Portal Pszczelarski

Jaka powinna być dobra podkarmiaczka?

Na zdjęciu: podkarmiaczki ramkowe. Źródło zdjęcia: materiały przekazane przez firmę Bartnicy.pl

podkarmiaczka podkarmiaczka zewnętrzna podkarmiaczka wewnętrzna podkarmiaczka ramkowa podkarmiaczka skrzynkowa podkarmiaczka blaszana karmienie pszczół podkarmianie pobudzające poidełko ulowe

Pszczoły, co prawda, same zaopatrują się w ulubiony pokarm i nie wymagają codziennego podstawiania miski z jedzeniem. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji poradzą sobie bez pomocy swojego opiekuna. Czasem trzeba je dokarmić – do tego służą podkarmiaczki.

Podkarmiaczki służą do podawania pszczołom pokarmu w ulach. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu dla pszczół oraz umożliwiać napełnianie pokarmem bez otwierania gniazda. Dobrze by było, by jednocześnie była też wystarczająco pojemna. Podkarmiaczki można umieszczać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz uli. Ważne jednak, by ich umiejscowienie nie wpływało negatywnie na stan ocieplenia ula.

Podkarmiaczka na zewnątrz
Zewnętrzne podkarmiaczki mają kształt skrzyneczek zamkniętych od góry. Są płaskie, wykonane z drewna, a czasem z blachy. Ich umiejscowienie jest uzależnione od konstrukcji ula – mogą wisieć przed górnym wylotem na przedniej ścianie, mogą też stać na mostku przed wylotem dolnym.

Wewnątrz podkarmiaczek zwykle znajduje się pływak, czyli minitratwa wykonana z cienkich listew, która chroni pszczoły przed utonięciem. W przypadku drewnianej podkarmiaczki trzeba pamiętać, by jej wewnętrzne ścianki były odpowiednio zaimpregnowane – w przeciwnym razie płynny pokarm będzie wsiąkał w drewno. Taki impregnat wykonuje się z gorącego wosku. Co więcej, można go wykorzystać, jednak w nieco innym celu, w podkarmiaczce blaszanej. Dzięki temu pszczoły nie będą ślizgały się na ściankach podkarmiaczki.

Wosk pełni też funkcję ochronną dla pokarmu, który znajduje się w podkarmiaczce wykonanej z blachy cynkowej lub ocynkowanej. Jeśli nie będzie ona zabezpieczona, może wchodzić w niebezpieczne reakcje z pszczelim pożywieniem. Efekt tego będzie taki, że będziemy szukać przyczyn podtrucia pszczół na zewnątrz – w trujących roślinach czy opryskach, a tymczasem niebezpieczne dla pszczół środowisko znajdować się będzie tuż obok.

Podkarmiaczki używane na zewnątrz ula są wyjątkowo praktyczne – nie trzeba otwierać ula podczas podawania pszczołom pokarmu. Najczęściej stosowane są podczas ciepłych pór roku – wiosną i latem – do podkarmiania pobudzającego.

Podkarmiaczki wewnątrz ula
Wewnętrzne podkarmiaczki można, podobnie jak zewnętrzne, ustawiać w różnych miejscach. Mogą znajdować się pod ramkami, na dennicy, mogą stać lub wisieć obok ramek, aż w końcu mogą stać bezpośrednio na ramkach lub na drewnianych półeczkach. Podkarmiaczki stojące pod ramkami, nazywane dolnymi, stosowane są tylko późną wiosną i latem – gdy jest chłodniej, pszczoły raczej niechętnie schodzą na spód ula. Podkarmiaczki stojące lub wiszące przy ramkach również sprawdzają się głównie podczas pory ciepłej. Podkarmiaczka stojąca na ramkach, czyli dolna, jest przez pszczoły odwiedzana najchętniej. Są niejako pod ręką, tuż przy gniazdach, nie trzeba więc do nich nigdzie schodzić ani przemieszczać się.

Poidełka w ulach
Wszystkie typy podkarmiaczek można bez problemu używać jako poidełek ulowych, w sytuacjach, gdy konieczne jest dopajanie pszczół w miejscach ich zamieszkania. Zdarza się tak wtedy, gdy pszczoły są chwilowo unieruchomione w ulu – jest kiepska pogoda, na polach trwa opryskiwanie środkami ochrony roślin albo gdy z różnych przyczyn pszczela rodzina jest chwilowo pozbawiona pszczół lotnych.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 149-158

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 23547

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.