Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Na obrazku: Firmy, które otrzymały nagrodę Public Eye Award. Źródło obrazka: publiceye.ch/wp-content/uploads/2013/11/case-syngenta-logo.jpg
Public Eye Award – zauważono problem pszczół
Public Eye Award to nagroda przyznawana przez antyglobalistyczą organizację. Jednak firmy, które ją otrzymują, raczej nie mają się czym chwalić – wyróżniani są bowiem ci, którzy niechlubnie wyróżniają się na arenie ochrony środowiska czy praw człowieka.
Ten mało optymistyczny ranking powstał z inicjatywy Greenpeace i jest ogłaszany co roku od 2009 roku. O przyznaniu nagrody decydują zarówno eksperci z danej dziedziny, jak i internauci z całego świata. Niezbyt miłe wyróżnienie ma za zadanie przypomnieć przede wszystkim wielkim światowym koncernom, że zadaniem ekonomii jest służenie człowiekowi, a nie powodowanie destrukcji wokół niego.
Tegoroczna nagroda Public Eye Award zwraca uwagę na wiele ogólnoświatowych problemów, także na problem pszczół jako gatunku zagrożonego, któremu szkodzą przede wszystkim ludzie. Na drugim miejscu tego niechlubnego rankingu znalazła się Syngenta, Bayer i BASF. Jest to zbiorowa nagroda dla międzynarodowych koncernów które produkują skuteczne środki zwalczania roślin, między innymi specjalne pestycydy neonikotynoidy, które w zwalczaniu szkodników roślin są naprawdę doskonałe. Mają jednak jedną wadę – są szkodliwe, wręcz zabójcze dla pszczół. Na polach, na których używane są te środki można zauważyć masowe ginięcie pszczół. Co więcej, firmy te nie tylko nie poczuwają się do odpowiedzialności, ale też stoją na stanowisku, że ginięcie pszczół jest spowodowane niewłaściwym stosowaniem środków przez rolników lub innymi pszczelimi chorobami. Tymczasem większość badaczy i naukowców jest zdania, że neonikotynoidy mają bezpośredni wpływ na wielkość populacji wszystkich owadów zapylających, nie tylko pszczół.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 2427
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2014-02-01 09:26:37
mlody_pszczelarz 2014-02-02 13:52:23

Jak pomóc zatrutej rodzinie pszczelej?
Da się pomóc, tylko trzeba wiedzieć jak Joanna Baran

Postępowanie pszczelarza w przypadku zatrucia pszczół
Co robić w przypadku zatrucia pszczół? Joanna Baran

Acetamiprid pozostawia ślad w produktach spożywczych 2023
Acetamiprid nadal jest stosowany w UE Edyta Glebocki

Czy nowe przepisy dotyczące inżynierii genetycznej zagrażają pszczołom? 2023
Greenpeace i BeeLive walczą z Unią Europejską w słusznej sprawie Edyta Glebocki

Adoptuj Pszczołę 10 - akcja Greenpeace
Kolejna edycja akcji Greenpeace Dariusz Buzun

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami
Więcej chemii, mniejsze truskawki Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas
