Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Na obrazku: Firmy, które otrzymały nagrodę Public Eye Award. Źródło obrazka: publiceye.ch/wp-content/uploads/2013/11/case-syngenta-logo.jpg

Public Eye Award Greenpeace Syngenta Bayer BASF neonikotynoidy

Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Public Eye Award to nagroda przyznawana przez antyglobalistyczą organizację. Jednak firmy, które ją otrzymują, raczej nie mają się czym chwalić – wyróżniani są bowiem ci, którzy niechlubnie wyróżniają się na arenie ochrony środowiska czy praw człowieka.

Ten mało optymistyczny ranking powstał z inicjatywy Greenpeace i jest ogłaszany co roku od 2009 roku. O przyznaniu nagrody decydują zarówno eksperci z danej dziedziny, jak i internauci z całego świata. Niezbyt miłe wyróżnienie ma za zadanie przypomnieć przede wszystkim wielkim światowym koncernom, że zadaniem ekonomii jest służenie człowiekowi, a nie powodowanie destrukcji wokół niego.

Tegoroczna nagroda Public Eye Award zwraca uwagę na wiele ogólnoświatowych problemów, także na problem pszczół jako gatunku zagrożonego, któremu szkodzą przede wszystkim ludzie. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu znalazła się Syngenta, Bayer i BASF. Jest to zbiorowa nagroda dla międzynarodowych koncernów które produkują skuteczne środki zwalczania roślin, między innymi specjalne pestycydy neonikotynoidy, które w zwalczaniu szkodników roślin są naprawdę doskonałe. Mają jednak jedną wadę – są szkodliwe, wręcz zabójcze dla pszczół. Na polach, na których używane są te środki można zauważyć masowe ginięcie pszczół. Co więcej, firmy te nie tylko nie poczuwają się do odpowiedzialności, ale też stoją na stanowisku, że ginięcie pszczół jest spowodowane niewłaściwym stosowaniem środków przez rolników lub innymi pszczelimi chorobami. Tymczasem większość badaczy i naukowców jest zdania, że neonikotynoidy mają bezpośredni wpływ na wielkość populacji wszystkich owadów zapylających, nie tylko pszczół.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Przyczyny ginięcia pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 1324

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2014-02-01 09:26:37

Shame on you Bayer!

mlody_pszczelarz

2014-02-02 13:52:23

hehheheh

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.