Portal Pszczelarski

Jaka powinna być dobra podkarmiaczka?

Na zdjęciu: podkarmiaczki ramkowe. Źródło zdjęcia: materiały przekazane przez firmę Bartnicy.pl

podkarmiaczka podkarmiaczka zewnętrzna podkarmiaczka wewnętrzna podkarmiaczka ramkowa podkarmiaczka skrzynkowa podkarmiaczka blaszana karmienie pszczół podkarmianie pobudzające poidełko ulowe

Pszczoły, co prawda, same zaopatrują się w ulubiony pokarm i nie wymagają codziennego podstawiania miski z jedzeniem. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji poradzą sobie bez pomocy swojego opiekuna. Czasem trzeba je dokarmić – do tego służą podkarmiaczki.

Podkarmiaczki służą do podawania pszczołom pokarmu w ulach. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu dla pszczół oraz umożliwiać napełnianie pokarmem bez otwierania gniazda. Dobrze by było, by jednocześnie była też wystarczająco pojemna. Podkarmiaczki można umieszczać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz uli. Ważne jednak, by ich umiejscowienie nie wpływało negatywnie na stan ocieplenia ula.

Podkarmiaczka na zewnątrz
Zewnętrzne podkarmiaczki mają kształt skrzyneczek zamkniętych od góry. Są płaskie, wykonane z drewna, a czasem z blachy. Ich umiejscowienie jest uzależnione od konstrukcji ula – mogą wisieć przed górnym wylotem na przedniej ścianie, mogą też stać na mostku przed wylotem dolnym.

Wewnątrz podkarmiaczek zwykle znajduje się pływak, czyli minitratwa wykonana z cienkich listew, która chroni pszczoły przed utonięciem. W przypadku drewnianej podkarmiaczki trzeba pamiętać, by jej wewnętrzne ścianki były odpowiednio zaimpregnowane – w przeciwnym razie płynny pokarm będzie wsiąkał w drewno. Taki impregnat wykonuje się z gorącego wosku. Co więcej, można go wykorzystać, jednak w nieco innym celu, w podkarmiaczce blaszanej. Dzięki temu pszczoły nie będą ślizgały się na ściankach podkarmiaczki.

Wosk pełni też funkcję ochronną dla pokarmu, który znajduje się w podkarmiaczce wykonanej z blachy cynkowej lub ocynkowanej. Jeśli nie będzie ona zabezpieczona, może wchodzić w niebezpieczne reakcje z pszczelim pożywieniem. Efekt tego będzie taki, że będziemy szukać przyczyn podtrucia pszczół na zewnątrz – w trujących roślinach czy opryskach, a tymczasem niebezpieczne dla pszczół środowisko znajdować się będzie tuż obok.

Podkarmiaczki używane na zewnątrz ula są wyjątkowo praktyczne – nie trzeba otwierać ula podczas podawania pszczołom pokarmu. Najczęściej stosowane są podczas ciepłych pór roku – wiosną i latem – do podkarmiania pobudzającego.

Podkarmiaczki wewnątrz ula
Wewnętrzne podkarmiaczki można, podobnie jak zewnętrzne, ustawiać w różnych miejscach. Mogą znajdować się pod ramkami, na dennicy, mogą stać lub wisieć obok ramek, aż w końcu mogą stać bezpośrednio na ramkach lub na drewnianych półeczkach. Podkarmiaczki stojące pod ramkami, nazywane dolnymi, stosowane są tylko późną wiosną i latem – gdy jest chłodniej, pszczoły raczej niechętnie schodzą na spód ula. Podkarmiaczki stojące lub wiszące przy ramkach również sprawdzają się głównie podczas pory ciepłej. Podkarmiaczka stojąca na ramkach, czyli dolna, jest przez pszczoły odwiedzana najchętniej. Są niejako pod ręką, tuż przy gniazdach, nie trzeba więc do nich nigdzie schodzić ani przemieszczać się.

Poidełka w ulach
Wszystkie typy podkarmiaczek można bez problemu używać jako poidełek ulowych, w sytuacjach, gdy konieczne jest dopajanie pszczół w miejscach ich zamieszkania. Zdarza się tak wtedy, gdy pszczoły są chwilowo unieruchomione w ulu – jest kiepska pogoda, na polach trwa opryskiwanie środkami ochrony roślin albo gdy z różnych przyczyn pszczela rodzina jest chwilowo pozbawiona pszczół lotnych.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 149-158

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 17935

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.