Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój

Na zdjęciu: pszczelarz miejski z ramkami. Źródło zdjęcia: static2.stuff.co.nz/1302559993/966/4875966.jpg

pszczelarstwo miejskie zrównoważony rozwój edukacja pszczelarska

Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój

Pszczelarstwo miejskie może być doskonałym sposobem na edukację ekologiczną, zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców. To niezwykle istotne w czasach, gdy ekologia i środowisko naturalne zostały wyparte i zdominowane przez tereny wielkomiejskie i przemysł.

Pszczelarstwo może być doskonałym hobby dla osób zainteresowanych ekologią. Pozwala na obserwację życia pszczół z bliskiej perspektywy, bez konieczności wyjazdu na tereny wiejskie. Towarzyszenie rodzinie pszczelej w ciągu roku pozwala na zdobycie wiedzy nie tylko na temat jej funkcjonowania, ale też tego, jak wielkie znaczenie mają pszczoły dla lokalnego środowiska. Potem warto podzielić się tą wiedzą z innymi.

Ciekawym sposobem włączenia pszczół i ich mieszkań w przestrzeń miejską mogą pochwalić się pszczelarze niemieccy. W ich przypadku hodowla pszczół i prace w pasiece nie służą jedynie produkcji miodu. Warto te dobre przykłady poznać i spróbować przerzucić na nasz polski, często bardzo oporny grunt. W wielu niemieckich miastach pszczoły są stawiane na placach zabaw dla dzieci. Dzięki temu już od najmłodszych lat maluchy uczą się życia obok pszczół i nie traktują ich jedynie jak żądlących intruzów. Oczywiście, nie są to duże i rozbudowane pasieki – zwykle na takim placu zabaw, nieco na uboczu, stoi jeden czy dwa ule. Co jakiś czas do pszczół przychodzi pszczelarz, a dzieci mają okazję przyjrzeć się z bliska pracom ulowym i wirowaniu miodu, który następnie od razu mogą spróbować. Świetne połączenie przestrzeni miejskiej z pszczołami, które pełnią funkcje ekologicznych edukatorek możemy znaleźć we Frankfurcie. Niezwykła pasieka znajduje się na dachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Służy nie tyle produkcji miodu, co zapoczątkowaniu dyskusji na temat przemian społecznych, ekologii, środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Osoby zwiedzające muzeum mogą wybrać się na spacer na dach, posłuchać ciekawych wykładów na temat ekonomii, klimatu, pszczelarstwa.

W Polsce pszczoły w mieście nadal są zjawiskiem mało znanym. Ale także w naszym kraju można znaleźć kilka ciekawych przykładów, jak pszczoły służą edukacji ekologicznej najmłodszych. Niewielkie pasieki znajdują się w miastach przy centrach edukacji ekologicznej lub muzeach przyrody. Wielu pszczelarzy przychodzi ze swoimi podopiecznymi także bezpośrednio do szkół, dzięki czemu dzieci mogą na własne oczy przyjrzeć się, jak wygląda pszczela rodzina, wnętrze ula czy produkcja miodu i wosku.

Pszczelarstwo miejskie, oprócz wartości ekologicznych, może uchronić pszczoły przed zagrożeniami, jakie czyhają na nie we współczesnych pasiekach. Tereny miejskie to idealne miejsce dla pszczół. Pamiętajmy, że tak naprawdę tylko 30 procent powierzchni miasta to tereny zabudowane czy zabetonowane. Pozostałe 70 procent to parki, ogrody, skwery, które są idealnym miejscem pożytkowym dla pszczół. Pszczoły, dzięki swojej funkcji zapylającej mogą wspomóc wiele rośli przed wymarciem i wyplenieniem. Hodowla pszczół w miastach sprzyja rozwojowi parków, ogrodów i innych zielonych terenów rekreacyjnych. Zapraszając pszczoły do miejskich ogrodów czy na działki możemy mieć pewność, że odwdzięczą nam się bujną roślinnością i lepszymi plonami.

Opracowano na postawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka – hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o. 2012, 2.10-11

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast

Pszczelarstwo miejskie – utrudnienia

Pszczelarstwo miejskie - podsumowanie

Pszczoły na dachu - hotelowy pomysł na ekologię

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2977

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.