Idealny świat pszczół miodnych

Na zdjęciu: plaster miodu. Źródło zdjęcia: queenbcandles.files.wordpress.com/2010/10/unripened-honey-in-sunlight-4.jpg
Idealny świat pszczół miodnych
Pszczoły miodne tworzą idealna społeczność, która fascynowała człowieka od stuleci. Doskonała specjalizacja, precyzja pracy i wręcz pedantyczna czystość sprawiają, że technik organizacji pracy z powodzeniem moglibyśmy uczyć się od pszczół.
Pszczoły miodne są owadami, wydawałoby się więc, że nie mają one możliwości logicznego myślenia czy zaawansowanych sposobów przetrwania. Tymczasem ich zachowania fascynują nawet dzisiejszych naukowców, a wiele z nich do dziś nie zostało logicznie wytłumaczonych.
Społeczność godna naśladowania
Pszczoły tworzą doskonałą społeczność opartą na specjalizacji zadań – każda pszczoła doskonale wie, co ma do wykonania i w jakim czasie. Zauważmy też, że choć pszczoły podejmują rabunki i nie zawsze zachowują się w sposób godny naśladowania, w obrębie jednej rodziny nigdy nie występują przeciwko sobie. Nie zaobserwowano walk w obrębie jednego ula ani o pokarm, ani o dominację.
Czystość i higiena ponad wszystko
Ciekawy jest fakt, że pszczoły już w momencie wygryzienia wiedzą, co mają robić – tylko wyjdą z komórek, a już zaczynają sprzątać pozostałości zasklepów i nie tylko. Higiena w ulu jest faktycznie rzeczą zaskakującą. Pszczoły dbają o idealny porządek w obrębie swojego gniazda i wynoszą z niego wszelkie nieczystości czy substancje niepotrzebne. Dzięki temu w ulu panuje mikroklimat wręcz idealny, o optymalnej temperaturze i wilgotności, pozbawiony drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Sam fakt, że powietrze ulowe stało się dziś produktem na sprzedaż, reklamowanym jako powietrze idealne, świadczy o tym, ze dbałość o higienę u pszczół jest wyjątkowa nie tylko w świecie zwierząt, ale także ludzi.
Symetryczne, idealne plastry
Kolejną fascynująca rzeczą u pszczół jest budowanie plastrów. Nie robią one tego w sposób przypadkowy – zauważmy, że wszystkie komórki są idealnie symetryczne. I tu pojawia się pytanie, skąd taka pszczoła wie, jak ma budować? Ma to po prostu genetycznie wdrukowane w schemat swoich zachowań. Pszczoły produkują miód w plastrach i zawsze wiedzą, kiedy jest on na tyle dojrzały, by mógł zostać przeniesiony do wyższych części plastra. Co więcej – tak go przenoszą, by nie uronić żadnej kropli.
Doskonała organizacja pracy
Praca w ulu jest tak zorganizowana, że każda pszczoła doskonale wie, co ma robić. Poziom zaawansowania prac wzrasta wraz z wiekiem i ze stopniem zaawansowania rozwoju pszczoły. Każda pszczoła wie, kiedy ma sprzątać, kiedy zająć się wychowaniem czerwiu, a kiedy wylecieć na pożytki. Wbrew pozorom, matka pszczela wcale nie pełni roli przewodniczki stada. Choć w ulu pełni funkcję nadrzędną i znajduje się pod opieką innych pszczół, w rzeczywistości jej zadaniem jest rozmnażanie oraz scalanie pszczelej społeczności w obrębie jednego gniazda.
Wyostrzone zmysły
W pszczołach doskonałe jest też funkcjonowanie w ciągu roku – zawsze wiedzą, kiedy jest czas wylotu na pożytek, kiedy trzeba intensywnie produkować miód, a kiedy zbliża się pora zimowa. Nie wykorzystują do tego swoich mózgów, a narządów zmysłu, reagujących na wszelkie zmiany w otoczeniu. Jeśli już jesteśmy przy budowie pszczoły – ona również jest doskonała. To fascynujące i zaskakujące, jak w takim małym ciele wszystko jest idealnie przystosowane do trybu życia, jaki prowadzą pszczoły.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 5998
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2014-01-28 06:28:13

Rola pszczół miodnych w zapylaniu roślin
Zapylanie roślin a pszczoły miodne Portal Pszczelarski

Zagadkowe pochodzenie pszczół
Skąd wzięły się pszczoły? Portal Pszczelarski

Czym żywi się pszczoła miodna?
Czym żywią się pszczoły? Portal Pszczelarski

Zmysły u pszczoły miodnej
Narządy zmysłów pszczoły miodnej Portal Pszczelarski

Wyniki badań nad życiem pszczół w niemieckich lasach 2023
Badanie życia pszczół w lesie Edyta Glebocki

Opolska Pszczoła Miodna - rozstrzygnięto konkurs 2023
Rozstrzygnięcie konkursu Dariusz Buzun

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach
Odkryto kolejne umiejętności pszczoły! Jakub Wojas
