Portal Pszczelarski

Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Na obrazku: Firmy, które otrzymały nagrodę Public Eye Award. Źródło obrazka: publiceye.ch/wp-content/uploads/2013/11/case-syngenta-logo.jpg

Public Eye Award Greenpeace Syngenta Bayer BASF neonikotynoidy

Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Public Eye Award to nagroda przyznawana przez antyglobalistyczą organizację. Jednak firmy, które ją otrzymują, raczej nie mają się czym chwalić – wyróżniani są bowiem ci, którzy niechlubnie wyróżniają się na arenie ochrony środowiska czy praw człowieka.

Ten mało optymistyczny ranking powstał z inicjatywy Greenpeace i jest ogłaszany co roku od 2009 roku. O przyznaniu nagrody decydują zarówno eksperci z danej dziedziny, jak i internauci z całego świata. Niezbyt miłe wyróżnienie ma za zadanie przypomnieć przede wszystkim wielkim światowym koncernom, że zadaniem ekonomii jest służenie człowiekowi, a nie powodowanie destrukcji wokół niego.

Tegoroczna nagroda Public Eye Award zwraca uwagę na wiele ogólnoświatowych problemów, także na problem pszczół jako gatunku zagrożonego, któremu szkodzą przede wszystkim ludzie. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu znalazła się Syngenta, Bayer i BASF. Jest to zbiorowa nagroda dla międzynarodowych koncernów które produkują skuteczne środki zwalczania roślin, między innymi specjalne pestycydy neonikotynoidy, które w zwalczaniu szkodników roślin są naprawdę doskonałe. Mają jednak jedną wadę – są szkodliwe, wręcz zabójcze dla pszczół. Na polach, na których używane są te środki można zauważyć masowe ginięcie pszczół. Co więcej, firmy te nie tylko nie poczuwają się do odpowiedzialności, ale też stoją na stanowisku, że ginięcie pszczół jest spowodowane niewłaściwym stosowaniem środków przez rolników lub innymi pszczelimi chorobami. Tymczasem większość badaczy i naukowców jest zdania, że neonikotynoidy mają bezpośredni wpływ na wielkość populacji wszystkich owadów zapylających, nie tylko pszczół.

Zobacz również:

Masowe ginięcie pszczół, czyli CCD

Przyczyny ginięcia pszczół

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2153

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-02-01 09:26:37

Shame on you Bayer!

mlody_pszczelarz 2014-02-02 13:52:23

hehheheh  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego