Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie - podsumowanie

Na zdjęciu: ule na dachu budynku w mieście. Źródło zdjęcia: 1.bp.blogspot.com/-tFfddJbCavo/UfhYeot0vkI/AAAAAAAAG88/0RZPk4kQSLM/s1600/photo%28149%29.JPG

pszczelarstwo miejskie rozwój pszczelarstwa miejskiego

Pszczelarstwo miejskie – podsumowanie

Czy można hodować pszczoły w środku miasta? A dlaczego nie? W większości miast oprócz wielkich osiedli i terenów zabetonowanych znajdziemy mnóstwo roślin pożytkowych, które są wręcz stworzone dla pszczół.

Choć pszczelarstwo miejskie wydaje się czymś mało racjonalnym, w rzeczywistości z roku na rok możemy spotkać coraz więcej pasiek umiejscowionych w środku miasta. Dawno minęły już czasy, gdy miasta pełne były dymiących kominów i spali. Co więcej, środowisko miejskie z wielu względów jest dla pszczół wręcz idealne Mają pełną bazę pożytkową, a jednocześnie nie są narażone na szkodliwe działanie pestycydów i innych środków ochrony roślin powszechnie wykorzystywanych na terenach rolniczych.

Co ciekawe, pszczoły w dużym mieście czują się bardzo dobrze, doskonale się rozwijają, a w okresie pożytkowym produkują bardzo duże ilości miodu. Czasem dużo więcej niż pasieka zlokalizowana na terenach wiejskich, z dala od ośrodków miejskich. Do uprawiania pszczelarstwa miejskiego nie potrzebujemy dużych powierzchni ani specjalistycznego sprzętu. Niewielka pasiekę można postawić we własnym ogrodzie, na działce, a nawet na dachu wysokiego budynku. Bez względu na lokalizację pszczoły bez problemu odnajdą drogę na pożytki i szybko zaczną produkować duże ilości miodu.

Pszczelarstwo miejskie to doskonałe zajęcie dla osób, które interesuje ekologia, naturalna produkcja czy zdrowe odżywianie oparte o własnoręcznie wytwarzane produkty. Oczywiście, trzeba pamiętać o takich niedogodnościach, jak konflikty sąsiedzkie, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności pszczoły w żaden sposób nie powinny być uciążliwe dla sąsiada.

Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka – hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 9-10

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast

Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój

Pszczelarstwo miejskie – utrudnienia

Pszczoły na dachu - hotelowy pomysł na ekologię

Czy miód miejski jest czysty?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3182

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.