Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo miejskie – baza pożytkowa

Na zdjęciu: pszczelarz na dachu budynku. Źródło zdjęcia: pursuitist.com/wp-content/themes/canvas/functions/thumb.php?src=wp-content/uploads/2012/07/Luxury-Hotels-and-urban-beekeeping.jpeg&w=800&h=550&zc=1&q=90

pszczelarstwo miejskie baza pożytkowa pożytki pożytki w mieście pszczoły w mieście pszczelarz miejski

Pszczelarstwo zwykle kojarzy nam się z zieloną wsią, lasami i łąkami pełnymi kwiatów. Dlatego wiele osób dziwi się, że pszczoły można hodować także w miastach. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na taką formę uprawiania swojego hobby – bo w mieście również znajdziemy świetna bazę pożytkową dla pszczół.

Choć o miastach myślimy często jako o przestrzeniach betonowanych, murowanych i hałaśliwych, w rzeczywistości tylko 30 procent terenów miejskich jest zabudowana i przeznaczona na szlaki komunikacyjne, dzielnice handlowe czy bloki mieszkalne. Cała reszta terenów dostępna jest przyrodzie i to w różnej postaci. Mamy więc parki, zielone tereny na osiedlach, skwery, lasy miejskie, a także całe ciągi drzew posadzonych wzdłuż ulic, chodników i alejek. To ogromne połacie atrakcyjne dla pszczelarza i jego podopiecznych.

Miód z własnych kwiatów
Rośliny rosnące w miastach są doskonałą i różnorodną bazą pożytkową dla pszczół. Nic więc dziwnego, że pszczelarstwo jako niezwykłe hobby uprawiają nawet mieszkańcy dużych, zaludnionych osiedli. Bo skoro w przydomowych ogródkach czy na balkonach uprawiamy własne warzywa, owoce i zioła, to dlaczego nie mieć na własne potrzeby niewielkiej pasieki i cieszyć się własnym miodem? Tym bardziej, że taki miód może pochodzić z kwiatów rosnących nawet na naszych balkonach czy na okolicznych skwerach.

W mieście nie grozi pszczołom zatrucie
Pożytki miejskie są doskonała bazą dla pszczół. Potrzebują one bowiem takiego siedliska, które zapewni odpowiednią podaż pyłku i nektaru przez co najmniej kilka miesięcy w roku. W miastach jest to możliwe do spełnienia, gdyż różnorodność kwitnących roślin jest naprawdę ogromna i przez całą wiosnę i lato widujemy kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty ogrodowe. W wielu przypadkach pożytki miejskie sprawdzają się lepiej niż jednorodne tereny wiejskie, szczególnie takie w pobliżu zbiorników wodnych czy położone w mocno zacienionych miejscach. Pszczoły, które żywią się różnorodnym pyłkiem i nektarem, są dużo silniejsze i bardziej odporne na choroby. Co więcej, w miastach pszczołom raczej nie grozi zatrucie środkami ochrony roślin, które na terenach wiejskich są stosowane zbyt często i w zbyt dużych ilościach.

Bogata różnorodność roślin w mieście
Różnorodność pyłku kwiatowego na terenach miejskich sprawia, że pszczoły przez całą wiosnę i lato mają co robić. Zbieranie pyłku trwa też sprawniej i bardziej efektywnie. Pszczoły robotnice nie muszą bowiem daleko szukać, by znaleźć interesujące je kwiaty. Pamiętajmy, że pszczoły najefektywniej zbierają pyłek i nektar z kwiatów w promieniu około jednego kilometra wokół ula. W mieście na takiej przestrzeni znajdą różnorodne pożytki na zróżnicowanych terenach zielonych. Tymczasem pszczoły na wsi, szczególnie gdy ule są zlokalizowane w pobliżu dużych i jednorodnych gospodarstw rolnych muszą szukać atrakcyjnego pyłku i nektaru na dużo większych odległościach (gdy czas kwitnienia roślin na polach i w sadach owocowych zakończy się). Jak widać, miasto pod względem pożytków w niczym nie ustępuje wsi. Kto chce zostać pszczelarzem miejskim, nie powinien więc słuchać głosów i opinii, że pasieka w mieście to porywanie się z motyką na słońce.

Opracowano na podstawie:
Georg Petrausch, Moja własna pasieka – hodowla pszczół w mieście, Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 20-22

Zobacz również:

Pszczelarstwo miejskie – ekologiczna moda miast

Pszczelarstwo miejskie – edukacja ekologiczna a zrównoważony rozwój

Pszczelarstwo miejskie – utrudnienia

Pszczelarstwo miejskie - podsumowanie

Pszczoły na dachu - hotelowy pomysł na ekologię

Czy miód miejski jest czysty?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4302

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.