Portal Pszczelarski

Czy miód miejski jest czysty?

Na zdjęciu: słoik miodu. Źródło zdjęcia: i4.mirror.co.uk/incoming/article4444519.ece/alternates/s2197/Honey-jar-and-dipper.jpg

pszczelarstwo miejskie miód miejski czystość miodu miejskiego pasieka pasieka w mieście Georg Petrausch badanie miodu badanie miodu miejskiego

Czy miód miejski jest czysty?

Pszczelarstwo miejskie, choć do niedawna uważane za fanaberię i dziwne hobby, staje się coraz bardziej popularne. Podobnie jak pyszny, miejski miód. Tu jednak pojawia się pytanie – czy jest on czysty i pozbawiony substancji szkodliwych?

Odnośnie miodu większość konsumentów ma skojarzenia umiejscowione na dwóch biegunach: pasieka na wsi – czysty i zdrowy miód, ule w mieście – ul zanieczyszczony i niezdrowy. Jest to myślenie całkowicie błędne, które krzywdzi nie tylko pszczelarzy, ale też same pszczoły. A te przecież potrafią doskonale wyczuwać wszystkie zanieczyszczenia i toksyny. Substancji szkodliwej nigdy nie przyniosłyby do swojego gniazda i rodziny. Zauważmy też, że krzywdząco myślimy o mieście jako terenie zanieczyszczonym i skażonym, a zapominamy o tym, że pasieki stojące gdzieś na polach czy w sadach też znajdują się w obrębie działania toksycznych substancji. Bo czy chemiczne środki ochrony roślin są zdrowsze i bezpieczniejsze od miejskich spalin? Absolutnie nie.

Miód, bez względu na to czy miejski, wiejski czy leśny uważany jest za jeden z najzdrowszych, a jednocześnie najczystszych produktów spożywczych. Jest to zasługa pszczół, które potrafią radzić sobie w różnych środowiskach, nie tylko tych sielskich i czystych ekologicznie, ale też tych bardziej zanieczyszczonych działalnością człowieka.

Pszczoły nie wezmą złego nektaru
Jakim cudem na niekorzystnych terenach pszczoła wytwarza idealnie czysty miód? Przede wszystkim, u większości kwiatów nektar znajduje się zamknięty głęboko w kielichu, a roślina produkuje go na bieżąco. Także na bieżąco zbiera go pszczoła, nektar niema więc praktycznie czasu, by wchłonąć szkodliwe substancje z otoczenia. Pszczoły podczas lotu na pożytkach kierują się też wyjątkowa mądrością i rozsądkiem – unikają kwiatów, które nieprzyjemnie pachną czy są zabrudzone, co mogłoby wskazywać na zanieczyszczenie rośliny. Kolejna kwestia – to pestycydy. Na wsi są stosowane nagminnie, w mieście praktycznie nigdzie. Nawet w dzielnicach domów z ogrodami czy na ogródkach działkowych ludzie wolą uprawiać warzywa czyste i naturalne, bo robią to na własne potrzeby i dla przyjemności. Nie stosują żadnych chemicznych środków, gdyż nie zależy im na wywindowaniu plonu do ogromnych rozmiarów.

Zdarza się jednak, że pszczoła przez pomyłkę zbierze szkodliwy nektar z substancjami toksycznymi czy szkodliwymi. Nie ma jednak szans, by wytworzyła z niego miód – jej organizm jest tak wrażliwy, że zginie zanim w ogóle doleci do ula.

Badania potwierdziły – zanieczyszczeń brak
Pracująca rodzinę pszczelą można więc uznać za naturalny i wyjątkowy system filtrujący, który jest jednocześnie wydajny i niezawodny. Efektem pracy pszczół jest więc czysty, nieskażony miód. Co więcej, liczne badania dowodzą, że miody miejskie nie zawierają zwiększonej ilości substancji szkodliwych. Georg Petrausch, pszczelarz miejski z Hamburga postanowił tę kwestię potwierdzić w warunkach laboratoryjnych. Do badania wybrał dwa miody, które powstały w ruchliwej dzielnicy miasta. Badania przeprowadzono pod kątem obecności w nich pestycydów, metali ciężkich (głównie ołowiu i kadmu) oraz PAH, czyli policyklicznych węglowodorów aromatycznych, które powszechnie znajdują się w dymie i spalinach samochodowych. Miody zbadano na obecność ponad 300 różnych pestycydów – nie znaleziono śladów ani jednego. Nie stwierdzono również zwiększonej zawartości metali ciężkich czy PAH. Jednym słowem – miód miejski pod względem czystości i jakości w niczym nie ustępuje miodom produkowanym na wsi.

Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka. Hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 82-83

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie - baza pożytkowa

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast

Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój

Pszczelarstwo miejskie – utrudnienia

Pszczelarstwo miejskie - podsumowanie

Pszczoły na dachu - hotelowy pomysł na ekologię

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 12731

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul