Portal Pszczelarski

Czynniki stresogenne pszczół miodnych

Na zdjęciu: pszczoła w locie. Źródło zdjęcia: static.panoramio.com/photos/large/26658471.jpg

pszczoła miodna czynniki stresogenne pszczół miodnych stres u pszczół masowe ginięcie pszczół przyczyny stresu u pszczół temperatura powierza transport uli transport pszczół przegląd rodzin pszczelich

Choć pszczoły na pierwszy rzut oka wyglądają na spokojne i każda z nich wie, jakie ma zadanie do wykonania, w rzeczywistości są bardzo podatne na stres. Zdenerwować może je praktycznie wszystko, a efektem stresu jest osłabienie rodziny, choroby, a nawet masowe ginięcie pszczół.

Co może zestresować pszczoły?
Wiele rzeczy – jednak bez względu na przyczynę stresu, zadaniem pszczelarza jest zadbanie o jej jak najszybsze wyeliminowanie. Długotrwały stres jest bowiem dla pszczół bardzo szkodliwy. Przede wszystkim obniża wydajność pszczół, które pracują wolniej i mniej efektywnie. Mogą tez przestać zajmować się czerwiem, co od razu osłabia rodzinę pszczelą. Stres jest też jedną z przyczyn chorób pszczół – są one wtedy mniej odporne na działanie pasożytów i drobnoustrojów. Niektórzy badacze twierdzą też, że stres może być przyczyną masowego ginięcia pszczół.

Zmiany pogody
Jedną z przyczyn stresu u pszczół są gwałtowne zmiany pogody. Pszczoły najlepiej czują się w warunkach, które umożliwiają im swobodne loty na pożytek, czyli w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza. Gdy temperatura powietrza spada, pszczoły stają się zdenerwowane i mniej chętnie latają po nektar i pyłek. Wysokie temperatury też im nie odpowiadają – upał powyżej 35 stopni również stresuje pszczoły i osłabia siłę rodziny. Niestety, akurat na ten czynnik pszczelarz nie ma żadnego wpływu.

Transport uli
Przenoszenie uli z jednego miejsca na drugie również może wywołać niepokój pszczół. Chodzi nie tylko o sam fakt przemieszczania, ale też o zmianę lokalizacji. Transport pszczół z całym ulem trzeba więc wykonywać tak, by obyło się bez zbędnych wstrząsów czy przechyleń. Jeśli dobrze się do niego przygotujemy, rodzina pszczela zniesie przenoszenie w miarę bez problemu. Nowa lokalizacja również może być przyczyną stresu, który jednak dość szybko minie. Pszczoły początkowo mogą być zdezorientowane – nie wiedzą przecież, w którą stronę lecieć na pożytek, mogą też zgubić drogę do ula. Jednak instynkt zbieraczki jest u pszczoły tak silny, że szybko odnajdzie się w nowym otoczeniu, jeśli będzie miała w pobliżu dobre, miododajne pożytki.

Stresująca chemia
Pszczoły mogą być zestresowane również przez różnego rodzaju bodźce chemiczne. Mogą to być, na przykład, pestycydy, które nagminnie są używane w rolnictwie. Pszczoły, które zbiorą skażony nektar czy pyłek, mogą powracać do ula bardzo osłabione, a nawet strute. Jeśli natomiast dawka chemii nie jest zbyt duża, pszczoły mogą być zdezorientowane i niespokojne. Stres u pszczół może tez powodować inna chemia – na przykład zapach perfum, alkoholu, a nawet potu. Wtedy stają się rozzłoszczone, a nawet agresywne. Jeśli więc zamierzamy pracować w pasiece, postarajmy się pachnieć neutralnie.

Nie zaglądaj za często
Pszczoły mogą denerwować się także podczas zbyt częstych przeglądów oraz prac pielęgnacyjnych wykonywanych w ciągu dnia. Podczas dobrej pogody latają przecież na pożytki i na pewno nie spodoba im się, gdy w tym czasie postanowimy zajrzeć do ula. Wszelkie prace pielęgnacyjne warto więc wykonywać albo wczesnym rankiem, albo dopiero wieczorem, gdy pszczoły zakończą już całodzienne loty. Trzeba tez postarać się, by wszystkie prace wykonywać jak najszybciej, by ingerencja w rodzinę pszczelą trwała jak najkrócej.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 46

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3759

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.