Portal Pszczelarski

Bezpłatny Newsletter Portalu Pszczelarskiego

Źródło obrazka: Portal Pszczelarki

newsletter Portal Pszczelarski

Zapisy na Newsletter przez zainteresowanych czytelników najważniejszych portali światowego Internetu to codzienność. Od początku stycznia 2014 r. także Portal Pszczelarski oferuje taką możliwość.

Czym jest Newsletter? To elektroniczna forma biuletynu, która jest przesyłana drogą elektroniczną (poprzez e-mail). Zawiera głównie treści informacyjne obudowane grafiką. W zależności od polityki portalu, Newsletter może być wysyłany do użytkowników portalu lub osób, które dodały się na listę mailingową, raz lub nawet kilkanaście razy miesięcznie.

Korzyści z zapisania się na Newsletter może być wiele. Zaczynając od możliwości otrzymywania informacji o nowych artykułach przez gorące tematy na forum pszczelarskim i sponsorowane ogłoszenia pszczelarskie, a kończąc na nowych galeriach zdjęć. Otrzymywane treści są bezpłatne. Klikając w linki w otrzymanej wiadomości mailowej użytkownik jest przenoszony automatycznie na stronę Portalu Pszczelarskiego do wybranej wcześniej treści. Korzystając z możliwości Newslettera użytkownik ma pewność, że będzie miał możliwość zapoznania się z najważniejszymi, specjalnie wyselekcjonowanymi materiałami.

Jak się zapisać na Newslettera? Należy zejść na sam dół strony www.PortalPszczelarski.pl i odnaleźć w prawym dolnym rogu napis Newsletter. W puste pole wpisać swój adres e-mail i kliknąć "Zapisz". Jeżeli adres e-mail został już wcześniej dodany do Newslettera, tudzież na podanym e-mailu zostało uprzednio założone konto na Portalu Pszczelarskim, pojawi się informacja w dymku: "Podany adres email znajduje się już w bazie danych". Jeżeli e-mail nie znajduje się w bazie, należy wejść na swoją pocztę, odczytać wiadomość od Portalu Pszczelarskiego i kliknąć w link aktywacyjny.

W razie pytań lub wystąpienia trudności z zapisaniem na Newslettera zapraszamy do kontaktu poprzez formularz w zakładce Kontakt lub na maila: redakcja@portalpszczelarski.pl

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1690

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2014-01-24 11:11:06

Co jaki czas wysyłać będziecie maile?

mati 2014-01-24 20:50:37

fajna sprawa zapisuje sie zaraz

blondynekkrk 2014-01-25 13:21:24

Ja już zapisany :) Fajnie, że takie coś robicie :)

marcin 2014-01-25 13:29:45

Mogę zapewnić, że na pewno będzie to kilka razy w miesiącu. Szanujemy naszych użytkowników i nie chcemy im zawalić skrzynki wiadomościami ;-) Będziemy publikować wyłącznie same najważniejsze informacje.

michal1972 2014-01-26 18:35:58

Trafiony pomysł! Brawo!

pszczelarka78 2014-01-26 22:39:54

Czy muszę coś zrobić, żeby go dostawać? Nie często zaglądam. Chyba, że zarejestrowanych z automatu dodacie?



  Współpracują z portalem:

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Chleb z szafranem i miodem

Nan-e qandi