Portal Pszczelarski

Jak sprawdzić, czy pszczoły są zdrowe?

Na zdjęciu: pszczoły miodne na plastrze. Źródło zdjęcia: i.cbc.ca/1.1699197.1379150799!/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/16x9_620/li-bees-honey-20130911.jpg

badanie zdrowia pszczół zdrowotność pszczół stan zdrowia pszczół zdrowe pszczoły osyp pszczół osyp zimowy Varroa destructor warroza

Jak sprawdzić, czy pszczoły są zdrowe?

Zdrowotność pszczół jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na ich produktywność. Do zadań pszczelarza należy więc regularne kontrolowanie pasieki i sprawdzanie stanu zdrowia pszczół. Chodzi o to, by jak najszybciej wykryć konkretną chorobę i zacząć ją leczyć.

Zdrowe pszczoły zachowują się naturalnie, czyli wylatują na pożytki i wracają do ula z zebranym nektarem i pyłkiem. Jeśli pomimo dobrej, pożytkowej pogody pszczoły niechętnie wylatują z ula, są niespokojne, krążą wokół ula i zachowują się nienaturalnie, najprawdopodobniej coś złego się z nimi dzieje.

Po zimie stan zdrowia pszczół bardzo łatwo jest ocenić po ilości osypu zimowego. Jeśli wokół ula zbierzemy dwie czy trzy garście pszczół, jest to zjawisko prawidłowe i zapewne pszczela rodzina w ulu ma się dobrze. Jeśli jednak ten osyp jest większy, a martwe pszczoły wewnątrz ula zajmują całą dennicę, zapewne ta śmiertelność jest spowodowana pasożytem lub inną chorobą.

W ocenie stanu zdrowia bardzo ważna jest też ocena czerwiu. Jeśli jest go bardzo mało lub jest zdeformowany, to znak, że w gnieździe panuje epidemia Varroa destructor. Konieczne jest wtedy podjęcie środków zapobiegawczych i leczniczych, aby nie doprowadzić do całkowitego wymarcia rodziny. Oprócz groźnej warrozy pszczoły są podatne także na inne choroby, zarówno pasożytnicze, jak i grzybicze. Warto znać ich objawy, aby móc jak najwcześniej zareagować. Trzeba też wspomnieć o tym, że wiele chorób pszczół ma swoje podłoże w nieprawidłowym prowadzeniu pasieki. Błędy pszczelarza, najczęściej te wynikające z zaniedbania mogą szybko przełożyć się na łatwe do dostrzeżenia objawy chorób.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 136

Zobacz również:

Przyczyny ginięcia pszczół

Higiena w pasiece

Czynniki zwiększające podatność pszczół na choroby

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7013

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.