklepów i nie tylko. Higiena w ulu jest faktycznie rzeczą zaskakującą. Pszczoły dbają o idealny porządek w obrębie swojego gniazda i wynoszą z niego wszelkie nieczystości czy substancje niepotrzebne. Dzięki temu w ulu panuje mikroklimat wręcz idealny, o optymalnej temperaturze i wilgotności, pozbawiony drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Sam fakt, że powietrze ulowe stało się dziś produktem na sprzedaż, reklamowanym jako powietrze idealne, świadczy o tym, ze dbałość o higienę u pszczół jest wyjątkowa nie tylko w świecie zwierząt, ale także ludzi.

Symetryczne, idealne plastry
Kolejną fascynująca rzeczą u pszczół jest budowanie plastrów. Nie robią one tego w sposób przypadkowy – zauważmy, że wszystkie komórki są idealnie symetryczne. I tu pojawia się pytanie, skąd taka pszczoła wie, jak ma budować? Ma to po prostu genetycznie wdrukowane w schemat swoich zachowań. Pszczoły produkują miód w plastrach i zawsze wiedzą, kiedy jest on na tyle dojrzały, by mógł zostać przeniesiony do wyższych części plastra. Co więcej – tak go przenoszą, by nie uronić żadnej kropli.

Doskonała organizacja pracy
Praca w ulu jest tak zorganizowana, że każda pszczoła doskonale wie, co ma robić. Poziom zaawansowania prac wzrasta wraz z wiekiem i ze stopniem zaawansowania rozwoju pszczoły. Każda pszczoła wie, kiedy ma sprzątać, kiedy zająć się wychowaniem czerwiu, a kiedy wylecieć na pożytki. Wbrew pozorom, matka pszczela wcale nie pełni roli przewodniczki stada. Choć w ulu pełni funkcję nadrzędną i znajduje się pod opieką innych pszczół, w rzeczywistości jej zadaniem jest rozmnażanie oraz scalanie pszczelej społeczności w obrębie jednego gniazda.

Wyostrzone zmysły
W pszczołach doskonałe jest też funkcjonowanie w ciągu roku – zawsze wiedzą, kiedy jest czas wylotu na pożytek, kiedy trzeba intensywnie produkować miód, a kiedy zbliża się pora zimowa. Nie wykorzystują do tego swoich mózgów, a narządów zmysłu, reagujących na wszelkie zmiany w otoczeniu. Jeśli już jesteśmy przy budowie pszczoły – ona również jest doskonała. To fascynujące i zaskakujące, jak w takim małym ciele wszystko jest idealnie przystosowane do trybu życia, jaki prowadzą pszczoły.

Zobacz również:

Co robić gdy wystąpi rabunek w ulu?

Powietrze ulowe

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4870

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-01-28 06:28:13

Pszczoły są niesamowite!  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

O co chodzi w BeePower!?

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!